Ag2S

W drugiej księdze Muminków czytelnik znajdzie następujące tomy słynnego cyklu:
•„Opowiadania z Doliny Muminków”
•„Tatuś Muminka i morze”
•„Pamiętniki Tatusia Muminka”
•„Dolina Muminków w listopadzie”
Tekstom jak zwykle towarzyszą niepowtarzalne ilustracje wykonane przez samą autorkę.
Edycja prezentowa!

źródło opisu: http://www.nk.com.pl/

źródło okładki: http://www.nk.com.pl/

czytający | 2019-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2019

Nienawiść jest dla nich czymś niepojętym. W taki sam sposób odnoszą się do zimy. Wyobrażając ją sobie jako coś groźnego i bardzo lodowatego, próbują po prostu przespać tę niegościnną porę roku. A kiedy jest im bardzo źle i smutno, kiedy ktoś wzbudzi w nich ponury nastrój, to udają się tam, gdzie podczas chwili samotności mogą zapomnieć o urazach i paskudnych myślach. Muminki umieją przebaczać, krzątając się wokół swoich małych spraw posiadły umiejętność pobudzania empatii u wszystkich, których spotkają na swojej drodze. Ich niezwykła gościnność i tolerancja stały się wręcz legendarne pośród najwspanialszych opowieści dla dzieci. Nie tylko dla tych najmłodszych czytelników, zafascynowanych ciepłem płynącym z położonego w dolinie domu. Również dla starszych, którym potrzeba przypomnienia o tym, jak mógłby wyglądać nasz świat, gdybyśmy odnosili się do siebie tak, jak bohaterowie opowiadań Tove Jansson.

Muminki mnie nauczyły, że piękno świata należy do wszystkich. Nikt nie zdobył...

Książka ta może być opisana za pomocą trzech słów: MĄDRA, CUDOWNA, WSPANIAŁA! Naprawdę warto do niej wracać :)
Musiu <3 Liczę, że mi poczytasz! <3

MatiOti | 2017-11-12
Przeczytana: listopad 2017

Serial animowany o Muminkach zna chyba każdy, ale lektura przynosi duże zaskoczenie. Czasami wręcz wydaje się, że są to książki tylko dla dorosłego odbiorcy a nie dla dzieci. Z każdą kolejną częścią potęguje się uczucie psychicznego niepokoju - niespełnione ambicje, przemijanie, niezrozumienie, nużąca codzienność i monotonia, poświęcenie nieistotnym sprawom, a do tego w tle katastrofy takie jak nadlatująca kometa, powodzie, sztormy czy wizyty Buki.

Mam wrażenie, że Tove Jansson była świetnym obserwatorem rzeczywistości i potrafiła bardzo zgrabnie odwzorować ją w perypetiach Muminków, choć oczywiście w krzywym zwierciadle Paszczaków, Filifionek, Homków czy Mimbli. Również poczucie humoru Autorki jest bardzo zaskakujące: czasem mocno ironiczne czy wręcz absurdalne, czasem nawet jest to czarny i bezczelny humor (postać Małej Mi jest bezcenna).

Lekturę tych dwóch tomiszczy polecam - jest to duży materiał do przemyśleń, a do tego okraszony pięknymi ilustracjami Autorki, które dodają...

aredhela | 2017-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2017

Genialne opowieści, ciąg dalszy losów rodziny Muminka. W drugim tomie są zgromadzone przeważnie utwory dość melancholijne, ale też lekko prześmiewcze. Zupełnym odkryciem była dla mnie DOLINA MUMINKÓW W LISTOPADZIE. Nigdy tego wcześniej nie czytałam, choć miałam tą książkę w ręku - odstraszył mnie wtedy brak stricte Muminków w treści. Natomiast TATUŚ MUMINKA I MORZE jest opowieścią wręcz bardzo niepokojącą. Ogólnie można odnieść wrażenie, że jak w pierwszej części rodzina Muminków zdaje się być swoistym monolitem, tak w drugiej już niekoniecznie. Widać dojrzewanie, zmianę w narracji u autorki. Widać też jej marzenia, o których można dowiedzieć się z biografii - o latarni morskiej, samotności i samostanowieniu.
Polecam gorąco wszystkim, od małego do dużego :)

Gosia | 2017-08-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 19 sierpnia 2017

Przeczytałam 'Muminki' po raz pierwszy w swoim życiu. W wieku 20 lat. To jeden z tych nielicznych momentów, kiedy naprawdę nie żałuję zapoznania się z tymi historiami w dzieciństwie. Teraz zostałam zaskoczona przez Tove głębią przemyśleń. Całość przepełniona jest jakimś dziwnym rodzajem mroku, który zaskakująco nie działa obezwładniająco, a w pewien sposób pocieszająco, uspokajająco. Opowiadania dzieją się w fikcyjnym świecie, bohaterami są postaci fantastyczne, niepojawiające się w żadnym innym utworze. Cała magia czytania polegała na możliwości przenoszenia wciąż i wciąż zachowań do świata realnego i interpretacji. Każda emocja, zachowanie zostało dokładnie przemyślane przez autorkę. Kolejny fragment to zaskoczenie czytelnika trafnością szczątków opisów czy też fragmentem dialogu. W kilku słowach oddana zostaje cała mądrość, dotąd niewypowiadana lub opisywana przez grube tomy, gdzie główny wątek gdzieś po drodze się zatraca, blednie przy wielości innych, mniejszych. Szkoda, że...

Ewa | 2017-05-24

Najbardziej podobała mi się Zima w Dolinie Muminków.

ughfudoi | 2017-05-12
Przeczytana: 12 maja 2017

Pamiętam w dzieciństwie wielokrotnie biegałem do biblioteki i pożyczałem Muminki. Chyba najbardziej lubiłem "Kometa nad doliną Muminków". A najlepsza postać? Oczywiście Hatifnaty!

"Hatifnatowie zebrali się pośrodku wyspy. Zwróceni teraz byli ku południu, skąd nadchodziła burza."

Ulsien | 2017-02-14
Przeczytana: 2016 rok

Opinię cyklu zamieściłam przy pierwszej księdze :)

evelinn | 2015-08-08
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Nie ma co dyskutować - klasyka, do której co jakiś czas wracam, mimo że dawno nie jestem już dzieckiem. Każdy rozdział to pouczająca historia, w której chodzi o wiele więcej niż tylko opowiastkę dla dzieci. Uważam, że dorośli mogą wynieść z lektury równie wiele. Kopalnia życiowych mądrości, przemyśleń i wskazówek, które świadczą o tym, że autorka była świetnym obserwatorem i znakomicie rozumiała ludzką naturę. Wbrew pozorom "Muminki" to lektura wymagająca, ale na pewno warto :)

Puma | 2015-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2015

10/10 Arcydzieło!

Po pierwsze zakochana jestem w tym wydaniu książki - cztery części w jednej, piękne rysunki i coś co sprawia, że zanim zacznę czytać muszę pogłaskać okładkę.

Po drugie - wehikuł czasu! Niewiele już pamiętam z bajek, które oglądałam w dzieciństwie, postacie kojarzę, ale same przygody zatarły się w pamięci.

Po trzecie kocham Ryjka (i żałuję, że było go tak mało) jak czytam dialogi z nim w roli głównej to w głowie mam głos wieczorynkowego bohatera.

Polecam tę książkę dużym i małym, a ja odkładam ją na półkę i wrócę do lektury z pewnością nieraz :)