W jednej osobie

2012-05-01
Magdalena Moltzan-Małkowska
biseksualizm LGBT AIDS zapasy transgenderyzm teatr HIV

Jeśli...

Obrzydliwa. Książka bardzo woke. Płeć to sposób ubierania się, zamiana pojęcia płci na gender bez rozumienia różnic między nimi, a orientacja seksualna to styl życia. Brak tu też kobiecej perspektywy. Choć można pewnie podejść też do tej powieści tak, że ukazuje ona głupotę teorii queer, która ludzkie problemy sprowadza do stylu życia.

"John Irving stawia mocne, odważne pytania o granice wolności - osobistej, erotycznej, artystycznej - ale czyni to z właściwym sobie prowokacyjnym poczuciem humoru" - Piotr Kofta.

"Odważna i poruszająca powieść o tym, jak różnorodne może być nasze życie (nie tylko seksualne)." - „Elle”

Główny bohater Billy Abbott to zdeklarowany biseksualista, który dość wcześnie zdaje sobie sprawę z problemów własnego seksualnego jestestwa. "To katorga mieć siedemnaście lat i nie wiedzieć, kim się jest."

W tle mnóstwo postaci, m.in. dziadek, tranwestyta, który uwielbia kobiece przebieranki, i który całym sercem kibicuje swojemu wnukowi, jest panna Frost, transseksualistka, która na zawsze ukształtuje kanon miłosno-poznawczy młodego Williama.
Zdaje się, że bohater otoczony jest wyłącznie przez gejów, lesbijki, tranwestytów, transeksulistów, biseksualistów, pełen przekrój LGTB+.

Zdarzeń niewiele, akcja bardziej dzieje się poprzez dialogi, ludzkie interakcje, zaś w tle mocno zaakcentowany teatr. I szczerze, mocno irytujące są te wplatane nawiązania do sztuk Ibsena, Dickensa, Szekspira, choć za kpiny z Agathy Christie poczułam cieplejsze uczucia do pisarza.

Irving poruszył też problem hiv oraz AIDS, i zrobił to w przejmujący sposób.

Dałabym wyższą ocenę, bo język poprawny, warsztat świetny, ale... nudne to było przede wszystkim 🤷‍♀️ Nawet incydentalny humor nie pomógł.

To powieść dla najgorętszych fascynatów autora "Regulaminu tłoczni win".

TRANSAMERYKA

„W jednej osobie” to… No co tu dużo mówić, jeszcze jedna taka sama książka Irvinga. Zmienił się nieco główny bohater, przynajmniej jeśli chodzi o orientację seksualną, cała reszta jednak pozostała znajoma. Te same motywy, tak samo skrojone postacie, świat taki sam i wydarzenia podobne. Ale co z tego, skoro powieść czyta się rewelacyjnie, stylistycznie jest pięknie, a emocji w tym od chol… co niemiara znaczy.

Głównym bohaterem jest Billy Abbott, biseksualny chłopak, w przyszłości pisarz, w chwili, w której go poznajemy, próbujący zrozumieć siebie, swoją seksualność i niezdrowy, jak to się określa, pociąg do własnego ojczyma. I na tym odkrywaniu skupia się cała opowieść. Na jego związkach, na rozumieniu, na rozwijaniu i dążeniu do spełnienia marzeń o pisarskiej karierze…

TRANSAMERYKA

Wspaniale było wrócić do Irvinga po latach. Pierwsze tak pogłębione studium biseksualności, zwłaszcza w męskiej odsłonie rzadko obecnej w dobrej prozie.

Talent Irvinga jest oczywiście niepodważalny, ale ta pozycja niestety była nudnawa. Wątki bohaterów ciekawe i wciągające, jednak otoczenie dziełami Szekspira (i nie tylko),cytaty, odniesienia - niestety nie dla mnie. Jednak wielbicielom wspaniałego Szekspira na pewno się spodoba.

Przygnębiająca.

Przygnębiająca.

Czytałam ją już dawno więc ciężko mi się wypowiedź w dłuższej formie, ale pamiętam, że bardzo mi się ona podobała i że była wartościową lekturą.

7/10 - ksiazka przeleżała na mojej półce długi czas. Podczas ostatnich porządków zmieniła miejsce „do przeczytania w najbliższym czasie” i jestem troszkę zła na siebie, że pozwoliłam jej tyle czekać.

Lektura obowiązkowa ze względu na tematykę, która dotyka nasze czasy w bardzo dużym stopniu. Tematyka, która walczy o swoje prawa - LGBT. Ogólnie nie jestem zwolenniczką tego rodzaju literatury tym bardziej po przeczytanej „Małe życie”, która mnie bardzo zniechęciła tragizmem i tragizmem i jeszcze raz tragizmem. Przez którą nie mogłam się pozbierać.. a ta pozycja bardzo mnie przekonała i pozostawiła z otwartym umysłem na wspomniany temat.

Główny bohater Billy jest wyjątkowy pod wieloma względami. Wie kim jest, wie czego chce i wie o co walczy. Jsko dziecko wielbiciel książek, jako dorosły autor. Spotykają go różne trudności, ale swoją cierpliwością i spokojem potrafi sobie poradzić ze wszystkim. Pokazuje nam od dziecka jak to jest.. aż do poznaj starości. Lata 80-te jak LGBT to i AIDS... smutny finał dla wielu. Jedt tez przyjaźń ta najtrwalsza.

Ciężka lektura, ale warto poświecić czas i spojrzeć na oednf rzeczy innymi oczami..

"Kształtuje nas to czego pragniemy"
Ciekawa, ale raczej nie łatwa książka o życiu biseksualisty Billego Abbotta od dzieciństwa do dorosłości. Od czasów nietolerancji do....no własnie..., przydało by się pojęcie przeciwstawne, ale czy byłoby prawdziwe? Czy w obecnych czasach jesteśmy tolerancyjni?
Na czym polega nasza akceptacja? Czy tylko na nie przejawianiu wrogości?
Oj pojawiało się mnóstwo pytań w mojej głowie w trakcie czytania i wcale nie łatwo było udzielić odpowiedzi.
Życie Billego od kiedy jako nastolatek odkrył w sobie pociąg do niewłaściwych osób-jak sam określał, poprzez czasy wyzwolenia seksualnego ale też "wybuchu" AIDS.
Billy Abbott wzbudził moją sympatię i starałam się pomimo nikłej znajomości tematu wniknąć i starać się zrozumieć bardziej.

"Kształtuje nas to czego pragniemy"
Na czym polega nasza akceptacja? Czy tylko na nie przejawianiu wrogości?
Oj...

Ciekawość fabuły ginęła z strony na stronę...nie od początku ale gdzieś tak pod koniec. Zmęczyły mnie wszystkie gejowskie niuanse, wszystkie biseksualne opowieści wszystkie nieerotyczne przepełnione seksem szczegóły…. A jednak wcześniej- nim zaczęło to męczyć...przez wiele stron ..wciągało, podniecało, ciekawiło.

• LGBT
  • Literatura amerykańska