Dwanaście prac Herkulesa

1 020
The Labours of Hercules
Marek

Inne wydania

Esencja stylu mistrzyni kryminału zamknięta w cyklu zgrabnych opowiadań z niezastąpionym Herkulesem Poirot. Detektyw postanawia efektownie zakończyć karierę - stawia sobie za cel rozwiązania dwunastu spraw inspirowanych pracami swego mitycznego imiennika. Błyskotliwe dialogi, nietuzinkowe postacie, angielski humor. Tuzin wciągających historii połączonych motywem z greckiej mitologii - nie...

Detektyw postanawia efektownie zakończyć karierę - stawia sobie za cel rozwiązania dwunastu spraw inspirowanych pracami swego mitycznego imiennika. Błyskotliwe dialogi, nietuzinkowe postacie, angielski humor. Tuzin wciągających historii połączonych motywem z greckiej mitologii - nie tylko dla fanów gatunku i miłośników kultury antycznej

źródło opisu: Wyd. Dolnośląskie, 2012

źródło okładki: http://publicat.pl/dolnoslaskie/oferta/kryminaly/d...»

Dwanaście prac Herkulesa, to zbiór opowiadań kryminalnych. Jak zwykle zachwyca mnie postać Herkulesa naszych czasów, małego wąsiastego Belga. Jego wysokie mniemanie o sobie po prostu zniewala. Jest trochę śmieszne, ale z drugiej strony nie wywyższa się on zbytnio poza to jaki naprawdę jest. Niestety muszę stwierdzić że Agatha Christie nie jest mistrzynią krótkiej formy. Nadal czyta się to wszystko przyjemnie, ale trudniej jej wykreować tajemnicę, albo to co mamy zgadnąć jest banalne lub odwrotnie w ogóle nieprzewidywalne. Warto przeczytać mimo wszystko. Mon cher Ami Herkulesie Poirot!

PABLOPAN | 2014-09-28
Przeczytana: 28 września 2014

"Dwanaście prac Herculesa": pomysł na opowiadania doskonały, niestety wykonanie nieco szwankuje. Przede wszystkim trudno sympatyzować się z postaciami, nie mamy szansy na ich poznanie, a to skutkuje brakiem emocji, pozytywnych lub negatywnych. Hercules Poirot jak zawsze zachwyca, ale mimo że zagadki z którymi musi się zmierzyć są doskonale skonstruowane, ich rozwiązanie jest albo oczywiste, albo nadmiernie skomplikowane. Szkoda, że świetny pomysł i idący za nim potencjał nie został wykorzystany. Ostatnio forma opowiadań bardzo przypadła mi do gustu, z przykrością jednak stwierdzam, że Lady Agatha nie była mistrzynią krótkiej formy. Tak czy owak, niezmiennie pozostaję jej wiernym fanem :)

TheMoonAdi | 2014-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

To było moje pierwsze, długo wyczekiwane zetknięcie się ze słynną panią Christie.
Jak to mówią – pierwsze wrażenie jest najważniejsze.
Nie żałuję więc, że sięgnąłem właśnie po tę książkę, bo zachęciła mnie do przeczytania innych książek tej autorki.

Bardzo spodobał mi się motyw mitologiczny. I mimo tego, że przed każdą pracą Herkulesa Poirota zapoznałem się z jej mitologicznym pierwowzorem, to pani Christie niemal za każdym razem okazała się sprytniejsza. Chyba przeczytałem jeszcze zbyt mało kryminałów :)

Sam Herkules Poirot to postać, która budzi sympatię chyba u każdego. I całe szczęście, że tak bardzo różni się od starożytnego ideału bohatera, który zabija wszystko, co się rusza i wymierza łuk w stronę słońca, gdy jest mu za gorąco ;)

Alissia | 2015-05-07
Przeczytana: kwiecień 2015

Naprawdę fajna, ciekawa książka. Zdecydowanie jedna z lepszych lektur.
Detektyw Herkules Poirot postanawia wykonać 12 prac, tak jak jego mityczny imiennik. Mamy do czynienia z 12 krótkimi i zupełnie różnymi opowiadaniami. I to jest duży plus. Obawiam się, że gdyby wszystko było bardziej szczegółowe, mogłoby być po prostu nudne, zwłaszcza ze niektóre zagadki rozwikłałam już podczas czytania, bądź byłam bardzo blisko.
Książka jakoś bardzo mnie nie wciągnęła, ale przyjemnie i szybko się ją czytało. Było to moje pierwsze spotkanie z Panią Christie i mimo wszystko naprawdę bardzo się cieszę, że po nią sięgnęłam :) Polecam.

Agnieszek | 2014-04-22
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2014
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Może to słabość do mitologii...
Może feblik na punkcie pana Herkulesa...
A może sympatia do pani Agaty...
(Tak, wiem, nadużywanie wielokropka jest niewskazane.)

