Okładka książki Dwanaście prac Herkulesa

Wydawnictwo Dolnośląskie
typ
papier
Marek
6,79 (2439 ocen i 159 opinii)

Opis książki

Esencja stylu mistrzyni kryminału zamknięta w cyklu zgrabnych opowiadań z niezastąpionym Herkulesem Poirot. Detektyw postanawia efektownie zakończyć karierę - stawia sobie za cel rozwiązania dwunastu spraw inspirowanych pracami swego mitycznego imiennika. Błyskotliwe dialogi, nietuzinkowe postacie, angielski humor. Tuzin wciągających historii połączonych motywem z greckiej mitologii - nie tylko dl...

Detektyw postanawia efektownie zakończyć karierę - stawia sobie za cel rozwiązania dwunastu spraw inspirowanych pracami swego mitycznego imiennika. Błyskotliwe dialogi, nietuzinkowe postacie, angielski humor. Tuzin wciągających historii połączonych motywem z greckiej mitologii - nie tylko dla fanów gatunku i miłośników kultury antycznej

źródło opisu: Wyd. Dolnośląskie, 2012

Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników

Dwanaście prac Herkulesa, to zbiór opowiadań kryminalnych. Jak zwykle zachwyca mnie postać Herkulesa naszych czasów, małego wąsiastego Belga. Jego wysokie mniemanie o sobie po prostu zniewala. Jest trochę śmieszne, ale z drugiej strony nie wywyższa się on zbytnio poza to jaki naprawdę jest. Niestety muszę stwierdzić że Agatha Christie nie jest mistrzynią krótkiej formy. Nadal czyta się to wszystko przyjemnie, ale trudniej jej wykreować tajemnicę, albo to co mamy zgadnąć jest banalne lub odwrotnie w ogóle nieprzewidywalne. Warto przeczytać mimo wszystko. Mon cher Ami Herkulesie Poirot!

"Dwanaście prac Herkulesa" to dobry zbiór opowiadań, znajdują się tam dobre i trochę słabsze opowiadania. Podobało mi się bardzo nawiązanie do mitologii. Szkoda natomiast, że nie mogłam bliżej poznać bohaterów i bardziej zagłębić się w sprawę, ale taka już forma opowiadań.

1. "Lew z Nemei" - 4/10 - ciekawy pomysł, ale bardzo szybko można się domyślić, kim jest sprawca całej afery.
2. "Hydra lernejska" - 5/10 - przeciętne opowiadanie, typowa zbrodnia, sprawca niezaskakujący.
3. "Łania ceryntyjska" - 4/10 - jak dla mnie historia i rozwiązanie typowe, mało zaskakujące.
4. "Dzik z Erymantu" - 7/10 - ciekawe opowiadanie z niebezpiecznymi i emocjonującymi momentami.
5. "Stajnie Augiasza" - 4/10 - kolejne raczej przeciętne opowiadanie, pomysł ciekawy, całość dla mnie trochę nudna, a zakończenie nie zaskakuje.
6. "Ptaki stymfalijskie" - 7/10 - dobre opowiadanie z fajnymi momentami, podobało mi się, że Hercules Poirot...

Agnieszek | 2014-04-22
Na półkach: 2014, E-book, Przeczytane
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Może to słabość do mitologii...
Może feblik na punkcie pana Herkulesa...
A może sympatia do pani Agaty...
(Tak, wiem, nadużywanie wielokropka jest niewskazane.)

Nieistotne.
Sympatyczna książka, którą można potraktować jak zbiór opowiadanek z zadaniami herosa w tle. Mam wrażenie, że autorka nieźle się bawiła, wymyślając kolejne przygody, uwspółcześniając pojmanie dzika, łani czy Cerbera (zawłaszcza Cerbera).
Pan Herkules momentami odkrywa swoje słabostki. Nie sposób nie uśmiechnąć się przy prezentacji Rosjanki - arystokratki czy piekielnego klubu, nie sposób nie wywołać z pamięci londyńskiego metra, jego tłoku, przejść, stacji i różnokolorowego tłumu i w końcu: nie sposób nie zauważyć piętnowania nowej używki - narkotyków. Jakże ten temat współgra z naszym wiekiem!

