Co wie noc

Tłumaczenie: Danuta Górska
Wydawnictwo: Albatros
What the Night Knows
Gośka

John Calvino jest policjantem z wydziału zabójstw. Przed dwudziestu laty psychopatyczny zabójca Alton Blackwood bestialsko zamordował jego rodziców i siostry, a wcześniej zabił trzy inne rodziny. Teraz w jego mieście popełniono identyczną zbrodnię: młody chłopiec zabił wszystkich członków swojej rodziny w ten sam sposób i w tej samej kolejności, stosując takie same rytuały, jak przedtem Blackwood. Zaniepokojony tym podobieństwem, John próbuje ustalić związek pomiędzy przeszłością a teraźniejszością i dokonuje przerażającego odkrycia: Blackwood, pochowany przed dwudziestu laty, jakimś cudem powrócił do świata żywych i zamierza powtórzyć całą serię morderstw. Złowrogi upiór zaczyna prześladować rodzinę Johna, którą wybrał sobie na ostatni cel. John rozpaczliwie szuka sposobu, żeby ocalić swoich bliskich przed niewidzialną, niematerialną siłą, zdolną przybierać niemal dowolną postać. Tymczasem wokół niego zaczynają ginąć ludzie, morderca z zaświatów konsekwentnie realizuje swój obłąkany plan, a termin ostatecznej rozgrywki zbliża się nieubłaganie. Jak można pokonać przeciwnika, który posiadł moc zmartwychwstania i nie całkiem bezpodstawnie uważa się za wcielenie samej Śmierci?

źródło opisu: www.matras.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1128,1633,co-wie-noc.html

"Co wie noc" wybrałam na chybił trafił ze swojej biblioteczki. Pomyślałam, że byłoby dobrze odczarować Koontza po kilku wcześniejszych mało interesujących spotkaniach. Co ciekawe, mimo iż to thriller, podobnie jak niedawno przeczytana przeze mnie pozycja Grange "Przysięga otchłani", posiada nasycenie fabuły wątkami duchowymi, spirytystycznymi, gdzie Zło ma swój wyraźny związek z diabelskimi mocami nie z tego świata i w obu stanowi centrum opowieści. Konstrukcja bardzo podobna, zatem i u Koontza nie znajdziemy opisów tradycyjnie prowadzonego śledztwa, zmagań policji z podążaniem śladem zwyrodnialców mordujących rodziny. Będziemy za to zmuszeni spojrzeć nieco inaczej na odgrywające się akty przemocy. Przyznam, że absolutnie nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy, chociaż doceniam, iż Autor sprawnie poradził sobie z poprowadzeniem fabuły. Może pod koniec nieco "popłynął" w udziwnianiu rzeczywistości i naprawianiu wydarzeń przez Johna, ale da się to zaakceptować. Czytałam dużo...

Hana | 2018-12-12
Na półkach: Przeczytane, Koontz Dean
Przeczytana: 12 grudnia 2018

Nie od dziś wiadomo, że potwory mieszkają w szafie. Gatunek Amerykańskie Straszydła okupuje garderoby. Brrrr. Dostaliśmy od Koonza historię mężczyzny, który nie dość, że sam jako dziecko przeżył piekło, to teraz musi przed nim ochronić swoją rodzinę. Jest krwawo, niebezpiecznie i strasznie. Jak to u Koonza. Właśnie dla tego dreszczyku, dzieci, psów oraz paranormalnych efektów, sięgamy po książki tego autora. Tym razem jest to wrogie przejęcie ciała przez siłę złą i bardzo niebezpieczną. Czy uda się ją okiełznać, by ochronić życie niewinne i przerwać ciąg zdarzeń bardzo brutalnych? Polecam.

mangusta | 2018-07-31
Przeczytana: 2015 rok

Przed przeszłością i złem nigdy nie uciekniesz.

anka1404 | 2018-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2018

Pierwsza książka Koontza, którą męczyłam... za dużo "bajek" w niej,niestety.

