Granice szaleństwa

Tłumaczenie: Robert P. Lipski
Cykl: Pendergast (tom 10)
Wydawnictwo: G+J
Fever Dream
śmierć, agent, śledztwo, sekrety
Ag2S

Jeszcze wczoraj agent specjalny Pendergast opłakiwał śmierć ukochanej żony Helen, która przed dwunastoma laty zginęła w nieszczęśliwym wypadku w Afryce, zabita przez wielkiego lwa. Dziś odkrył, że została zamordowana. Wraz z porucznikiem D’Agostą Pendergast rozpoczyna śledztwo, by wyjaśnić tajemnicę śmierci żony. Badając przeszłość, odkrywa zdumiewające sekrety, które Helen chciała przed nim...

Wraz z porucznikiem D’Agostą Pendergast rozpoczyna śledztwo, by wyjaśnić tajemnicę śmierci żony. Badając przeszłość, odkrywa zdumiewające sekrety, które Helen chciała przed nim zataić. Okazuje się, że miała obsesję na punkcie słynnego XIX-wiecznego malarza i przyrodnika Johna Jamesa Audubona i desperacko poszukiwała jego zaginionego dzieła, Czarnego Obrazu.
Agent zapuszcza się coraz głębiej w gąszcz zagadek, których rozwiązanie znajduje na odległych bagnach Luizjany. Najtrudniejszym jednak pytaniem, na które poszukuje odpowiedzi, jest to, kim była kobieta, którą poślubił.

źródło opisu: Wydawnictwo G+J, 2012

źródło okładki: www.gjksiazki.pl

Iwona | 2015-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

Koleżanka polecała mi tę książkę od wielu miesięcy. W końcu zdecydowałam się ją przeczytać. W wirze przygotowań do Świąt, w przerwach między jednym mazurkiem a sałatką, z doskoku ta książka wydawała mi się nawet wciągająca. Czytadło, którego każda strona odsłania coś nowego i coraz bardziej nieprawdopodobnego, było miłą odskocznią od zmagań kuchennych. Kiedy jednak znalazłam więcej czasu na dokładniejsze zapoznanie się z lekturą, poczułam rozczarowanie. Frustracja rosła z każdym przeczytanym rozdziałem i gdyby nie mój upór, żeby nie zostawić książki nieskończonej (no dobrze, trochę byłam ciekawa, jak się to wszystko skończy), pewnie dawno rzuciłabym ją w kąt. Takiego steku bzdur dawno już nie czytałam. Na pewno nie przeczytam kolejnych tomów traktujących o żonie agenta FBI Helen, pożartej przez lwa (którego grzywa została zafarbowana na czerwono henną!). Przepraszam, ale to nie moja bajka. A z thrillerów medycznych zdecydowanie i bez porównania wolę Cooka.

| 2013-03-14

Child i Preston to pisarze którzy stawiają w swojej twórczości praktycznie na dobrą rozrywkę.
Są specami od kina akcji z zawrotnym tempem zapisanego na stronach książki.
Jednak nie zawsze akcja przekłada się na jakość ich prozy. W przypadku choćby Miecza Gideona czy Kręgu ciemności otrzymaliśmy mocno przeciętne książki. Podobnie w przypadku trylogii o Diogenesie która była mocno nierówna i chyba nastąpił w niej jednak przerost ambicji autorów nad treścią i jakością opowiedzianej historii.
Jak to jest jednak w przypadku nowych przygód agenta Pendergasta?
Zdecydowanie jest dobrze. Mamy wartką akcję i ciekawą intrygę. Jest może kilka nielogiczności ale możemy to wybaczyć i spokojnie skupić się na lekturze. Mnie książka pozytywnie zaskoczyła kilkoma odważnymi i ciekawymi rozwiązaniami (podobnie jak w Kulcie). Minusów jako takich nie stwierdziłem i cóż czekam na więcej bo to pierwszy tom trylogii.

Kokosanka | 2017-09-18
Przeczytana: 18 września 2017

Początek książki bardzo mnie wciągnął. Tajemnica malarza , zabójstwo żony Pendergasta, ale książka wciągała mnie tylko do momentu wyjaśnienia zagadki talentu Audubona. Potem, jak dla mnie, abstrakcja goniła abstrakcję. I tak jak naprawdę lubię książki Prestona i Childa, ta mnie od połowy nudziła. Końcowa akcja na bagnach zakrawa raczej pod fantastykę w sensie 2 osoby bez broni pogoniły sztab facetów uzbrojonych po zęby.. Naprawdę??
Nie jest to jedna z moich ulubionych książek.

eva40 | 2013-10-11
Przeczytana: 11 października 2013

Ciekawa i z akcją. Utrzymuję,że obaj autorzy tworzą fajne powieści. Zapewne każdemu wielbicielowi dobrych thrillerów mogę z czystym sumieniem polecić. I czekam na ciąg dalszy bo zakończenie nie daje odpowiedzi na kilka wątków...

książek: 1955
Marzena | 2015-02-07
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 07 lutego 2015

