Legenda. Rebeliant

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Legend
legenda
Abigail

Mroczna przyszłość, w której nic nie jest takie, jak się wydaje. Dwa odmienne światy, i dwoje młodych bohaterów, którzy stają w walce przeciwko sobie. Piętnastoletnia June – geniusz militarny kontra jej rówieśnik Day – nieuchwytny przestępca. Ich ścieżki krzyżują się. Rozpoczyna się wyścig na śmierć i życie. Republika, miejsce niegdyś znane jako zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych,...

Mroczna przyszłość, w której nic nie jest takie, jak się wydaje.

Ich ścieżki krzyżują się. Rozpoczyna się wyścig na śmierć i życie.

Republika, miejsce niegdyś znane jako zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, jest uwikłana w wieczną wojnę ze swymi sąsiadami, Koloniami.

Piętnastoletnia June, urodzona w elitarnej rodzinie w jednej z najbogatszych dzielnic Republiki, jest wojskowym geniuszem. Posłuszna, pełna pasji i oddana ojczyźnie, jest wychowywana na przyszłą gwiazdę najwyższych kręgów Republiki.

Również piętnastoletni Day, urodzony w slumsach sektora Lake, jest najbardziej poszukiwanym przestępcą Republiki, ale kierujące nim motywy wcale nie są tak podłe jak by się mogło wydawać.

Pochodzący z dwóch różnych światów June i Day nie mają powodu, by się spotkać, aż pewnego dnia brat June, Metias, pada ofiarą morderstwa, a Day staje się głównym podejrzanym. Wciągnięty w śmiertelną zabawę w kotka i myszkę, Day ucieka, próbując jednocześnie uratować swą rodzinę, a June desperacko usiłuje pomścić śmierć brata.

Zbieg okoliczności sprawia, iż oboje odkrywają prawdę o wydarzeniach, przez które połączyły się ich losy. Dowiadują się też, że ich ojczyzna gotowa jest sięgnąć po wszelkie dostępne środki, by zataić sekrety.

Oszałamiająca pierwsza powieść Marie Lu, pełna akcji, napięcia i romansu, bez wątpienia wciągnie i poruszy każdego czytelnika.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2012

źródło okładki: http://zielonasowa.pl

mclena | 2016-08-04
Na półkach: 2015 ✔
Przeczytana: 28 sierpnia 2015

"Każdy dzień oznacza nowe dwadzieścia cztery godziny.
Z każdym kolejnym dniem wszystko na nowo staje się możliwe.
Obojętnie, czy żyjesz, czy giniesz, możesz mieć tylko jeden dzień naraz."

Chcąc zmienić trochę kategorię książek zdecydowałam się na pierwszy tom trylogii "Legenda" i musze przyznać, że ogromnie bałam się, że szybko stracę zainteresowanie. Miesiąc temu zabrałam się na serię "Gone" Michael'a Grant'a i porzuciłam ją w połowie (pewnie jeszcze do niej wrócę), a nie chciałabym odkładać kolejnej pozycji z nieokreślonym terminem do ukończenia.

Ku mojemu zaskoczeniu "Rebeliant" okazał się bardzo przyjemną lekturą, którą się wręcz chłonęło w całości. Day i June należą do bohaterów, których lubi się od samego początku i mimo iż mają po 15 lat - co wskazuje, że mamy do czynienia z literaturą młodzieżową, to ja jako prawie 30-latka ogromnie miło spędziłam czas na czytaniu. Nie wiem co jest w tych "młodzieżówkach takiego, że mnie aż tak do nich ciągnie, czasem nawet bardziej niż...