Nieistotne.
Sympatyczna książka, którą można potraktować jak zbiór opowiadanek z zadaniami herosa w tle. Mam wrażenie, że autorka nieźle się bawiła, wymyślając kolejne przygody, uwspółcześniając pojmanie dzika, łani czy Cerbera (zawłaszcza Cerbera).
Pan Herkules momentami odkrywa swoje słabostki. Nie sposób nie uśmiechnąć się przy prezentacji Rosjanki - arystokratki czy piekielnego klubu, nie sposób nie wywołać z pamięci londyńskiego metra, jego tłoku, przejść, stacji i różnokolorowego tłumu i w końcu: nie sposób nie zauważyć piętnowania nowej używki - narkotyków. Jakże ten temat współgra z naszym wiekiem!

Naprawdę niemal nic takiego - ale jakież to sympatyczne czytadło!

"Dwanaście prac Herkulesa", chociaż osadzone znacznie dalej i znacznie później niż starożytna Grecja, ma sporo wspólnego z mitologią. Otóż ten kryminał Agathy Christie to tak naprawdę całkiem zręcznie skrojony zbiór dwunastu właśnie opowiadań, z których każde mniej lub bardziej nawiązuje do jednego z zadań mitycznego herosa. A naszym herosem jest uwielbiany przez czytelników Herkules Poirot, który po raz kolejny musi poradzić sobie z najbardziej zagmatwanymi i pokręconymi scenariuszami kryminalnymi, w które wpakowała go pisarka.
Jedne zagadki ciekawsze, inne mniej, ale ogólnie całość mi się podobała. Podsumowując, jeśli ktoś szuka zapierającego dech w piersiach kryminały, to w tej książce tego nie znajdzie. Jeśli ktoś ma ochotę zakosztować klasyki kryminału i zapoznać się ze słynnym Herkulesem Poirot to polecam.

tvinge | 2014-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2014

O czym marzy słynny detektyw Herkules Poirot? O udaniu się na spokojną emeryturę i zajęciu się uprawą dyń... Jednak wcześniej postanawia wykonać dwanaście "prac" na wzór swojego mitycznego imiennika. Lew z Nemei, byk kreteński, stajnie Augiasza...? Cóż to dla Herkulesa! Zwłaszcza Herkulesa Poirota.

Książka składa się z 12 krótkich opowiadań.

Przyznam szczerze - jest to pierwsza książka Agathy Christie, którą przeczytałam. I jestem zachwycona - na pewno na tej jednej nie poprzestanę.

Herkules to najsympatyczniejszy egocentryk jakiego znam! :)

"Dwanaście prac Herkulesa" to dobry zbiór opowiadań, znajdują się tam dobre i trochę słabsze opowiadania. Podobało mi się bardzo nawiązanie do mitologii. Szkoda natomiast, że nie mogłam bliżej poznać bohaterów i bardziej zagłębić się w sprawę, ale taka już forma opowiadań.

1. "Lew z Nemei" - 4/10 - ciekawy pomysł, ale bardzo szybko można się domyślić, kim jest sprawca całej afery.
2. "Hydra lernejska" - 5/10 - przeciętne opowiadanie, typowa zbrodnia, sprawca niezaskakujący.
3. "Łania ceryntyjska" - 4/10 - jak dla mnie historia i rozwiązanie typowe, mało zaskakujące.
4. "Dzik z Erymantu" - 7/10 - ciekawe opowiadanie z niebezpiecznymi i emocjonującymi momentami.
5. "Stajnie Augiasza" - 4/10 - kolejne raczej przeciętne opowiadanie, pomysł ciekawy, całość dla mnie trochę nudna, a zakończenie nie zaskakuje.
6. "Ptaki stymfalijskie" - 7/10 - dobre opowiadanie z fajnymi momentami, podobało mi się, że Hercules Poirot pojawia się dopiero na końcu.
7. "Byk kreteński" - 8/10...

kajsa | 2016-10-24
Przeczytana: 24 października 2016

Herkules Poirot podąża śladami swego mitologicznego poprzednika.Jak zwykle nie zawodzi i radzi sobie z każdą,nawet najbardziej skomplikowaną sprawą.

Olsko_Ulrich | 2016-09-18
Na półkach: 2016 📚, Przeczytane
Przeczytana: 18 września 2016

W kolejnym tomie przygód nadzwyczajnie skromnego detektywa znalazło się miejsce na polski wątek! No bo jakiej narodowości mogą być dwie brzydkie, podstarzałe panie z haczykowatymi nosami, które powodują ukłucie zimna i strachu u pięknego, zakochanego kawalera? Na pocieszenie mogę dodać, że ostatecznie odgrywają one dość istotną rolę w "przedstawieniu".

Książka jest godna polecenia wszystkim osobom, które miały już do czynienia z tekstami Christie, zdążyły zakochać się w jej prozie i nie zniechęcą się z jednej strony odrobinę zbyt trywialnymi (już nawet ja odgadłam rozwiązanie), z drugiej strony odrobinę zbyt przekombinowanymi (do przeczytania dwa razy) zagadkami i troszeczkę naiwnymi nawiązaniami do mitologii greckiej.

Ktoś już wcześniej wspomniał o tym, że nie ma "czasu" na zapoznanie i związanie się z postaciami, bo każda z prac jest oddzielnym krótkim opowiadaniem. To faktycznie wada, biorąc pod uwagę dłuższe utwory autorki, które ukazują studium zbrodni i tego, jak zmienia...