Filozofia obrazów

Tłumaczenie: Tomasz Stróżyński
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Epoka obrazu". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Philosophie des images
sztuka
Snoopy

Jeana-Jacques Wunenburger, profesor Uniwersytetu Burgundzkiego, analizując najpierw „Świat obrazów”, następnie ich naturę, a wreszcie funkcjonowanie i wartościowanie, pozwala ogarnąć właściwie wszystkie najistotniejsze zagadnienia związane z obrazem, a przy tym porządkuje wiedzę, którą wielu uczonych bezskutecznie próbowało ująć w karby niemożliwej chyba „teorii” obrazu. Od rozważań teoretycznych Wunenburger przechodzi do praktyki myśli figuratywnej pokazując, jak obraz kształtuje nie tylko nasze hic et nunc, ale też przeszłość i przyszłość.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

Fillo | 2019-09-20
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 20 września 2019

Wieloaspektowe, wnikliwe omówienie kategorii obrazu jako przedmiotu namysłu filozoficznego - zarówno w wymiarze estetycznym, jak i np. metafizycznym, metodologicznym, epistemologicznym czy ontologicznym. Wunenburger pokazuje, że obraz kształtuje nasze odniesienia do rzeczywistości i w nich pośredniczy. Analizuje obrazy tak wizualne, jak i werbalne, tak materialne, jak i mentalne czy wirtualne. Książkę czyta się trudno, jest gęsta i dość hermetyczna. Ale dla tych, którzy interesują się obrazem jako nieusuwalną tkanką świata i ludzkiego losu, będzie nieocenioną lekturą.