Ireth | 2013-12-03
Na półkach: 2013
Przeczytana: 02 grudnia 2013

Do przeczytania tej książki podchodziłam dosyć sceptycznie. Dopiero dostawa nowości bibliotecznych jako tako skłoniła mnie do jej przeczytania. Inaczej pewnie bym po nią nie sięgnęła. Ba! Złożyło się tak, że od razu wypożyczyłam też drugą część. Uznałam, iż szkoda mi zostawiać na półce jej kontynuację na pastwę kurzu i czasu. I dobrze, że się tak złożyło. Kiedy dowiedziałam się, że jest to powieść postapokaliptyczna, wprost oniemiałam z radości. Słowo uwielbiam nie uwzględnia w pełni tego co czuję w stosunku do tych tytułów. Uważam je za lepsze nawet od tradycyjnej fantastyki (której jak wiecie jestem niezmierną fanką).
"Rebelianta" mogę teraz śmiało porównać do "Igrzysk Śmierci" - co prawa tematyka jest odmienna i znalazło się pare mankamentów, ale nadal uważam ją za rewelacyjną.

Akcja książki rozgrywa się w przyszłości, na terenach Ameryki. Cały kraj znajduje się pod rządami Republiki o charakterze totalitarnym. Na czele władzy zaś stoi elektor, którego można porównać do...

Villiana | 2015-03-06
Na półkach: Sci-Fi Młodzieżowe
Przeczytana: 06 marca 2015

„Rebeliant” kisił się na mojej półce dość długo, zanim zabrałam się do czytania. Nie wiem, co dokładnie odciągało moją uwagę od tej książki, może mało efektowna okładka, może dość patriotyczne tytuły serii, z góry założyłam, że to będzie nudne i nieciekawe. Teraz pluję sobie w brodę, bo książka była interesująca.

Autorka przedstawia nam świat, gdzie dominuje Republika, zajmująca sporą część zachodnich byłych Stanów Zjednoczonych. Część lądu została utracona przez powodzie, dlatego trwa ciągła walka o ziemie z Koloniami na wschodzie, o których nie dowiadujemy się zbyt wiele, może w kolejnych tomach. Ludność wyraźnie dzieli się ubogich i jednostki dominujące, które stanowią tę inteligentniejszą część społeczeństwa, bogatą i w głównej mierze służą w armii Republiki. Uwielbiam takie dystopijne tematy, a autorka wykreowała interesującą wizję świata, w którym osadziła równie świetną historię. No może tutaj troszkę poszalałam z tą świetnością, ale w porównaniu do innych sag utrzymanych...

GwEnDoLyN | 2014-03-04
Na półkach: Ocena : 9
Przeczytana: 04 marca 2014

Gdy po raz pierwszy zobaczyłam ją w bibliotece,pomyślałam ''nie,to nie będzie dobre''.Jednak,gdy za drugim razem znowu na nią trafiłam zdecydowałam się ją zabrać (nie wiem czy dlatego,że ma genialną okładkę czy dlatego,że po prostu nie mogłam znaleźć lepszej książki).
Cieszę się,że posłuchałam cichego głosiku tej pozycji,która prosiła ''weź mnie,weź'' ;D Okazało się,że jest to jedna z tych niewielu prześwietnych książek,które wypożyczyłam.
Pomysł autorki na przedstawienie Stanów Zjednoczonych w przyszłości jako podział na Republikę i Kolonie - nic dodać,nic ująć,ten temat okazał się jak najbardziej dobry.Spodobało mi się też,że autorka opowiadając całą historię bierze pod uwagę zarówna punkt widzenia June,jak i punkt widzenia Day.Cała powieść ma dokładnie 299 stron (dziwne uczucie tak kończyć książkę,gdzie po jednej stronie byłoby równo 300 :D) a autorka pisze luźnym i swobodnym językiem,doskonałym dla nas,czyli młodzieży ;D
Wszyscy bohaterowie - zarówno pierwszoplanowi jak i...

