Lan, czyli Orchidea. Niemożliwe miłości, modowe wybiegi i sztuka życia

978-83-240-2276-2
literatura polska
literatura piękna
Ag2S

”Szalona miłość moich rodziców, polsko-wietnamskie korzenie, cesarskie koneksje, środowisko krakowskie, trzynaście lat tworzenia polskiej edycji „Elle”, a wszystko to na tle wyjątkowych wydarzeń i wielkich zmian w Polsce i na świecie. Podobno mam w garści wszystkie składniki potrzebne do dobrej historii. W końcu zdecydowałam się ją opowiedzieć.” Marzena Wilkanowicz Ta książka zabierze was...

Podobno mam w garści wszystkie składniki potrzebne do dobrej historii.
W końcu zdecydowałam się ją opowiedzieć.”
Marzena Wilkanowicz

Ta książka zabierze was w niezwykła podróż - z magicznego Krakowa poprzez wybrzeże wietnamskiej Rzeki Perfumowej, mediolański Fashion Week oraz najlepsze butiki i kawiarnie Paryża do góralskiego domu wśród Tatr. Na kartach tej książki spotkacie Grzegorza Turnaua, Wojciecha Manna, Tadeusza Mazowieckiego i Karola Wojtyłę. Odwiedzicie pracownię Gosi Baczyńskiej, będziecie towarzyszyć Jolancie Kwaśniewskiej w jej pierwszej ważnej sesji zdjęciowej i dowiecie się, jak Marcin Tyszka namawiał profesora Geremka, aby uśmiechnął się do obiektywu.

To niezwykła opowieść o karierze i cenie, którą trzeba za nią zapłacić.

Marzena Wilkanowicz fascynuje i inspiruje do tego, aby podobnie jak ona odnaleźć swe miejsce na ziemi.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Co było powodem do spisania tej historii? Ostateczny impuls przyszedł wraz z wyczytanymi przez autorkę informacjami o rzekomej współpracy jej ojca jako naczelnego "Tygodnika Powszechnego" ze Służbami Bezpieczeństwa. O tego wychodzi autorka.
"Namawiano mnie do tego kilka razy, twierdząc, że mam w garści wszystkie składniki potrzebne do dobrej historii. Szalona miłość moich Rodziców, polsko-wietnamskie korzenie, cesarskie koneksje, środowisko krakowskie, trzynaście lat tworzenia polskich edycji "Elle", a wszystko to na tle wyjątkowych wydarzeń politycznych i przemian społecznych." Ten cytat z pierwszego rozdziału będzie tu najlepszy i dość zwięzle oddający to co znajdziemy na kartkach książki.
Momentami tylko zastanawiałam się o kim to jest, bo ilość nagromadzonych znanych i mniej znanych (dla mnie) nazwisk ze środowiska politycznego, artystycznego była przytłaczająca. Świat, którym na co dzień zwykły śmiertelnik nie zaprząta sobie głowy, bo zwyczajnie nie ma do niego dostępu,...

joly_fh | 2013-04-01
Na półkach: Przeczytane, Biografie, Polskie
Przeczytana: 01 kwietnia 2013

"Lan, czyli Orchidea" jest autobiografią Marzeny Wilkanowicz, byłej redaktor naczelnej polskiej edycji Elle. Jej życie zaiste było (jest) barwne i na pewno nie można by go było nazwać przeciętnym. Dziennikarka ma egzotyczne korzenie, jej mama pochodzi bowiem z Wietnamu, z rodziny blisko skoligaconej z rodem królewskim. Ojcem z kolei jest Stefan Wilkanowicz, krakowski dziennikarz, blisko związany ze środowiskiem „Tygodnika Powszechnego” oraz „Znaku”. Marzena Wilkanowicz dużo pisze o swoim ojcu, to jego postać właśnie dała jej impuls do napisania Orchidei. Książka naznaczona jest bardzo wyraźnie duchem katolicyzmu. Znak to przecież chrześcijańskie wydawnictwo, rodzice autorki są głęboko wierzącymi katolikami (mama też, bo wywodzi się z katolickiego środowiska w Wietnamie!. Wilkanowicz niejako „zdradziła” to środowisko podejmując pracę we „frywolnym” piśmie.
Mam co do tej autobiografii mieszane uczucia. Autorka, jak przystało na dziennikarkę ma lekkie pióro, więc czyta się ją szybko...