Dionizos w Rzymie

Cykl: Mediterraneum (tom 6)
Wydawnictwo: Historia Iagellonica
historia

Dionizos był jednym z najpopularniejszych bogów świata starożytnego i czczono go wszędzie tam, gdzie dotarła kultura grecka, ale tylko w Rzymie jego czcicieli spotkały represje ze strony władz. Zbieg okoliczności, czy efekt świadomej polityki? Dionizyjskie "epizody" w dziejach Rzymu pozwalają lepiej zrozumieć napięcia towarzyszące przekształcaniu się republiki rzymskiej w imperium.

źródło opisu: Historia Iagiellonica, 2009

źródło okładki: http://iagellonica.com.pl/?p0=2&p1=14&p2=16&o=116

"Dionizos w Rzymie" to ciekawa książka o relacjach grecko-rzymskich, hellenizacji starej religii Rzymu. Istotnym punktem rozważań jest tzw. sprawa Bakchanaliów z 186 r. p.n.e. Autorka zaczyna swoją książkę od przedstawienia pewnych cech charakterystycznych religii rzymskiej, czytelnik dowiaduje się więc o jej kształcie przed i po hellenizacji. W tej monografii można znaleźć sporo odwołań do historii sztuki, co w moim odczuciu jest niewątpliwą zaletą. Najbardziej jednak podobała mi się wyjątkowo trafna uwaga w jednym z końcowych rozdziałów pracy (s. 237):

August usiłował przywrócić równowagę między światem dawnych wartości a nowym stylem życia. Obronę obyczajów przodków uczynił jednym z głównych haseł swego panowania, ale wysiłki te skazane były na porażkę. Atrakcyjność arystokratycznych wartości republikańskich wynikała bowiem przede wszystkim z faktu, że legitymizowały one władzę arystokracji. W ustroju monarchicznym grupa ta musiała sobie znaleźć inne formy określania własnej...