Ślady miękkich łap : opowieść o tragicznych losach polskiej rodziny kresowej, historia niejednej rodziny...

Wydawnictwo: Fundacja Nasza Przyszłość
historyczna
Effy

Od autora "Ślady miękkich łap" - to tytuł, której wydanie 1989 roku było niemożliwe. Ale właśnie wtedy w grudniu 1989 roku, w wydawany wówczas przez Klub Inteligencji Katolickiej w Szczecinku miesieczniku "Temat" ukazał się pierwszy odcinek tej opowieści o tragicznym losach polskiej rodziny kresowej, historia niejednej polskiej rodziny. Historia ta została napisana dzięki wspomnieniom mojego...

Od autora

Historia ta została napisana dzięki wspomnieniom mojego ojca Stefana, stryja Bogdana,mojego teścia Henryka Więcka i Siostry Władysławy - Niepokalanki, która również przeżyła gehennę Wschodu.

Całość została podzielona na trzy część. W pierwszej "Wilhelm"- przedstawione są losy Wilhelma Rautszko- przodownika Policji Państwowej, komendanta posterunku w Chinoczach, powiat Sarny. Rozdział ten, obok wydarzeń z życia Wilhelma, zawiera unikatowy opis życia polskich jeńców w obozie w Ostaszkowie, na wyspie jeziora Seligier. Obraz ten powstał dzięki wspomnieniom Henryka Więcka, który był więźniem Ostaszkowa od września do grudnia 1939 roku i cudem ocalał.

Cześć druga-"Tatiana" opowiada o dramatycznych losach Tatiany Rautszko i czwórki jej dzieci od chwili deportacji w kwietniu 1940 roku do momentu śmierci Tatiany, jesienią 1944 roku. Choć dzisiaj Golgota Wschodu, jaką przeżyli Polacy w latach II wojny światowej - i jeszcze wiele lat po niej - jest znana w rozdziale tym znajdzie Czytelnik wiele nieznanych dotąd epizodów z życia zesłańca, widzianych zarówno oczami matki, jak i jej dzieci.

Ostania część zatytułowana "Stefan", opowiada o przeżyciach czwórki sierot: Haliny, Stefana, Jadwigi i Bolesława od chwili śmierci Tatiany do momentu ich powrotu do Polski, w maju 1946 roku. Tu również choć minęło od tam tych wydarzeń ponad 50 lat, Czytelnik pozna wiele nowych, nieznanych dotąd aspektów związanych z tragiczną tułaczką, cudownym ocaleniem i pobytem w Polskim Domu Dziecka dla małych sierot- w tym przypadku dla dzieci Wilhelma i Tatiany.

Wszystkie przedstawione w książce epizody wydarzyły się naprawdę. Również wszystkie postacie, ich imiona i nazwiska są prawdziwe.

"Ślady miękkich łap" są więc zbeletryzowanym, przystępnej, literackiej formie, dokumentem ukazującym tragedię życia polskiej rodziny kresowej w latach 1939-46, życia widzianymi oczami ojca, matki i ich dzieci, życia przepełnionego wzajemną miłością i tęsknotą, okrucieństwem i nadzieją, zniewoleniem i pragnieniem wolności.

Pisząc tę książkę pragnąłem ocalić od zapomnienia cząstkę naszej, polskiej historii, pragnąłem ocalić od zapomnienia tych, których dotychczasowe szczątki pokrywają dziś śniegi Syberii i nad którym szumią stepy Kazachstanu. Pragnąłem również wypełnić przyrzeczenie, jakie mając 16 lat dałem mojemu ojcu, że to co usłyszałem w jego opowiadaniach kiedyś przeleje na papier.

źródło opisu: http://www.rautszko.pl/pl/slady_miekkich_lap

ziarenkooo | 2012-11-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 2010 rok

Książka pozostawia ślad w sercu na zawsze. Prawdziwe historie, prawdziwi ludzie, prawdziwe dramaty. Bardzo poruszają mnie takie pozycje. To wszystko stało się tak niedawno, jest to świeży ślad historii, krwawej historii polski. Rozbita rodzina opisana w książce jest jedną z wielu, które był w takim położeniu podczas II wojny światowej. A my, ludzie XXI wieku jakbyśmy o tym wszystkim zapomnieli...

hermionv | 2017-02-21
Ewa | 2015-07-23