Dzień miodu. Opowieść o jedzeniu, miłości i wojnie

Wydawnictwo: Świat Książki
Day of Honey: A Memoir of Food, Love, and War
978-83-2730-085-0
literatura faktu
Ag2S

W 2003 roku wyjechała do Iraku, by spędzić tam swój miesiąc miodowy. Przez kolejne sześć lat mieszkała na przemian w Bejrucie, rodzinnym mieście męża, i w Bagdadzie. Poznała Bliski Wschód przez pryzmat wojny, historii, ludzkich losów i... jedzenia. Jej wspomnienia w niezwykle plastyczny i sugestywny sposób pokazują życie zwykłych ludzi w czasie wojny. Poznajemy Ruę, pełną determinacji młodą Kurdyjkę, miłośnika książek Abu Rifa'ata oraz Umm Hassane, teściową Ciezadlo, która uczy ją gotować wyjątkowe domowe potrawy. Poznajemy też wschodnią kulturę i oryginalne przepisy na fattusz, czyli lewatyńską sałatkę z chleba czy jachnet sbanach, czyli potrawkę ze szpinaku.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2012

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/dzien-miodu-annia-ciezadlo,p90083130.html

Ola | 2017-09-14
Przeczytana: luty 2013

Ciekawy pomysł na książkę. Momentami przydługawa ale oceniam ją pozytywnie.

kasiakhe | 2016-11-16
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Cudowna książka o życiu, historii i jedzeniu. Dla osób zainteresowanych Bliskim Wschodem absolutnie obowiązkowa pozycja. Przeczytałam ją 2 razy i wrócę jeszcze do niej. Czytając ją przenosimy się do innego świata i mimo opisywanego czasu wojny nie ma się ochoty przerwać lektury i powrócić do realnego świata, serdecznie polecam!

ilo99 | 2016-10-31

O tej książce można wypowiedzieć się jednym zdaniem, trawestując słynne powiedzenie - przez żołądek do głowy. Ciut wyżej niż serce, a w tym wypadku, również lepiej. Z pozoru jest to książka dla smakoszy, o tym, co się jada w krajach arabskich, a w szczególnie w Iraku i Libanie. Lecz pod tą kulinarną powłoczką znajdziemy relacje o codzienności ludzi w kraju ogarniętym wojną domową, o skomplikowanych wzajemnych stosunkach ludzi różnych wyznań religijnych, a nawet odłamów tej samej religii, czyli islamu. O bezpardonowych atakach na przeciwników politycznych, sprowadzających się do jednej prostej zasady – po co z nim dyskutować skoro możesz go zabić? O tym jak się gotuje, gdy dzienne dostawy prądu są przerywane na osiem- dziesięć godzin, a wody nie ma całe lato. O młodych ludziach, którzy ulegają presji starszych członków rodziny i tradycji lub, w przypływie desperacji, decydują się na opuszczenie kraju. Poczytamy również o historii potraw, o tym, że treścią jednej z najstarszych...

balsamina | 2016-06-10
Przeczytana: 07 czerwca 2016

Świetna narracja, aczkolwiek można się zagubić w labiryncie nazw, dat i zdarzeń. Bezsens wojen i cierpienia.

KrainaKsiążkąZwana | 2015-09-01

Ostatnio dość często spotykam się z pytaniem, czy zdarza mi się wybierać książki po okładce? Zawsze odpowiadałam, że tak, moja intuicja jeszcze nigdy mnie nie zawiodła. Piękna okładka i smakowity tytuł sprawiły, że w moje dłonie wpadł Dzień miodu, a wyobraźnia zaczęła powoli budować odpowiedni nastrój. Przekonana, że znalazłam kolejną literacką perełkę, czym prędzej zabrałam się za czytanie z kubkiem aromatycznej herbaty.