Serenity | 2016-11-29
Przeczytana: listopad 2016

Pełna recenzja znajduje się na stronie: http://seekerofthebooks.blogspot.com/

Republika - kraj znajdujący się gdzieś na obszarze znanym nam obecnie jako Stany Zjednoczone. Państwo toczy ciągłą wojnę z Koloniami. Sytuacja jest trudna - świat jest zniszczony przez wiele katastrof, ludzie dzielą się na większość - tych żyjących w skrajnej biedzie, oraz mniejszość - pławiących się w luksusach. Day należy do tej pierwszej grup, June zaś urodziła się w bogatej rodzinie, oddanej i szanującej Republikę. Kiedy dziewczyna dowiaduje się, że członek jej rodziny został zabity, zamierza odnaleźć przestępcę i sprawić, że pożałuje swojej zbrodni. Tym bardziej, że dowiaduje się, że zrobił to Day, najbardziej poszukiwany przestępca w Republice..

Być może od razu zauważycie tu typowy schemat - ale schematy są wszędzie. A mnie "Rebeliant" podobał się mimo to! Świat wykreowany przez autorkę przypomina mi ten w "Igrzyskach Śmierci" (ale nie jest taki sam). Opisywany jest oczami obojga bohaterów,...

Lenalee | 2013-05-29
Na półkach: Przeczytane w 2013
Przeczytana: 29 maja 2013

W tym roku przeczytałam naprawdę wiele książek, które z czystym sumieniem mogłabym zaliczyć do bardzo udanych lektur, jednak tak naprawdę tylko jedna książka wywołała we mnie burzę niekontrolowanych emocji i sprawiła, że uroniłam kilka łez - była nią „Gwiazd naszych wina” Johna Greena. Myślałam, że jeszcze długo będę musiała czekać na kolejną taką lekturę, która sprawi, że mój umysł stanie się niespokojny od natłoku emocji, jednak poszukiwania wcale nie trwały długo. Wystarczyło sięgnąć po „Rebelianta” autorstwa Marie Lu, abym mogła całkowicie zatracić się w skonstruowanym przez nią dystopijnym świecie, w którym wolność to tak naprawdę pojęcie względne i nawet najmniejsze, nieostrożnie wypowiedziane słowo może stać się przyczyną zguby.

June jest republikańskim geniuszem, piętnastoletnią dziewczynką, która podczas testu zwanego Próbą otrzymuje największy możliwy wynik, będąc jednocześnie jedyną taką osobą w całej Republice. Day natomiast jest przestępcą, którego poszukują wszystkie...

lacerta | 2015-09-16
Na półkach: Niedokończone
Przeczytana: 16 września 2015

Pochlebne opinie na LC często stanowią dla mnie bodziec do zapoznania się z jakąś pozycją. Tak było i tym razem - wysoka ocena "Rebelianta." i opis zaciekawiły mnie. Niestety tym razem strzał w dziesiątkę to nie był.

W moim odczuciu "Legenda. Rebeliant." jest przewidywalna oraz nudna i nie byłam w stanie jej dokończyć. Przez fragment, który przeczytałam dzieje się bardzo niewiele, a zbiegi okoliczności prowadzące bohaterów najprostszą drogą sprawiają, że książka wiele traci, bo zamiast ciekawej akcji mamy wszystko zrobione na łatwiznę.
Bohaterowie są wręcz idealni - ona idealna, on idealny, więc pewnie skończy się na idealnej parze. Ta "idealność" bohaterów jest mało interesująca i bardzo denerwująca.
Jedyny plus jaki widzę to wciągający styl autorki - jest lekki i bardzo łatwy w odbiorze.

Sądziłam, że "Legenda..." będzie wciągająca i ciekawa, okazało się, że moje oczekiwania i przypuszczenia nijak się mają do rzeczywistości. Szkoda mi czasu na dokończenie tej...

Aithusa22 | 2015-05-04
Na półkach: 2015
Przeczytana: 03 maja 2015

"Każdy dzień oznacza nowe dwadzieścia cztery godziny.
Z każdym kolejnym dniem wszystko na nowo staje się możliwe.
Obojętnie, czy żyjesz, czy giniesz, możesz mieć tylko jeden dzień naraz."

