Osobliwy dom pani Peregrine

Okładka książki Osobliwy dom pani Peregrine Ransom Riggs
Okładka książki Osobliwy dom pani Peregrine
Ransom Riggs Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Pani Peregrine (tom 1) Ekranizacje: Osobliwy dom pani Peregrine (2016) fantasy, science fiction
Pani Peregrine (tom 1)
Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children
Media Rodzina
2012-11-07
2012-11-07
Małgorzata Hesko-Kołodzińska
Ekranizacje:
Osobliwy dom pani Peregrine (2016)

Osobliwa historia

Czytałam razem z córką, fajna powieść dla dzieci w wieku od 12 lat, córka była młodsza, niektóre fragmenty - mroczniejsze omijałam, bo nie byłam pewna czy się nie wystraszy, zdjęcia w książce dosyć mroczne.

Gdybyście mogli cofnąć się w czasie, to do jakiej epoki zrobilibyście to najchętniej?

Głównym bohaterem powieści jest nastoletni Jacob - zafascynowany podróżami chłopak, który wraz ze śmiercią ukochanego dziadka traci część siebie. Włóczy się od jednego psychiatry do drugiego, próbując poradzić sobie ze stratą oraz dręczącymi go koszmarami oraz wmówić sobie, że nie jest totalnym wariatem. Dziadek Abe pozostawia po sobie walizkę ze starymi, hmm... osobliwymi fotografiami , więcej pytań niż odpowiedzi i bajki o potworach, które powracają do chłopca w koszmarach nocnych, wraz z ostatnimi słowami dziadka: ,, Jedź na wyspę. Znajdź ptaszysko. W pętli. Po drugiej stronie grobu starca. Trzeci września tysiąc dziewięćset czterdziestego roku".

Słowa, które wydają się być majaczeniem chorego i rannego staruszka, nabierają nowego znaczenia wraz ze znalezieniem przez Jace'a tajemniczego listu. Chłopiec postanawia skonfrontować się z własnymi lękami, poznać tajemnice dziadka oraz wreszcie zamknąć ten rozdział. W tym celu, wraz z ojcem udaje się na wyspę u wybrzeży Walii, by poznać miejsce gdzie dorastał Abe. Jednak po przybyciu na miejsce okazuje się, że spowite mgłą miasteczko jest znacznie bardziej mroczne, niż można było przypuszczać, zwłaszcza że sierociniec w którym dorastał dziadek i który kazał mu odwiedzić jest dziś całkowitą ruiną, po tym jak 3 września 1940 roku uderzyła w niego bomba...

Co się stało z lewitującą dziewczynką? Tą, która władała ogniem? Z chłopakiem, który bawił się śmiercią? Albo z drugim, tym który potrafił być niewidzialny oraz z ich elegancką opiekunką, panią Peregrine? Czy istotnie wszyscy zginęli? A co, jeśli okaże się, że są zawieszeni w czasie, w pętli, a Jace jako jedyny może im pomóc, bo w istocie jest jednym z nich?

To mój re-read i jeju, ile ja bym dała, by móc to znów przeczytać po raz pierwszy.

Czytałam ją po raz pierwszy w gimnazjum i regularnie powracałam do tej książki myślami. Tak oczarowały mnie te zdjęcia i pomysł na fabułę. I wciąż jestem nimi zachwycona.

Teraz, po latach, mam wrażenie, że trochę za szybko dowiedzieliśmy się o domu pani Peregrine i całym świecie osobliwości. Wierzę, że dałoby się pociągnąć tą tajemniczość trochę dłużej, tak by wciągnąć czytelnika w to jeszcze bardziej.

Myślę, że pomimo upływu takiego czasu, wciąż jest świetną książką dla młodzieży. Sama na pewno sięgnę po dalsze tomy.

