7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
9788393201938
astronomia

Spoglądając w nasze niebo, często zastanawiamy się, co tak naprawdę na nim widzimy. Przepiękne dla miłośników nieba konstelacje, to dla wielu tylko przypadkowe, niezrozumiałe układy gwiazd. Nawet nie wszyscy potrafią wskazać na niebie Wielką Niedźwiedzicę, rozpoznając co najwyżej charakterystyczny kształt najbardziej znanej jej części – Wielkiego Wozu. Dla prawidłowej orientacji na niebie, by...

Dla prawidłowej orientacji na niebie, by zidentyfikować poszczególne gwiazdy i gwiazdozbiory, niezbędna jest pewna wiedza i odpowiednie doświadczenie. Jeśli ich nie mamy, możemy dziś skorzystać ze specjalnych urządzeń elektronicznych i oprogramowania, ale też z tradycyjnej obrotowej mapy nieba lub właśnie z atlasu nieba. To i tak zadanie niełatwe, jeśli po raz pierwszy próbujemy rozpoznać niebo, a nasza wiedza na ten temat jest w powijakach.

Atlas Nieba 2000.0 powstał głównie z myślą o początkujących miłośnikach nieba, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z astronomią, a ich pierwszym celem jest poznanie otaczającego nas kosmosu. Do tego celu została odpowiednio dobrana zarówno skala Atlasu, jak i ilość gwiazd ukazanych na poszczególnych jego mapach. Odpowiada ona liczbie gwiazd widocznych gołym okiem w idealnych warunkach atmosferycznych i z dala od ziemskich świateł rozjaśniających nocne niebo. W praktyce zazwyczaj nie jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem najsłabszych spośród gwiazd zamieszczonych w Atlasie. Jednak już za pomocą prostej lornetki lub teleskopu wykroczymy znacznie poza zakres zaznaczonych w Atlasie gwiazd.

Już w zamierzchłych czasach gwiazdy grupowano w charakterystyczne układy – gwiazdozbiory (konstelacje), co zdecydowanie ułatwia orientację na niebie i odszukiwanie interesujących nas gwiazd i innych obiektów pośród tysięcy innych. Dzięki Atlasowi Nieba 2000.0 możemy poznać poszczególne gwiazdozbiory, nauczymy się nazw i oznaczeń gwiazd, a także zidentyfikujemy wiele obiektów niegwiazdowych.

Z pewnością Atlas docenią również bardziej doświadczeni miłośnicy astronomii, którzy z jego pomocą zaczną szukać na niebie słabiej świecących obiektów astronomicznych czy też np. asteryzmów – ciekawych układów gwiazd niebędących gwiazdozbiorami.

Uwaga: Papier w atlasie został zabezpieczony specjalnym lakierem, dającym Atlasowi podstawową wodoodporność na wilgość. Atlas nie jest jednak wodoszczelny.

źródło opisu: http://www.astrocd.pl/index.php?id=1044

źródło okładki: http://www.astrocd.pl/index.php?id=1044

dexter77 | 2018-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2018

Ciekawy atlas nieba dla każdej osoby spoglądającej w gwiazdy. Przydaje się podczas obserwacji lornetką, czy też teleskopem. Zasięg wystarczający dla początkujących i bardziej zaawansowanych osób. Podstawowe gwiazdy, DSy itp.

Rigor | 2014-11-28
Na półkach: Przeczytane, BezSENNIK, UTRACONE