Teja Nyks | 2018-04-06
Przeczytana: 22 listopada 2016

Nasz koszmar nie żyje. Został pogrzebany. Nie wróci. Żyjemy już jak każdy normalny człowiek, mamy żonę, dzieci, piękny dom i dobrą pracę. Jedyną rzeczą mroczną jest nasza traumatyczna przeszłość, która już nie ma wpływu na przyszłość. Jednak pewnego dnia odkrywamy, że to nie prawda, że oto ta masakra, która rozegrała się lata temu wcale nie zginęła. Że żyje, ma się dobrze i wraca. Jak to jest możliwe? Zabiliśmy ją, szkoda tylko, że nie zginęła...
Była to dopiero druga książka tego autora i za razem trzecia jaką przeczytałam. Urzekła mnie dogłębnie. Początek spokojny. Bez szaleństwa, ale tylko przez kilka stron. Zaraz potem następuje ciąg tajemniczych, niewyjaśnionych zdarzeń. Potem reszta lektury to istny chaos - w dobrym tego słowa znaczeniu. Akcja wije się, rzuca, i przerzuca nas w różne miejsca, ciała, i czasy. Emocje to rosną to opadają.
Zachęcam do przeczytania każdego, kto lubi poczuć dreszczyk emocji.

Tomek | 2018-03-19

Całkiem dobry umilacz czasu,nie jest to literatura najwyższych lotów niemniej czas na pewno nie zmarnowany.
Pan Koontz popełnił całkiem dobrą powieść,to horror ale nie taki który podnosi ciśnienie i mrozi krew w żyłach,ciekawa akcja,ciekawi bohaterowie,trup ściele się gęsto ale tym razem autor oszczędził czytelnikowi drastycznych scen zbrodni.
John Calvino,główny bohater,po raz drugi po 20 latach mierzy się z szaleńcem którego wcześniej już zabił...ciekawe..
interesująca książka.

| 2018-03-19

Moje pierwsze zetknięcie z Koontzem. Pomysł na historię dobry - powtarzające się cyklicznie serie brutalnych morderstw i policjant, który musi dosłownie i w przenośni stawić czoła demonom z przeszłości. W efekcie dostajemy coś w rodzaju thrillero-horroru, który czyta się całkiem dobrze, jeśli nie ma się oczekiwań odnośnie głębi postaci i nie przeszkadza nam taki prosty styl. Oraz nadmiar porównań (deszcz ostry jak brzytwa, usta zaciśnięte jak pysk iguany, knykcie białe jak marmur oraz sanitariusz wypełniający windę niczym byk boks - to wszystko na pierwszych dwóch (!) stronach). W przypadku tego gatunku istotną kwestią jest, czy było strasznie. No cóż, chyba nie do końca. I nie chodzi tu o brutalność opisów; jak dla mnie zabrakło atmosfery. Szkoda, bo potencjał był.

Agnieszka | 2018-03-17
Przeczytana: 17 marca 2018

Pamiętam książki Deana Koontza, które czytałam jako nastolatka. Balsam się bardzo, nie mogłam się oderwać i czytałam do upadłego. Ten czar minął, nie wiem czy z powodu wieku, czy z powodu tej konkretnej książki. Uparłam się i to dlatego ja skończyłam.

zaneta_paw | 2017-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2017

Nie powala, ale i nie zanudza. Nieszczególnie podobł mi się zabieg zmiany stylu uzależniony osoby, której opis dotyczy. Kiedy opowiadało coś dziecko styl był infantylny(uzasadniony zabieg), niemniej jednak mnie tylko drażnił. Pomysł był, ale liczyłam na większe wrażenia. Lubię kryminały/thrillery, w których zakończenie mnie zaskakuje. Tym razem nie dość, że sama wymyślałam różnie teorie i mogłabym podrzucić pomysły na kilka mrożących krew w żyłach zakończeń, to prawdziwe zwieńczeie książki mnie rozczarowało.

anka | 2017-09-16

Książka wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Znalazłam tu mnóstwo elementów, które tak cenię w twórczości Koontza. Przede wszystkim odczuwałam autentyczny strach. Były to lęki, które pamiętam z dziecięcego pokoju, coś w stylu "potwór czai się pod łóżkiem". Dzięki temu, że tak naprawdę nie możemy zobaczyć tego "potwora" boimy się go jeszcze bardziej. Nie zabrakło tu też elementów fantastycznych, tak charakterystycznych dla tego autora. Oczywiście były momenty, które nie do końca mi się podobały, na przykład fakt, że z założenia kochająca się, idealna rodzina nie umiała rozmawiać między sobą o swoich obawach. Zdaję sobie jednak sprawę, że zabieg ten był konieczny do stworzenia takiej, a nie innej atmosfery, dlatego jestem w stanie zaakceptować ten fakt.
Pewien niepokój wywołał także sposób, w jaki autor pokazuje nam ludzi naprawdę złych. Nie zdradzając fabuły mogę tylko wspomnieć, że nie możemy być pewni dosłownie nikogo. Nigdy nie wiesz, co czai się w duszy drugiego...