Naprawdę niemal nic takiego - ale jakież to sympatyczne czytadło!

PABLOPAN | 2014-09-28
Przeczytana: 28 września 2014

"Dwanaście prac Herculesa": pomysł na opowiadania doskonały, niestety wykonanie nieco szwankuje. Przede wszystkim trudno sympatyzować się z postaciami, nie mamy szansy na ich poznanie, a to skutkuje brakiem emocji, pozytywnych lub negatywnych. Hercules Poirot jak zawsze zachwyca, ale mimo że zagadki z którymi musi się zmierzyć są doskonale skonstruowane, ich rozwiązanie jest albo oczywiste, albo nadmiernie skomplikowane. Szkoda, że świetny pomysł i idący za nim potencjał nie został wykorzystany. Ostatnio forma opowiadań bardzo przypadła mi do gustu, z przykrością jednak stwierdzam, że Lady Agatha nie była mistrzynią krótkiej formy. Tak czy owak, niezmiennie pozostaję jej wiernym fanem :)

anek7 | 2011-02-17

Czy zauważyliście kiedyś, że niektóre imiona wpływają na to jak postrzegamy osoby je noszące? Często jest to powiązane z kimś kogo znamy a noszącym takie właśnie imię – np. każdego Wojtka będziemy zupełnie podświadomie porównywać do tego sympatycznego Wojtka poznanego w czasie wakacji nad morzem 15 lat temu…
Zdarza się też, że nasze skojarzenia wynikają z przeczytanej książki lub oglądanego filmu – i tak Majkę będziemy postrzegać jako osobę nieco szaloną, Ania to wrażliwa romantyczka a Kasia i Tomek to zwariowana acz bardzo sympatyczna parka.
Jak na tym tle wygląda Herkules? Z jakimi cechami bądź czynami będzie się nam kojarzył? Osoby które mają jakieś nawet niewielkie pojęcie o mitologii pewnie powiedzą, że Herkules to silny, odważny i przystojny (przynajmniej jego filmowa wersja) facet, który musiał wykonać 12 prac. Wymagały one od niego przede wszystkim odwagi i siły ale również sprytu i inteligencji.
Imiennikiem starożytnego herosa jest najbardziej chyba znany bohater cyklu po...

A_R_O | 2014-05-09
Przeczytana: 08 maja 2014

Herkules Poirot=Herkules

Książka składa się z 12 krótkich opowiadań, które tworzą tzw 12 prac Herkulesa. Belgijski detektyw określił sobie cel, ze musi wykonać tak jak jego antyczny imiennik - 12 zadań. Oczywiście sprawy detektywistyczne są aluzjami do antycznych prac Herkulesa. Książkę czytało się szybko i miło. Jednak zdecydowanie wolę dłuższe sprawy. Tzn jedna książka=jedna długa historia. Pozycja jest wg mnie bardzo dobra.

Polecam wszystkim fanom Agathy Christie oraz osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z angielską pisarką

Ocena 7/10

TheMoonAdi | 2014-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

To było moje pierwsze, długo wyczekiwane zetknięcie się ze słynną panią Christie.
Jak to mówią – pierwsze wrażenie jest najważniejsze.
Nie żałuję więc, że sięgnąłem właśnie po tę książkę, bo zachęciła mnie do przeczytania innych książek tej autorki.

Bardzo spodobał mi się motyw mitologiczny. I mimo tego, że przed każdą pracą Herkulesa Poirota zapoznałem się z jej mitologicznym pierwowzorem, to pani Christie niemal za każdym razem okazała się sprytniejsza. Chyba przeczytałem jeszcze zbyt mało kryminałów :)

Sam Herkules Poirot to postać, która budzi sympatię chyba u każdego. I całe szczęście, że tak bardzo różni się od starożytnego ideału bohatera, który zabija wszystko, co się rusza i wymierza łuk w stronę słońca, gdy jest mu za gorąco ;)

lacerta | 2014-07-17
Przeczytana: 23 kwietnia 2012

Ciekawa książka. Bardzo podobało mi się takie porównanie Herkulesa Poirota do jego mitycznego imiennika. Bardzo ciekawie wymyślone zagadki o tematyce mitycznych prac Herkulesa. Cieszyło mnie, że niektóre udało mi się rozwiązać, albo chociaż przybliżyć do ich rozwiązania.