Ponad połowa książki strasznie mnie wymęczyła... Myślałam, że pierwszy raz odłożę książkę nie skończywszy jej czytać, ale nie poddałam się :) Ostatnie tak gdzieś 100 stron mnie już wciągnęło, uwielbiam tych autorów i po prostu uważam, że ta pozycja to taki ich mały wypadek przy pracy.

illyrian | 2015-06-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
wirydiana | 2013-01-23
Przeczytana: 01 stycznia 2013

Kolejna odsłona twórczości tandemu Preston & Child. I kolejne spotkanie z agentem specjalnym Pendergastem. Tym razem uda nam się trochę wniknąć w prywatność tego ostatniego i ze zdumieniem stwierdzimy, że posiada on jakieś cech ludzkie, a czasami nawet okazuje emocje. Ale do rzeczy.
Nie wiem, czy wiecie ( ja nie wiedziałam ), ale agent Pendergast był żonaty. Helen, jego żona, zginęła przed dwunastu laty podczas polowania na lwy. To po jej śmierci Pendergast podjął decyzję o pracy w FBI. Po latach przypadkiem odkrywa, że śmierć żony została zaaranżowana. Nasuwa się jeden wniosek: jeśli to nie był wypadek, musiało to być morderstwo. Komu więc Helen mogła tak bardzo zagrażać, że zdecydował się na rozwiązanie radykalne? Pendergast ma już tylko jeden cel: musi odnaleźć i ukarać mordercę Helen. Po tak długim upływie czasu ciężko jest odtworzyć fakty, jednak gdy się ma przyjaciół, wszystko jest możliwe. Przy boku Pendergasta jest, jak zwykle, dzielny porucznik D`Agosta. Podczas...

J_Xavier_B | 2013-10-23
Przeczytana: 27 grudnia 2012

Muszę przyznać, że 10-tym tomem o agencie Pendergaście zostałem mocno zmiażdżony :D. "Granice szaleństwa", bo o nich właśnie mowa, to kolejna z powieści duetu, którą czyta się z ogromnymi wypiekami na twarzy :]. Po słabszym "Kręgu ciemności" i dobrym "Kulcie", przygody niezłomnego agenta powracają w glorii i chwale na miarę "Gabinetu osobliwości", czy Trylogii Diogenesa ("Siarka", "Taniec śmierci", "Księga umarłych"):). Najnowszy utwór Prestona & Childa oferuje mnóstwo wspaniałej czytelniczej rozrywki; mamy tutaj sensację, dramaturgię, zawiłą tajemnicę z przeszłości i mroczne, pełne niebezpieczeństw scenerie bagnistej Luizjany. Oprócz tego kalejdoskop intrygujących postaci, zarówno w szeregach jasnej, jak i ciemnej strony mocy ;).

Czasami zastanawiam się z pewną dozą obawy (jak się później okazuje, zupełnie niepotrzebnie!! ;)), co jeszcze mogą wymyślić autorzy o Pendergaście, ażeby na maxa przykuć po raz kolejny uwagę czytelnika do swojej koronnej serii literackiej? Widać w tym...

Mamerkus | 2015-03-31
Przeczytana: 31 marca 2015

"Granice szaleństwa" ocena 4/10
"Bez litości" ocena 2/10
"Dwa groby" ocena 1/10
Boleję nad tym niezmiernie, ale nic nie zmieni faktu, że duet Preston&Child już od pewnego czasu wyczerpał swoją formułę, a każda kolejna książka pokazuje jak daleko panowie pisarze odeszli od swoich pierwotnych osiągnięć, które mnie onegdaj zachwycały. Piszę duet, bo ostatnio miałem okazję przeczytać samodzielne dzieło Childa, które przypomniało mi, jak kiedyś panowie wspólnie świetnie pisali. Poprzednio przeczytana i zrecenzowana powieść duetu pt. "Cemetery dance" to był produkt jak z fabrycznej taśmy, bez polotu, wymuszony, siermiężnie napisany, klasyczna sztampa.
Produktem z fabrycznej taśmy taniej, grającej już tylko na emocjach czytelnika, jest także tzw. trylogia Helen, czyli dzieje dawno zmarłej żony Pendergasta, przy czym każda kolejna powieść jest bardziej kuriozalna fabularnie od poprzedniej. Nie chcę tutaj spojlerować fabuły, a bez tego ciężko przytoczyć argumenty na moją tezę, dlatego...

emwilga | 2014-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2014

Kolejna, dobrze zaplanowana opowieść trzymająca czytelnika w ciągłym stanie podwyższonego zaciekawienia. Polecam zarówno fanom tego autorskiego duetu, jak i miłośnikom lekkiej, acz niebanalnej lektury sensacyjnej.
Jest to jedna z opowieści z serii o agencie Pendergaście, a tym razem chodzi o rozwikłanie zagadkowej śmierci jego żony, Helen. Agent przez 12 lat przekonany był, że śmierć jego żony była nieszczęśliwym wypadkiem, na co innego jednak wskazują dowody, na które agent napotyka zupełnym przypadkiem. Polecam.