To jedna z takich młodzieżówek do której dorosły wraca i znowu czuje sie młody. Kocham ją ogromnie i mimo wielu dobrych tytułów, ta nadal dzielnie trzyma się mojego podium. Tę opowieść trzeba poczuć. Jest wyjątkowo osobliwa i delikatna. Pięknie wykreowane postaci, genialnie wciągająca. Nie lubię porównywania jej do innych młodzieżówek i szukania wspólnych tematów bo jest po prostu inna. OSOBLIWA!

Bardzo dobrze napisana młodzieżówka. Właściwie wszystko jest na bardzo wysokim poziomie: treść, bohaterowie, kreacja świata fantasy, przemyślane połączenie ze światem realnym, wartka akcja, ciekawe przygody, prawdziwe decyzje i wybory. Ostatni wymienię język, choć tak naprawdę to on sprawia , że jest to nie tylko kolejna pozycja fantasy, ale naprawdę dobra literatura

"Osobliwy..." to wspaniała przygoda, pełna magii i tajemnic. Jeśli marzycie, by X-meni trafili do Hogwartu, gdzie Dumbledora zastąpił Tim Burton, a profesora X Morticia Addams, to Ransom Riggs napisał dla was książkę idealną.

Nastoletni Jacob trafia na walijską wyspę, gdzie czas zatrzymał się w 1940 roku. Znajduje się tam sierociniec dla dzieci posiadających niezwykłe zdolności. Wisienką na torcie jest pani Peregrine przemieniająca się w sokoła. Są też potwory (głucholce),których nie powstydziliby się King i Lovecraft.

Książka ozdobiona jest zdjęciami rodem z horrorów. Są prawdziwe i pochodzą z upiornej kolekcji autora. Tak jak w powieści, rzeczywistość miesza się z wyobraźnią. Baśń spotyka się z horrorem i groteską. Fantastyka przeplata się z kryminałem i dramatem wojennym. Bajeczny sen zderza się z koszmarami. Piękno uzupełnia się z brzydotą. Wszystko łączy wciągający styl pisania Ransoma Riggsa.

Znakomita odskocznia od rzeczywistości, która tylko pozornie jest lekką powieścią młodzieżową.

książka wciągnęła mnie i nie mogłam się oderwać od czytania, mimo że nie jestem nastolatką

Piękna książka. Jestem zachwycona

Piękna książka. Jestem zachwycona

Fantastyczna książka,o Osobliwych ludziach,którzy mają różne moce. Żyją w odosobnieniu,ukrywając się przed światem. Lektura tak samo ciekawa,jak film.

Rzadko oglądam film przed przeczytaniem książki, jednym z nielicznych wyjątków był - Osobliwy dom Pani Peregrine. ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀

Głównym bohaterem jest Yakob, nastoletni chłopak postrzegany przez otaczających go ludzi za dziwaka, który jako dziecko wierzył w historie opowiadane przez dziadka. Były to niezwykłe historie pochodzące z czasów, gdy wychowywał się on w swojego rodzaju domu dziecka z osobliwymi dziećmi (na kolejnych zdjęciach- ich fotografie). Opiekunką tego domu była Alma Peregrine. ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀
Pewnego dnia Yakob odbiera dziwny telefon od dziadka i postanawia sprawdzić czy wszystko z nim dobrze. Po przyjechaniu na miejsce okazuje się, że dziadka nie ma w domu, zaczyna go szukać i znajduje na jego tyłach. Dziadek prosi, aby jechał na wyspę i znalazł ptaszysko, w pętli, po drugiej stronie grobowca, 3 września 1940. ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀
Czy dziadek faktycznie mówił prawdę, czy na starość sam uwierzył w swoje historie, które były wytworem jego wyobraźni ? Yakob postanawia to sprawdzić 🙂 ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀
Zdecydowanie jedna z moich ulubionych książek fantasy. Dodatkowo polecam również film w reżyserii Tima Bartona o tym samym tytule. ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀

• 2016

Video