Okładka książki Dwanaście prac Herkulesa

Wydawnictwo Dolnośląskie
typ
papier
Marek
6.8 (2392 ocen i 156 opinii)

Opis książki

Esencja stylu mistrzyni kryminału zamknięta w cyklu zgrabnych opowiadań z niezastąpionym Herkulesem Poirot. Detektyw postanawia efektownie zakończyć karierę - stawia sobie za cel rozwiązania dwunastu spraw inspirowanych pracami swego mitycznego imiennika. Błyskotliwe dialogi, nietuzinkowe postacie, angielski humor. Tuzin wciągających historii połączonych motywem z greckiej mitologii - nie tylko dl...

Detektyw postanawia efektownie zakończyć karierę - stawia sobie za cel rozwiązania dwunastu spraw inspirowanych pracami swego mitycznego imiennika. Błyskotliwe dialogi, nietuzinkowe postacie, angielski humor. Tuzin wciągających historii połączonych motywem z greckiej mitologii - nie tylko dla fanów gatunku i miłośników kultury antycznej

źródło opisu: Wyd. Dolnośląskie, 2012

Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników

Dwanaście prac Herkulesa, to zbiór opowiadań kryminalnych. Jak zwykle zachwyca mnie postać Herkulesa naszych czasów, małego wąsiastego Belga. Jego wysokie mniemanie o sobie po prostu zniewala. Jest trochę śmieszne, ale z drugiej strony nie wywyższa się on zbytnio poza to jaki naprawdę jest. Niestety muszę stwierdzić że Agatha Christie nie jest mistrzynią krótkiej formy. Nadal czyta się to wszystko przyjemnie, ale trudniej jej wykreować tajemnicę, albo to co mamy zgadnąć jest banalne lub odwrotnie w ogóle nieprzewidywalne. Warto przeczytać mimo wszystko. Mon cher Ami Herkulesie Poirot!

Agnieszek | 2014-04-22
Na półkach: 2014, E-book, Przeczytane
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Może to słabość do mitologii...
Może feblik na punkcie pana Herkulesa...
A może sympatia do pani Agaty...
(Tak, wiem, nadużywanie wielokropka jest niewskazane.)

Nieistotne.
Sympatyczna książka, którą można potraktować jak zbiór opowiadanek z zadaniami herosa w tle. Mam wrażenie, że autorka nieźle się bawiła, wymyślając kolejne przygody, uwspółcześniając pojmanie dzika, łani czy Cerbera (zawłaszcza Cerbera).
Pan Herkules momentami odkrywa swoje słabostki. Nie sposób nie uśmiechnąć się przy prezentacji Rosjanki - arystokratki czy piekielnego klubu, nie sposób nie wywołać z pamięci londyńskiego metra, jego tłoku, przejść, stacji i różnokolorowego tłumu i w końcu: nie sposób nie zauważyć piętnowania nowej używki - narkotyków. Jakże ten temat współgra z naszym wiekiem!

Naprawdę niemal nic takiego - ale jakież to sympatyczne czytadło!

A_R_O | 2014-05-09
Przeczytana: 08 maja 2014

Herkules Poirot=Herkules

Książka składa się z 12 krótkich opowiadań, które tworzą tzw 12 prac Herkulesa. Belgijski detektyw określił sobie cel, ze musi wykonać tak jak jego antyczny imiennik - 12 zadań. Oczywiście sprawy detektywistyczne są aluzjami do antycznych prac Herkulesa. Książkę czytało się szybko i miło. Jednak zdecydowanie wolę dłuższe sprawy. Tzn jedna książka=jedna długa historia. Pozycja jest wg mnie bardzo dobra.

Polecam wszystkim fanom Agathy Christie oraz osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z angielską pisarką

Ocena 7/10

anek7 | 2011-02-17

Czy zauważyliście kiedyś, że niektóre imiona wpływają na to jak postrzegamy osoby je noszące? Często jest to powiązane z kimś kogo znamy a noszącym takie właśnie imię – np. każdego Wojtka będziemy zupełnie podświadomie porównywać do tego sympatycznego Wojtka poznanego w czasie wakacji nad morzem 15 lat temu…
Zdarza się też, że nasze skojarzenia wynikają z przeczytanej książki lub oglądanego filmu – i tak Majkę będziemy postrzegać jako osobę nieco szaloną, Ania to wrażliwa romantyczka a Kasia i Tomek to zwariowana acz bardzo sympatyczna parka.
Jak na tym tle wygląda Herkules? Z jakimi cechami bądź czynami będzie się nam kojarzył? Osoby które mają jakieś nawet niewielkie pojęcie o mitologii pewnie powiedzą, że Herkules to silny, odważny i przystojny (przynajmniej jego filmowa wersja) facet, który musiał wykonać 12 prac. Wymagały one od niego przede wszystkim odwagi i siły ale również sprytu i inteligencji.
Imiennikiem starożytnego herosa jest najbardziej chyba znany bohater cyklu po...

"Dwanaście prac Herkulesa" to dobry zbiór opowiadań, znajdują się tam dobre i trochę słabsze opowiadania. Podobało mi się bardzo nawiązanie do mitologii. Szkoda natomiast, że nie mogłam bliżej poznać bohaterów i bardziej zagłębić się w sprawę, ale taka już forma opowiadań.

1. "Lew z Nemei" - 4/10 - ciekawy pomysł, ale bardzo szybko można się domyślić, kim jest sprawca całej afery.
2. "Hydra lernejska" - 5/10 - przeciętne opowiadanie, typowa zbrodnia, sprawca niezaskakujący.
3. "Łania ceryntyjska" - 4/10 - jak dla mnie historia i rozwiązanie typowe, mało zaskakujące.
4. "Dzik z Erymantu" - 7/10 - ciekawe opowiadanie z niebezpiecznymi i emocjonującymi momentami.
5. "Stajnie Augiasza" - 4/10 - kolejne raczej przeciętne opowiadanie, pomysł ciekawy, całość dla mnie trochę nudna, a zakończenie nie zaskakuje.
6. "Ptaki stymfalijskie" - 7/10 - dobre opowiadanie z fajnymi momentami, podobało mi się, że Hercules Poirot...