Amras | 2014-06-13
Na półkach: Kryminał, Przeczytane
Przeczytana: 10 czerwca 2014

Z Agatą Christie jest tak, że albo się ją uwielbia albo ... wręcz przeciwnie. Ja z jej twórczością jestem związany od dawna, kiedy to moja rodzicielka na nowo zaczęła pożyczać z biblioteki wybrane książki. Nie mając co czytać, sam podkradałem jej powieści, by wsiąknąć na dłużej w egoistyczny, próżny i schludny światek małego Belga. Czytając kolejne przygody małego detektywa zawsze pytam mamę jak wymawia się jego nazwisko, bo przyznam się szczerze, że nie idzie mi zapamiętanie tego - zawsze wymawiam z czystą polską intonacją - pojrot. Tym razem Poirot stawia sobie poprzeczkę bardzo wysoko, a w sumie to Christie taką sobie stawia, bo jak można porównywać doczesne sprawy i zagadki do ciężkich i niemożliwych do wykonania prac mitycznego herosa, syna Zeusa - Herkulesa.

Mały Herkules wymyślił, że będzie tym dużym. Jak? Wykona dwanaście prac, które będą zbliżone do tych, które musiał wykonać jego imiennik. Wszystko ładnie i pomysłowo, ale skąd wziąć p...

Joasia | 2012-06-18
Przeczytana: 17 czerwca 2012

Dwanaście krótkich opowieści z Herkulesem Poirot i kryminalną zagadką w roli głównej:-) Ciekawe, część lepszych część nieco słabszych, ale we wszystkich przebiegły przestępca nie ma szans z niezawodnym detektywem z Belgii:):)

Załóż konto za darmo!

62. rocznica
  • Jan Nowak-Jeziorański
    100. rocznica
    urodzin
    Włócząc się natknęliśmy się na ruiny wspaniałego rokokowego pałacyku. Pod nogami walały się porozrzucane w dramatycznych pozach resztki porozbijanych rzeźb, główek aniołków, pozostałości wspaniałych ornamentacji i stiuków, kawałki złoconych ram i kosztownych boazerii. Nagle chwytam samego siebie na... pokaż więcej
  • Joanna Jodełka
    41. rocznica
    urodzin
    Popękanej duszy nie zalepi się pozorami, nie udekoruje gadżetami jak choinki, żeby była kolorowa kolorami, żeby świeciła światełkami, żeby nie było widać, jak powoli zdycha w przyjemnej atmosferze.
  • Graham Greene
    110. rocznica
    urodzin
    Po raz pierwszy uświadomił sobie ból, nieunikniony we wszystkich stosunkach między ludźmi – ból, który się cierpi, i ból, który się zadaje. Jacy jesteśmy głupi, że się boimy samotności.
  • Marc Spitz
    45. rocznica
  • John Ronald Reuel Tolkien
    41. rocznica
    śmierci
    Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba.
  • Józef Wolski
    6. rocznica
  • Tom Clancy
    1. rocznica
    śmierci
    Mądry człowiek zna swoje miejsce. A odważny wykorzystuje nadarzające się okazje.
  • Marek Edelman
    5. rocznica
    śmierci
    Bo obojętność w pewnym momencie jest tym samym co morderstwo, zabójstwo. Jak się przyglądasz złu i odwracasz głowę albo nie pomagasz, kiedy możesz pomóc, to stajesz się współodpowiedzialny. Bo twoje odwrócenie głowy pomaga tym, którzy dopuszczają się zła.

Znajdź nas na Facebooku