Dziury w całym. Wstęp do miejskich rewolucji

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Idee". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Delur

Są miasta — place zabaw, jak Dubaj. Są miasta kreatywne, jak Berlin. Są miasta apolityczne, jak Las Vegas. Są miasta, które się kurczą, jak Detroit czy Łódź. I takie, które rosną, jak miasta w Afryce. Ale czy miasta mają w ogóle jakąś przyszłość? Krzysztof Nawratek uważa, że miasto to jedno wielkie kłamstwo. Bo wcale nie jest już potrzebne — to nie ono współcześnie jest głównym ośrodkiem...

Krzysztof Nawratek uważa, że miasto to jedno wielkie kłamstwo. Bo wcale nie jest już potrzebne — to nie ono współcześnie jest głównym ośrodkiem produkcji przemysłowej, a odkąd mamy internet, to nie tu powstają języki i kody kultury. „Miasto oczywiście wciąż posiada resztki atrybutów, które uzasadniały jego istnienie w przeszłości, wciąż jest tu jakiś przemysł, handel, instytucje władzy i wiedzy. To jednak tylko pozostałości. Ślady minionej świetności. Minionego sensu” — pisze.

I wcale nie chodzi tu o jakąś antymiejską fobię. Chodzi o to, żeby na nowo wymyślić sens istnienia miasta. Nowe, jeszcze lepsze kłamstwo. A do tego potrzeba miejskiej rewolucji, prawdziwej miejskiej zmiany.

Prace Krzysztofa Nawratka należą obok publikacji Davida Harveya do najciekawszych krytycznych analiz współczesnych miast i miejskości. Dziury w całym. Wstęp do miejskich rewolucji to lektura nie tylko dla architektów, socjologów, polityków, ale głównie dla mieszkańców miast, często zatroskanych o swój los.
Bohdan Jałowiecki
socjolog miasta, Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego

Ta książka jest potrzebna twórcom, animatorom, organizatorom ruchów miejskich w Polsce, komentatorom i analitykom. Jest ona bezcenna dla dyskusji o programie ruchów miejskich.
Lech Mergler
współtwórca i lider Stowarzyszenia My-Poznaniacy, współorganizator Kongresu Ruchów Miejskich

Fascynująca i prowokująca.
Anna Minton
autorka książki Ground Control. Fear and Happiness in the Twenty-First-Century City

źródło opisu: http://www.krytykapolityczna.pl

źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl

chybaty | 2013-07-22

Dyskurs o mieście, jaki jest, każdy widzi. Miasto ma ściągać kapitał i umożliwiać ludziom przewiezienie dupy samochodem z domu do pracy, kościoła i centrum handlowego. Kult samochodu i neoliberalne pierdololo tak przeorały ludziom mózgi, że często popierają inwestycje utrudniające życie i dewastujące przestrzeń publiczną na dziesięciolecia. (Wciąż nie mogę się otrząsnąć po obejrzeniu filmiku z otwarcia okrągłej kładki dla pieszych w Rzeszowie.) Podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej, likwidacja lub prywatyzacja stołówek szkolnych, cięcia w kulturze - w ostatnich latach przeszła to większość polskich samorządów, na które przerzucane są kolejne obowiązki, bez idących za nimi subwencji z centrali. Mieszkańcy reagowali krótkotrwałym oburzeniem, sporadycznymi protestami i ogólnym tumiwisizmem, bo przecież nie będziemy dokładali do plebsu zasuwającego śmierdzącymi autobusami, jeść to dzieci powinny w domu, a do kina sam se bilet kupię. No więc to wszystko ma się zmienić. Książka...

Maciek Wiewióra | 2016-11-16
Przeczytana: listopad 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czegóż się spodziewać po wydawnictwie krytyki politycznej.
Na początku jest nieźle. Autor dobrze punktuje co nie działa (-ło) w miastach, analizuje niektóre utopie, a przynajmniej utopijne pomysły. Ale kiedy przychodzi do zdefiniowania pojęć, to gmatwa je jeszcze bardziej, po to żeby dojść do niesamowitej konkluzji, że żeby naprawić miasto (lub bardziej: zrewolucjonizować), należy zepsuć pieniądz. No gratulacje.

lindas | 2017-03-25
Przeczytana: 30 marca 2017