Dionizos w Rzymie

Okładka książki Dionizos w Rzymie Danuta Musiał
Okładka książki Dionizos w Rzymie
Danuta Musiał Wydawnictwo: Historia Iagellonica Cykl: Mediterraneum (tom 6) historia
historia
Mediterraneum (tom 6)
Historia Iagellonica
2009-01-01
2009-01-01
Historia religia politeizm grecki Dionizos Rzym Grecja Kulty misteryjne Liwiusz Misteria Religie antyku Bachus Wino Bachanalia

Okładka książki Historia starożytna Maria Jaczynowska, Danuta Musiał, Marek Stępień
Historia staro... Maria Jaczynowska, ...
Okładka książki W cieniu Kapitolu. Religia starożytnych Rzymian Andrzej Gillmeister, Danuta Musiał
W cieniu Kapit... Andrzej Gillmeister...

Danuta Musiał nie posiada daru pisania o religii greckiej z pasją, jak to robili Otto, Kerenyi czy nawet Parandowski. Nie neguję wiedzy pani profesor, ale były momenty przy których usypiałem a nawet fragmenty, które ominąłem. Bardziej niż o Dionizosie, jest to książka (głównie jej pierwsze rozdziały) o wpływach religii greckiej na rodzimą Italii oraz związków jakie łączyły Dionizosa z bóstwami typowo rzymskimi, głównie bogiem o imieniu Liber; w tle często przewijają się także Jowisz, Mars, Libera czy Ceres.
Czyta się więc ciężko, ale coś można "wynieść". Nie jest to klasyka religioznawstwa, aczkolwiek miłośnicy Dionizosa i szerzej: politeistycznej religii greckiej i rzymskiej mogą dać szansę.

Na półkach: , , , , , , , ,

"Dionizos w Rzymie" to ciekawa książka o relacjach grecko-rzymskich, hellenizacji starej religii Rzymu. Istotnym punktem rozważań jest tzw. sprawa Bakchanaliów z 186 r. p.n.e. Autorka zaczyna swoją książkę od przedstawienia pewnych cech charakterystycznych religii rzymskiej, czytelnik dowiaduje się więc o jej kształcie przed i po hellenizacji. W tej monografii można znaleźć sporo odwołań do historii sztuki, co w moim odczuciu jest niewątpliwą zaletą. Najbardziej jednak podobała mi się wyjątkowo trafna uwaga w jednym z końcowych rozdziałów pracy (s. 237):

August usiłował przywrócić równowagę między światem dawnych wartości a nowym stylem życia. Obronę obyczajów przodków uczynił jednym z głównych haseł swego panowania, ale wysiłki te skazane były na porażkę. Atrakcyjność arystokratycznych wartości republikańskich wynikała bowiem przede wszystkim z faktu, że legitymizowały one władzę arystokracji. W ustroju monarchicznym grupa ta musiała sobie znaleźć inne formy określania własnej tożsamości oraz inne niż działalność publiczna pola aktywności.

Co prawda cytat nie jest zbyt mocno związany z zasadniczym tematem książki, ale wskazuje wyraźnie na fakt, że "Dionizos w Rzymie" to praca wielowątkowa ujmująca wiele zagadnień dotyczących świata antycznego. I mi taka wielowątkowość odpowiada.

Tomasz Babnis

• Historia (Robocza bibliografia)
  • Ania
  • Starożytność