Kłopoty z seksem w PRL. Rodzenie nie całkiem po ludzku, aborcja, choroby, odmienności

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
978-83-235-0964-6
historia
parus

Prezentowany tom obejmuje studia o powojennej walce z epidemią chorób wenerycznych, o ustawie z 1956 r. dotyczącej kwestii aborcji, o oddziałach położniczych w PRL oraz o początkach ruchu gejowskiego w Polsce. Jest próbą pójścia w kierunku pogłębienia badań nad życiem seksualnym, prokreacją i sytuacją demograficzną w Polsce Ludowej, na podstawie analizy kilku fragmentów rzeczywistości PRL. Stosunek państw komunistycznych do spraw związanych z seksualnością i prokreacją pozostaje bowiem w dużym stopniu do przebadania, co nie jest łatwe z powodu małej liczby sformalizowanych stanowisk i w ogóle ograniczonych wypowiedzi na ten temat.
Polska Ludowa - kraj od 1956 r. znacznie mniej przestrzegający doktryny niż inni "bracia" i czyniący ją coraz bardziej mętną - w sprawie rodzenia dzieci nie miała, jak się zdaje, wyraźnej polityki. Mimo wszelkich negatywów takiej sytuacji, mogła ona mieć jednak swoje zalety - w porównaniu np. z Rumunią Ceauşescu. Nawet gejom było tu lepiej niż w niektórych krajach obozu, co nie znaczy, że generalnie dobrze.

Książka wydana w koedycji z Instytutem Pamięci Narodowej.

źródło opisu: http://www.wuw.home.pl/ksiegarnia/product_info.php?products_id=4860

źródło okładki: http://www.wuw.pl/ksiegarnia/popup_image.php?pID=4...»

KatWin | 2015-02-14