Wyprzedaż Samotności

Wydawnictwo: Śląsk
literatura piękna
Buka

Główny bohater Jerzy zaszywa się podczas wakacji w maleńkiej wsi z dwoma jeziorami, by tam oczekiwać na przyjazd swojej ukochanej Marii. Miał on/ mieli oni odciąć się od wielkiego miasta, stać się anonimowi i zadaje się, bez reszty skupić się na swojej miłości i zupełnie jej się oddać. Dni mijają, a Maria się nie pojawia. Jurek natomiast chcąc nie chcąc, powoli przestaje być anonimowym...

Dni mijają, a Maria się nie pojawia. Jurek natomiast chcąc nie chcąc, powoli przestaje być anonimowym wczasowiczem, spotyka znajomych z wielkiego miasta, poznaje nowych ludzi, wplątuje się w różne sytuacje.
Jest sfrustrowany, bowiem pragnął samotności, skazał się na nią z rozkazu lubej, a co rusz różni ludzie oraz sprawy odrywają jego myśli od miłości.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: www.vivarium.com.pl

Buka | 2012-09-07
Przeczytana: 07 września 2012

Książka słaba.
Przeczytałam z dużym bólem, włożyłam wiele wysiłku, żeby dobrnąć do końca, bo zwyczaj mam taki, że jak już zacznę, to skończyć muszę.
Co mnie irytowało? Przede wszystkim główny bohater - Jerzy, jego zachowanie i bezsensowne dygresje myślowe. Druga sprawa to jego pogląd, że jeśli się kogoś kocha to musi się człowiek biczować samotnością, a każda myśl skierowana być powinna na osobę ukochaną. Kto normalny unika kontaktów z przypadkowymi osobami podczas wakacji w obawie, co jego luba/ luby na to powie? Kto ma wyrzuty sumienia, że za mało, niezbyt mocno oddaje się miłości. Czy to uczucie można w ogóle zmierzyć ilością zachowań, słów i myśli?? Jak można żyć, rezygnując ze swojego własnego życia, oddając je w całości komuś kogo się rzekomo kocha? Kto normalny boi się swobodnie mówić w obecności „drugiej połówki”, dowolnie wyrażać swoje zdanie, mówić jej prawdę? ...
O co dokładnie autorowi chodziło? Nie wiem, chyba o przedstawienie toksycznego pojmowania relacji między...