rozwiń zwiń

Ciemność widoma. Esej o depresji

Okładka książki Ciemność widoma. Esej o depresji
William Styron Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Sfery publicystyka literacka, eseje
128 str. 2 godz. 8 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Sfery
Tytuł oryginału:
Darkness visable: A memoir of madness
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2012-09-26
Data 1. wyd. pol.:
2012-09-26
Liczba stron:
128
Czas czytania
2 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377994337
Tłumacz:
Jerzy Korpanty
Tagi:
choroba depresja esej Styron William Styron Jerzy Korpanty sfery
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Walka z depresją



1387 159 87

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
343 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
409
335

Na półkach:

Depresja jest chorobą, która zmienia postrzeganie rzeczywistości, jej objawy często przypisywane są zmęczeniu czy znużeniu, a nie chorobie psychicznej, która doprowadza na skraj samobójstwa. Świadomość społeczeństwa jest niewielka, zaś samo słowo „depresja” nie niesie ze sobą powagi sytuacji. Niejednokrotnie słyszałam stwierdzenia „nic mi się nie chcę, pewnie mam depresje” albo „daj mi spokój, mam depresję”, ale wydźwięk tych słów jest raczej frywolny, ponieważ tak naprawdę nie ma wiele wspólnego z chorobą. Wiliam Styron, wybitny pisarz, który przez lata borykał się z depresją, zdecydował się opisać rozwój swojej choroby. Książka zatytułowana „Ciemność widoma” miała wpierw postać wykładu, a dopiero później nabrała formy eseju. Niewielkie gabaryty tej książki niosą ze sobą pokaźny portret udręczonego chorobą człowieka, który w kilku słowach zdecydował się opisać ból, niezrozumienie, zagubienie i wszechobecne cierpienie osoby chorej.

Scenariusz za każdym razem jest podobny, zaczyna się niewinnie, zaburzenia snu, apatia, chroniczne zmęczenie. Wkrada się niepostrzeżenie i zostaje na całe życie. Co czwarta osoba podejmuje próbę samobójczą. Najgorszy jest brak świadomości chorego i jego bliskich. Był to też powód, dla którego zdecydowałam się przeczytać tę pozycję. Chciałam wiedzieć, tak po prostu…mieć świadomość. Choć osoba zdrowa nigdy nie zrozumie i nie będzie potrafiła sobie wyobrazić, co przechodzi osoba zmagająca się z depresją, to sama próba warta jest zachodu.

William Styron opisuje drogę w głąb ciemności, jaką jest depresja. Jak twierdzi „aura depresji nie podlega żadnym modulacjom, dominuje w niej mrok, światło traci swój blask.” Jak żyć, kiedy poczucie spełnienia i zadowolenia staje się obce, jak nie poddać się pokusie samobójstwa, kiedy nie ma się już sił? Czy odrętwienie umysłu nie jest wystarczającym powodem, aby skończyć tę mękę? Styron nie użala się nad sobą, nie pyta, dlaczego ja, nie dręczy się wspomnieniami, ale relacjonuje, daje pocieszenie tym, którzy myślą, że to już koniec. Nie ma krzyku rozpaczy, jest próba usystematyzowania wiedzy. Koniec, końców pokazuje, że beznadziejność sytuacji, nie musi nieść ze sobą śmierci. Jak przeżył swoje katharsis?

„Ciemność widoma” to bodajże ta sama książka, która została wydana w 2007 roku pod tytułem „Dotyk ciemności”. Jest to dobra pozycja, a bolesna i mocna tematyka, tylko pogłębia doznania czytelnika. Takiej książki się jednak nie poleca, ponieważ każdy sam dokonuje wyboru, czy w pamięci chce mieć portret tej choroby psychicznej.

Depresja jest chorobą, która zmienia postrzeganie rzeczywistości, jej objawy często przypisywane są zmęczeniu czy znużeniu, a nie chorobie psychicznej, która doprowadza na skraj samobójstwa. Świadomość społeczeństwa jest niewielka, zaś samo słowo „depresja” nie niesie ze sobą powagi sytuacji. Niejednokrotnie słyszałam stwierdzenia „nic mi się nie chcę, pewnie mam depresje”...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 108
  • Przeczytane
    643
  • Posiadam
    191
  • Ulubione
    18
  • Psychologia
    17
  • Teraz czytam
    16
  • 2013
    15
  • Literatura amerykańska
    13
  • Chcę w prezencie
    13
  • 2014
    9

Cytaty

Więcej
William Styron Ciemność widoma. Esej o depresji Zobacz więcej
William Styron Ciemność widoma. Esej o depresji Zobacz więcej
William Styron Ciemność widoma. Esej o depresji Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także