Dziennik z Paltinisu: pajdeja jako model w kulturze

Tłumaczenie: Ireneusz Kania
Seria: Meridian
Wydawnictwo: Pogranicze
Journal de la Paltnis

Constantin, główny bohater Dziennika, reprezentuje szczególny typ reakcji na sowietyzację rumuńskiego szkolnictwa i kultury - podziemną reprodukcję kultury wysokiej, tzw. kulturalny ruch oporu.

źródło opisu: www.matras.pl

źródło okładki: www.matras.pl

Ewagriusz | 2018-12-13

I tym, jak to inteligencja rumuńska ratowała swój narod przed wpływem komunizmu (na ile się dało), kultywujac kulture "wysoką" oraz o niezmiennym znaczeniu tejże. A także o "myślicielu prywatnym" o nazwisku Noica, i dlaczego naprawdę wielkim myśicielem był. I o tym wreszcie, że prawdziwą kontrkulturą jest (ponoć nieistniejąca) kultura wysoka. I że to co ważne i ciekawe znaleźć można nieraz na prowincji.
Polecam wszystkim, a zwłaszcza wierzącym w mądrość, nieufnym wobec systemów, mających torsje na samą wzmiankę o postmodernistycznych Francuzac i analitycznych Anglosasach - i nie tylko im.

Marek | 2015-10-26
Przeczytana: 28 listopada 2009

Przeczytam zapewne jeszcze kilka razy bo to tekst niezwykły, momentami wybitny. Przechodząc przez kolejne strony miałem przed oczami chatę na zapadłej wsi w której przebywa współczesny Platon. Tłumaczenie klasyków jako walka z "komuną" a przede wszystkim inwestycja w przyszłość. Rozmowy, seminarium i dziennik są zapisem tego czym jest fundament cywilizacji dzięki której jeszcze trwamy. Na pewno ten tekst jeszcze bardziej staje się aktualny w czasie gdy Europa na klasyków i swój fundament po prostu "położyła laskę".

wyspa | 2012-10-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ocenione

Dla wszystkich RUMUNOFILI pozycja absolutnie obowiązkowa!