Książki "Rebeliant" nie da się porównać z żadną inną. Żadne tam "podobna do Igrzysk Śmierci", czy czegoś w tym stylu. Ta książka jest tak dobra, tak oryginalna, że potrafi się sama sobą obronić. Cieszę się, że została mi polecona, bo miło jest przeczytać taki kawał dobrej lektury.

Nastoletnia June to geniusz, dziewczyna, która zdobyła maksymalną ilość punktów na Próbie. Fakt ten sprawia, że jest ona idealnym i cudownym dzieckiem, które uczy się w najlepszych szkołach i ma szansę na dobrą przyszłość.
Day to według Republiki przestępca. Jest ścigany za swoje czyny. Pewnego dnia los krzyżuje ich drogi. Co z tego wyniknie ?

Mamy tutaj ciekawy obraz państwa. Widać wyraźny kontrast pomiędzy sektorami biednymi, a bogatymi. Możemy się na własne oczy przekonać jak potworne potrafią być realia w...

creatures | 2014-07-25
Na półkach: Dystopie/Antyutopie
Przeczytana: 25 lipca 2014

REPUBLIKA vs. PATRIOCI.

„Rebeliant” jest książką, którą czytam po raz drugi. Jednakże dopiero teraz zauważyłam ile ta powieść posiada ukrytych myśli. Ile wartości daje, nowego spojrzenia na różne sprawy. Od zawsze kocham literaturę opartą na przyszłości. Wydaje mi się, iż każda pozycja ma inny pomysł, nigdy nie wyczuwałam żadnych powtarzających się schematów np. w literaturze młodzieżowej najczęściej znajdujemy osoby obdarzone siłą albo odkrywających swoją przemianę w wampira, wilkołaka albo innego stwora. Lubię takie książki, lecz czasami mam ochotę na bardziej oryginalną pozycję. „Rebeliant” na pewno znajduję się w tych oryginalnych powieściach. Bohaterowie także nie są niczego sobie, na pewno nie pokazują swej głupoty jak w niektórych poznanych przeze mnie książkach.

Republika -przyszłość. Świat, w którym jesteś bogaty albo żebrzący. Niczego pośrodku. Jedyną szansę na „awans” jest zdobycie wysokiej ilości punktów w testach nazywanych „Próbą”. W wieku dziesięciu lat sam...

Stworek_vel_Oka | 2015-05-26
Przeczytana: 26 maja 2015

Tak jak przewidywały wieszczki z lubimyczytać - przepadłam! Noc zarwana, w brzuchu burczy, a ja nie mogę przestać czytać!
Cały czas zadaję sobie pytanie, gdzie ta książka się ukrywała, że dopiero teraz po nią sięgnęłam? JEST WYJĄTKOWA!
Napiszę krótko, muszę gnać do rozpoczętego "Wybrańca", bo jakiś niezdefiniowany magnes wciąż ciągnie mnie ku spotkaniu Pchełki i Daya, więc nie chcę tracić ani chwili! ;)
Historia zakłamanego świata, którego władze zabawiają się w Boga, selekcjonując ludzi na lepszych i gorszych. Bezlitosne praktyki, rozkazy wykonywane bez mrugnięcia oka, bestialstwo. Dzieciom już przed podjęciem Próby pisany jest los, mało kto się wychyla godząc się tym samym na taki, a nie inny bieg wydarzeń. Republika ma jeden cel: POSIADAĆ, jak najwięcej POSIADAĆ ziem, uznania, władzy, strachu swoich obywateli.
Lecz to nie jest całkiem zepsuty świat, bo znalazło się w nim miejsce na miłość, zarówno pierwszą młodzieńczą spadającą jak grom z jasnego nieba, ale przede wszystkim...