Joasia | 2012-06-18
Przeczytana: 17 czerwca 2012

Dwanaście krótkich opowieści z Herkulesem Poirot i kryminalną zagadką w roli głównej:-) Ciekawe, część lepszych część nieco słabszych, ale we wszystkich przebiegły przestępca nie ma szans z niezawodnym detektywem z Belgii:):)

Amras | 2014-06-13
Na półkach: Kryminał, Przeczytane
Przeczytana: 10 czerwca 2014

Z Agatą Christie jest tak, że albo się ją uwielbia albo ... wręcz przeciwnie. Ja z jej twórczością jestem związany od dawna, kiedy to moja rodzicielka na nowo zaczęła pożyczać z biblioteki wybrane książki. Nie mając co czytać, sam podkradałem jej powieści, by wsiąknąć na dłużej w egoistyczny, próżny i schludny światek małego Belga. Czytając kolejne przygody małego detektywa zawsze pytam mamę jak wymawia się jego nazwisko, bo przyznam się szczerze, że nie idzie mi zapamiętanie tego - zawsze wymawiam z czystą polską intonacją - pojrot. Tym razem Poirot stawia sobie poprzeczkę bardzo wysoko, a w sumie to Christie taką sobie stawia, bo jak można porównywać doczesne sprawy i zagadki do ciężkich i niemożliwych do wykonania prac mitycznego herosa, syna Zeusa - Herkulesa.

Mały Herkules wymyślił, że będzie tym dużym. Jak? Wykona dwanaście prac, które będą zbliżone do tych, które musiał wykonać jego imiennik. Wszystko ładnie i pomysłowo, ale skąd wziąć p...

Animi | 2014-03-12
Na półkach: 2014, Prezent, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 12 marca 2014

Zakończenie kariery Herkulesa Poirot nie mogło obyć się bez odmiennego od dotychczasowych pomysłu, ale dwanaście krótkich opowiadań kryminalnych w jednej powieści z pewnością najlepszym pomysłem Agathy Christie nie było.
Sprawy toczą się szybko, rozwiązują się nagle, czytelnik nie zdąży bliżej poznać bohaterów i zacząć wszystkich ich postrzegać jako osobne charaktery czy nawet rozróżniać, kiedy już któryś z nich okazuje się przestępcą. Odnoszę wrażenie, że po jakimś czasie przestaje mu już zależeć, by w ogóle do rozszyfrowania danej osoby się zbliżyć.
A całość niestety szybko miesza się ze sobą i w takiej postaci odchodzi w zapomnienie, choć idea wykorzystania dwunastu prac Herkulesa z początku wydawała się naprawdę obiecująca.

Lotta | 2014-05-14
Przeczytana: 12 maja 2014

Bardzo udany zbiór opowiadań!

Najlepsze w nim jest właśnie to, że... są to opowiadania. Spokojnie mogę więc przeczytać tylko jedno i położyć się spać bez uczucia niedosytu, bo przecież muszę poznać rozwiązanie zagadki i w związku z tym czytać aż do rana. Więc polecam, jeśli ktoś obawia się o zarwaną noc.

Polecam także, oczywiście, z uwagi na treść. Dwanaście opowiadań, luźno i zgrabnie powiązanych z mitologicznymi pracami Herkulesa. Niektóre naprawdę dobrze skomponowane, inne trochę gorsze, bardziej przewidywalne.

lacerta | 2014-07-17
Przeczytana: 23 kwietnia 2012

Ciekawa książka. Bardzo podobało mi się takie porównanie Herkulesa Poirota do jego mitycznego imiennika. Bardzo ciekawie wymyślone zagadki o tematyce mitycznych prac Herkulesa. Cieszyło mnie, że niektóre udało mi się rozwiązać, albo chociaż przybliżyć do ich rozwiązania.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Elias Canetti
    109. rocznica
    urodzin
    Tylko że powieści nie są żadną strawą dla ducha. Przyjemność, jaką być może sprawiają, przepłaca się niezmiernie; rozkładają one najlepszy charakter. Człowiek uczy się wczuwać w rozmaite typy ludzkie, zaczyna smakować w różnorodności, wciela się w postacie, które mu się podobają. Każde stanowisko st... pokaż więcej
  • Dawid Grosman
    60. rocznica
    urodzin
    Zabiję matkę jeśli mnie jeszcze raz urodzi
  • Michael A. Cremo
    91. rocznica
  • Melissa Marr
    42. rocznica
    urodzin
    Czasami miłość oznacza, że trzeba odejść.
  • Josephine Tey
    118. rocznica
  • Adam Boniecki
    80. rocznica
    urodzin
    (...) drzemie w nas wciąż nadmiar lęku, słabości, poczucia niższości. Człowiek pewny swojej ojczyzny, nie będzie szalał na jej punkcie. Człowiek pewny swojej wiary nie będzie wszędzie węszył jej prześladowań. I odwrotnie. To niepewność własnych przekonań budzi agresję obronną u wszystkich stworzeń,... pokaż więcej
  • Witold Gombrowicz
    45. rocznica
    śmierci
    Człowiek jest najgłębiej uzależniony od swojego odbicia w duszy drugiego człowieka.
  • Randy Pausch
    6. rocznica
    śmierci
    Czas jest wszystkim, co masz ... i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz.

Znajdź nas na Facebooku