Sztuka kochania

poradniki
Jacek Santorski & Co
2005-01-01
2005-01-01

Kochanie to piękne polskie słowo, które określa ciepły, serdeczny, pełen przyjaźni i harmonii seksualnej kontakt dwojga bliskich sobie ludzi. W książce autorka wykorzystała doświadczenia płynące z rozmów z pacjentami oraz z lektury mnóstwa listów. Wykorzystała również materiały i wnioski z dyskusji prasowych, w których wojowała uparcie o kulturę uczuć i seksu. Serdecznie polecam do zapoznania się z tą pozycją.

Wspaniały poradnik dla par. Myśle nawet, że idealny prezent ślubny!
Książka ta tłumaczy nam, czym tak naprawdę jest miłość, czym jest kochanie, czym jest partnerstwo.
Dzięki temu poradnikowi łatwiej zrozumieć potrzeby swojego partnera, oraz swoje własne. Łatwiej zrozumieć wzajemne wady oraz zalety oraz prawidłowe postępowanie.
Osobiście traktuje ten poradnik jako źródło cennych związkowych informacji, do którego wracam bardzo często.

Nawet jeżeli nie przypadnie to komuś tak samo do gustu, jak mi, to i tak jestem tego pewna, że nie będzie to dla was stratą czasu!

Serdecznie polecam!

Wspaniały poradnik dla par. Myśle nawet, że idealny prezent ślubny!
Osobiście traktuje ten poradnik jako źródło...

Kto miał to pierwsze wydanie to wie że to był i nadal jest hit. Jeden szczegół ją wyróżnia. Jest tam coś o czym współczesne poradniki nie wspominają jednym słowem. Otóż jak mężczyzna zaczyna się podniecać to zaczyna wydzielać z cewki moczowej śluz już na początku zbliżenia. I w tych kilku kroplach jest już kilka milionów plemników z tej puli 400 000 000 w całym ejakulacie. Na 20 czy nawet 30 minut przed szczytowaniem kobieta ma już Jego plemniki w sobie. Przy idealnej płodności Jej i Jego, to wystarczy aby począć Dziecko. Michalina Wisłocka jasno o tym mówi. Zabezpieczenie zakładać należy na penisa nie tuż przed orgazmem ale już na początku. To pierwszy mit, który obala ta książka. A drugi? Wyjęcie penisa z pochwy na parę sekund przed szczytowaniem nie uchroni was Panowie i Waszej Partnerki przed niechcianą ciążą. Tak więc Panowie - gumkę zakładać należy już na samym początku aktu miłosnego. A nie wymyślać, że to zmniejsza doznania. Nieco zbyt naukowa książka? To fakt. Ale za to świetnie napisana przez kobietę, której los nie oszczędzał.

Nadal aktualna, choć trochę trąci myszką, przez co momentami jest nawet zabawna.

No jasne, że dobre i tak.

No jasne, że dobre i tak.

Pomimo, że książka posiada nie aktualną na dzień dzisiejszy dawke wiedzy, jest ciekawą lekcją hitorii. I wierze w to, że w czasach Michaliny była bardzo potrzebna. Owszem zawiera czasami stereotypy, ktore moga byc krzywdzace, dlatego nie jest to pozycja dla kazdego. A co ciekawe momentami przełamuje pewne sterotypy. Widac jednak ze Michalina piszac ta ksiazke miala jeden cel, pomoc ludziom w milosci. Moze sie wydawac, że jest to książka o sprawach zwiazanych z seksem, jednak nie do końca. Odczuwam wrażenie, że jest to pomoc dla ludzi pragnacych prawdziwej, szczesliwej milosci oraz rodziny. Co bardzo często Michalina podkreśla, a jak wiemy jednym z fundamentów dobrze prosperujących relacji jest umiejętność komunikacji czy to w sypialni czy w codziennym życiu. Podobał mi sie fragment zwrócenia uwagi na potrzeby starszych ludzi w kontekscie seksu.

Na półkach: , , , , , ,

Myślałam, że dowiem się czegoś ciekawego, a książka ta była napisana w bardzo naukowy sposób. Bardzo ciężko się ją czytało. Miałam wrażenie, że zawiera też sporo błędów i nieaktualnej wiedzy.

Książka dzisiaj w wielu fragmentach jest już archaiczna. Nie tylko od strony medycznej ale także jeżeli chodzi o przedstawienie rzeczywistości społeczno-kulturowej w Polsce. Trudno byłoby jednak takiego starzenia się treści uniknąć zważywszy na temat. To co przemawia w obronie, to fakt że nowe wydania zostały uzupełnione o wiedzę specjalistów z zakresu ginekologii i seksuologii o najnowszej informacje, które korygują poglądy autorki.

Należy michalinie Wisłockiej oddać, że cofając się do czasów w których jej dzieło powstawało, to musiała być pozycja absolutnie rewolucyjna.

Przymykając nieco oko na ewidentne mankamenty tej pozycji, warto pamiętać o głównym przesłaniu: liczy się miłość i świadomość, również samoświadomość w miłości.

Na wstępie napiszę, że tę pozycję oceniam z perspektywy współczesnego czytelnika. Zdecydowałam się dokończyć czytać książkę tylko dlatego, aby przekonać się jak bardzo pokolenie moich rodziców, dziadków różni się od np. mojego w kwestii podejścia do miłości i nie tylko. Jest to przepaść - przepaść która wiele tłumaczy.
Autorka zniechęciła mnie do dalszej lektury już na pierwszych stronach książki przytaczając, że to dziewczyny są winne gwałtów, nosząc kuse spódniczki zniewalające bezbronną płeć męską... o zgrozo!
Absurdy pojawiają się także w dziale dot. ciąży głosząc, że kobieta powinna skrzętnie ukrywać swój stan pod ubraniem , gdyż nie jest on atrakcyjny dla płci męskiej. Ponadto w małżeństwie mogą pojawić się niesnaski, gdy kobieta w stanie błogosławionym ZJADA wszystkie najlepsze produkty nie zostawiając nic mężowi!!!
Mimo to rozumiem, że pięćdziesiąt lat temu ta pozycja mogła być ceniona za przełamanie tabu - dzisiaj nie polecam.

Autorka zniechęciła mnie do dalszej lektury już na...

Przeczytałam w tej książce raptem parę rozdziałów i rozumiem jak 40 lat temu (bo ta książka jest wznowieniem) ta książka była wielkim hitem o seksie, ale w tym momencie książka zawiera miejscami przedawnioną wiedzę i krzywdzące stereotypy. Jasne, pewnie jest w niej też dużo wartościowej wiedzy, ale zdecydowanie trzeba ją czytać z dystansem i przymrużeniem oka.

• Poradniki
  • 2017