Tratwa Meduzy

Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
Le Radeau de la Meduse
Kaklucha

Tytuł "Tratwa meduzy" nawiązuje do słynnego obrazu Teodora Gericault, przedstawiajacego rozbitków zabłąkanych na tratwie pośród oceanu, a treścią powieści jest historia życia współczesnego pisarza, odtworzona z notatek pośmiertnych lekarki-psychologa.

źródło opisu: Czytelnik, 1972

źródło okładki: zdjęcie autorskie

martin | 2015-12-02
Na półkach: Przeczytane, Nike, 2015
Przeczytana: 02 grudnia 2015

Świetna opowieść, aż dziw, że nikt wcześniej nie dał jej żadnej opinii, ani oceny.Nie tylko czyta się bardzo dobrze, ale i myśli się przy niej dobrze. Tok narracji jest utrzymany w konwencji rozmowy, w której bohater rozważa zawiłości swojej historii miłosnej, nieszczęśliwej oczywiście, z perspektywy gabinetu terapeutycznego. Natomiast do gabinetu psychoterapeutycznego przywodzi go kryzys z obecną małżonką, która psychicznie nie daje już z nim rady. Nie ma długich opisów, jest za to żywość emocji, swoistego dramatu młodzieńczego buntu, do którego kiedyś nie dorósł, a mógł mieć decydujące znaczenie na jego dalsze życie. Jest to historia poety, który nie był konsekwentny w swoich wyborach, a w wieku 40 lat pozostały mu tylko wspomnienia i bezradność.

Spokojnie mogę polecić, przyjemność lektury gwarantowana, jak to często bywa w przypadku książek z serii Nike.

Sławek Wodzyński | 2018-02-10
Przeczytana: 2008 rok