Okazuje się, że książka jest reportażem Annie Ciezadlo opisującym przedstawiającym jej pobyt w Budapeszcie i Bejrucie. Kobieta wychodzi za mąż za Libańczyka i wspólnie kierują się w rodzinne strony męża. Zrozumiały dla mnie jest stres towarzyszący kobiecie, który stara się odegnać poprzez gotowanie oraz naukę nowości, jakie niesie za sobą kuchnia bliskowschodnia, W międzyczasie poznajemy fakty dotyczące konfliktu Hezbollanu z Izraelem. Autorka bardzo szczegółowo prezentuje detale polityczno-historyczne, posługując się często ciężkim w odbiorze...

mican | 2015-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2015

Ciepła, dobrze opowiedziana historia. Nie mogłam się oderwać. Wspaniały reportaż i podróż kulinarna.
Książka uświadomiła mi, że na całym świecie w obliczu konfliktów zbrojnych stają zwykli ludzie - tacy jak my - niezależnie od wyznania. Ludzie ci chcą normalnie żyć. Poza polityką i wojnami. Chcą ze sobą przebywać, wspólnie jeść i żyć. A garstka fanatyków religijnych im to odbiera.

archiwista_cyklista | 2015-07-17
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2015
Przeczytana: 17 lipca 2015

Zanim zacząłem słuchać myślałem, że to książka o Persji a okazało się, że o Iraku i Libanie. Nie jest to książka o podróżowaniu, ale o życiu w innej kulturze. Autora nie jest jednak niemądra i dostrzega także wady tej innej. Mam nadzieje, że kiedyś będę mógł mieszkać w różnych miejscach na świecie i się go uczyć, nie tylko jednej kultury ale wielu. I że zdążę zanim Amerykanie i Żydzi zrobią z tymi kulturami do końca "porządek".
Książka ta jest też o wojnie widzianej oczami cywilów, bo wspominać, że dużo jest tam o jedzeniu nie ma sensu.
Generalnie książka na plus i inspirująca.

magia78 | 2015-06-01
Na półkach: Przeczytane, 2013

134/2013

Aneczka | 2015-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2015

Annia Ciezadlo w 2003 roku spędziła w Bagdadzie miodowy miesiąc, potem przez sześć kolejnych lat mieszkała na przemian w Bejrucie i Bagdadzie, pisała wraz z mężem reportaże o wojnie. Istota książki zamyka się w poniższym fragmencie:

"(...) Gotuję z powodów starych jak świat: by odegnać samotność, tęsknotę za domem, nieustanne poczucie, że tu nie pasuję. Jeśli z płynnego nurtu swojego życia potrafisz wyczarować coś stabilnego (...) będziesz czuł się jak u siebie wszędzie na świecie przynajmniej w porze obiadu." - [str.18]

Autorka przedstawia sylwetki swoich dziadków, rodziców, ich przyzwyczajenia i sposób życia. Pisze także o miłości, problemach osobistych, małżeńskich. Kreśli przed czytelnikiem historię Iraku i Libanu - polityczną, społeczną, kulturową, a nade wszystko kulinarną. Irackie kobiety były prawie niewolnicami mężów, nie miały własnej tożsamości ani prawa decydowania o sobie. Przybliża postać doktor Salamy al - Chafadży, najbardziej popularnej polityczki w Iraku....

Asica Nienadowska | 2015-01-19
Przeczytana: 20 lipca 2014

Bardzo lubie ksiazki, ktore dotycza Bliskiego Wschodu. Interesuje mnie zycie tamtejszych kobiet. Jest to dla mnie egzotyczny swiat, w ktorym nie chcialabym zyc, ale z checia siegam po ksiazki, ktore o nim mowia.

Taka wlasnie lektura jest Dzien Miodu.
Jest to ksiazka, ktora juz od poczatku wssysa. Mowi o Islamie, Bliskim Wschodzie, jedzeniu, kulturze, obyczajach, troche o Nowym Yorku po zamachu na WTC.

Annia jest polsko-grecko-szkocko-irlandza Amerykanka. Natomiast jej ukochany to Muzulmanin pochodzenia libanskiego. W 2003 roku w Bagdadzie spedzila swoj miesiac miodowy. Mohammed tak jak Annia jest dziennikarzem wojennym.

Dzieki opisom Annie poznajemy Bliski Wschod od kuchni i to doslownie. Jest tu mnostwo przepysznie brzmiacych potraw, przez ktore mozna dostac slinotoku ( i wcale nie zartuje ). Dla Annie w tej ksiazce najwazniejsze jest jedzenie i to jak bardzo wspolne spozywanie smacznych, dopieszczonych posilkow pomoga przetrwac wojne. Poznajemy zycie ludzi na Bliskim...