Wiśniowy blues

Tłumaczenie: Ziemowit Andrzejewski
Cykl: Dave Robicheaux (tom 3)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
7 (7 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Black Cherry Blues
Dave Robicheaux, Luizjana, Montana, USA
adamats

Dave Robicheaux, bohater i narrator wielu powieści Jamesa Lee Burke'a, to człowiek, który często wpada w tarapaty. Ich źródłem z jednej strony jest ona sam (jego wierność zasadom i skrywana skrzętnie dobroć), z drugiej zaś - rządzące światem zło. Dwaj dranie mordują żonę Dave'a - Dave morduje drani. Gdy kolejni dranie próbują zabić przyjaciela Dave'a, Dave próbuje postawić ich przed sądem. W...

Dwaj dranie mordują żonę Dave'a - Dave morduje drani. Gdy kolejni dranie próbują zabić przyjaciela Dave'a, Dave próbuje postawić ich przed sądem. W efekcie jednak sam ląduje w więzieniu. Zwolniony za kaucją, rozpoczyna prywatne śledztwo, którego wynik, podobnie jak los detektywa, pozostaje niepewny do ostatniej strony.

źródło opisu: od wydawcy

źródło okładki: skan z oryginału

adamats | 2013-09-24
Przeczytana: 21 września 2013

Byłem pod ogromnym wrażeniem rozlewisk Atchafalaya, mistrzowsko opisanych przez Burkea w powieści „Elektryczna mgła” i liczyłem na kolejną porcję przygód bohatera w tej okolicy pełnej aligatorów, węży mokasynów i pelikanów. Oczekiwałem, że „Wiśniowy blues” oprócz niepokojących, niepowtarzalnych cajuńskich rytmów, przyniesie opisy kolejnych przesileń związanych z burzowymi frontami nadciągającymi znad Zatoki Meksykańskiej, że po raz kolejny zanurzę się w wilgotne, parne powietrze przesycone zapachem hortensji i orchidei. Znów – oczami autora – chciałem zobaczyć drzewa pekanowe i pamiętające wojnę secesyjną - tak charakterystyczne dla amerykańskiego południa - aleje ogromnych dębów a tymczasem… po kilkudziesięciu stronach Dave Robicheaux spakował manatki, usadził w samochodzie swą przybraną córeczkę Alafair i pociągnął do Missoula w stanie Monatana. I tak, zamiast pekanowców i moczarów południowej Luizjany, znalazłem się razem z bohaterami powieści wśród wysmukłych górskich świerków...

Black | 2017-03-11
Przeczytana: 11 marca 2017