978-83-931962-7-2

Jakie jest miejsce, w którym żyjemy? Czy Polska to kraj, w którym nic nie jest naprawdę, a wszystko tylko na niby, na chwilę i prowizorycznie? Jaka jest rzeczywistość, która nas otacza? W tej opowieści o "tu i teraz" spotykają się cztery osoby, cztery wymiary i spojrzenia. Ta, pisana na "cztery ręce", książka daje pełnię obrazu: Jerzy Maksymiuk (wybitny muzyk), Leszek Mądzik (wybitny plastyk),...

W tej opowieści o "tu i teraz" spotykają się cztery osoby, cztery wymiary i spojrzenia. Ta, pisana na "cztery ręce", książka daje pełnię obrazu: Jerzy Maksymiuk (wybitny muzyk), Leszek Mądzik (wybitny plastyk), Ignacy Karpowicz (znakomity pisarz) i Tomasz Różycki (doskonały poeta), w krótkiej formie, jaką jest felieton, opowiadają o świecie, który jest za oknem, na wyciągnięcie ręki. To oglądanie świata, przefiltrowane przez różne biografie i różne doświadczenia autorów tej opowieści, daje wielowymiarowy, różnorodny obraz świata "zwykłego", takiego, jaki zna każdy z nas. To jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny komentarz do rzeczywistości, widzianej oczyma wrażliwych artystów.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: http://www.charaktery.eu/konkursy/5440/Polska-na-c...»

Kamasz | 2014-09-20
Na półkach: 2014
Przeczytana: 20 września 2014

W założeniu miał być to zbiór felietonów czterech równorzędnych i oświetlających Sprawę artystów. Polska, Europa, dziś.
Książeczkę zdominował jednak Ignacy Karpowicz, wcale nie piszący najwięcej. Lecz jego teksty są tak wyłuskane, tak skutecznie ostrzeliwują centrum absurdu, że opowieści o Statystycznym Polaku i Czytelniku tworzą swoją własną mitologię.
Pozostali autorzy - bardzo dobre teksty napisali. Uogólniając. Zapamiętałem tylko szczątki, przy Karpowiczowym zachwycie.
Idea słuszna, realizacja bardzo dobra.

Renkloda | 2013-12-22
Przeczytana: 2013 rok

Po książkę sięgnęłam w związku z pracą semestralną, w której miałam opisać współczesną kulturę polską. Tytuł wydał mi się bardzo zachęcający i adekwatny do tematu tejże pracy. Po przeczytaniu tej pozycji stwierdzam, że paradoksalnie mało jest Polski w "Polsce na cztery ręce". Autorzy często w swoich felietonach poruszają tematy, które mało lub też nic wspólnego z naszym krajem nie mają.
Jeśli miałabym ocenić warsztat pisarski to najsłabszym ogniwem jest Jerzy Maksymiuk. Z kolei Ignacy Karpowicz okazał się dla mnie miłym zaskoczeniem. Do tej pory nie miałam okazji zapoznać się z jego twórczością ( w najbliższym czasie postaram się zmienić ten stan rzeczy).

weromikal | 2017-08-06
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 06 sierpnia 2017

Słaba to książka o Polsce (autorzy głównie opisują swoje podróże- co to do Polski ma to ja nie wiem), dobra zaś gdy jest się fanem "Charakterów" i stylu autorów dla nich piszących. Ot, zbiór kilkunastu felietonów wg. twórcy tego tomiku powiązanych z tematem Polski. Są tak typowe dla Biblioteki charakterów fragmenty które można sobie podkreślić jako mądre zdania do zapamiętania, są też teksty które zwyczajnie nudzą i są o niczym. Jako ciekawostka dla miłośnika felietonów- do polecenia, ale nie jako pełnoprawna książka.

| 2012-08-24
Na półkach: Posiadam

Jest to niezwykły zbiór felietonów, w którym każdy Polak odnajdzie siebie i swoje życie wpasowane w, często absurdalną, współczesność. Polecam!

Niehalo | 2012-11-29
Na półkach: Najlepsze
Przeczytana: 15 grudnia 2012

jeden na wieczór brzmi idealnie.

Owca | 2017-03-17
| 2016-03-24