Dwanaście prac Herkulesa

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
1 069
The Labours of Hercules
Marek

Esencja stylu mistrzyni kryminału zamknięta w cyklu zgrabnych opowiadań z niezastąpionym Herkulesem Poirot. Detektyw postanawia efektownie zakończyć karierę - stawia sobie za cel rozwiązania dwunastu spraw inspirowanych pracami swego mitycznego imiennika. Błyskotliwe dialogi, nietuzinkowe postacie, angielski humor. Tuzin wciągających historii połączonych motywem z greckiej mitologii - nie...

Detektyw postanawia efektownie zakończyć karierę - stawia sobie za cel rozwiązania dwunastu spraw inspirowanych pracami swego mitycznego imiennika. Błyskotliwe dialogi, nietuzinkowe postacie, angielski humor. Tuzin wciągających historii połączonych motywem z greckiej mitologii - nie tylko dla fanów gatunku i miłośników kultury antycznej

źródło opisu: Wyd. Dolnośląskie, 2012

źródło okładki: http://publicat.pl/dolnoslaskie/oferta/kryminaly/d...»

Dwanaście prac Herkulesa, to zbiór opowiadań kryminalnych. Jak zwykle zachwyca mnie postać Herkulesa naszych czasów, małego wąsiastego Belga. Jego wysokie mniemanie o sobie po prostu zniewala. Jest trochę śmieszne, ale z drugiej strony nie wywyższa się on zbytnio poza to jaki naprawdę jest. Niestety muszę stwierdzić że Agatha Christie nie jest mistrzynią krótkiej formy. Nadal czyta się to wszystko przyjemnie, ale trudniej jej wykreować tajemnicę, albo to co mamy zgadnąć jest banalne lub odwrotnie w ogóle nieprzewidywalne. Warto przeczytać mimo wszystko. Mon cher Ami Herkulesie Poirot!

PABLOPAN | 2014-09-28
Przeczytana: 28 września 2014

"Dwanaście prac Herculesa": pomysł na opowiadania doskonały, niestety wykonanie nieco szwankuje. Przede wszystkim trudno sympatyzować się z postaciami, nie mamy szansy na ich poznanie, a to skutkuje brakiem emocji, pozytywnych lub negatywnych. Hercules Poirot jak zawsze zachwyca, ale mimo że zagadki z którymi musi się zmierzyć są doskonale skonstruowane, ich rozwiązanie jest albo oczywiste, albo nadmiernie skomplikowane. Szkoda, że świetny pomysł i idący za nim potencjał nie został wykorzystany. Ostatnio forma opowiadań bardzo przypadła mi do gustu, z przykrością jednak stwierdzam, że Lady Agatha nie była mistrzynią krótkiej formy. Tak czy owak, niezmiennie pozostaję jej wiernym fanem :)

Dominika | 2017-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

Herkules Poirot, belgijski detektyw żyjący w XX wieku. Oraz Herkules (Herakles), mitologiczny heros. Czy obu "panów" coś łączy? Na pewnie nie wygląd, hehe. :D Jeden słynie z błyskotliwego intelektu, drugi ze świetnych warunków fizycznych. Ale obaj podjęli się dwunastu prac. Z powodzeniem.

Pomysł na fabułę świetny, interesujący w swojej prostocie. Tylko dla mnie gorzej z wykonaniem. Opowiadania są krótkie, więc jeszcze się człowiek dobrze nie wczyta, a Herkules już rozwiązuje zagadkę, co pozostawia spory niedosyt. Niektóre historie naprawdę miały potencjał, żeby toczyć się znacznie dłużej. Aczkolwiek zajęłoby to zbyt wiele stron i wyszłoby niezłe tomisko.

"Lew z Nemei" - okupy za porwanych pekińczyków. Odgadłam kto za nimi stoi.
"Hydra lernejska" - plotki, że doktor uśmiercił własną żonę. Obstawiłam złą osobę.
"Łania kerynejska" - młody mechanik chciałby odnaleźć pewną dziewczynę. Nie spodziewałam się ostatecznego wyniku tych poszukiwań.
"Dzik z Erymantu" - Poirot w...

SeVIIen | 2017-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2017

„Plotka to rzeczywiście hydra lernejska o dziewięciu głowach. Nie sposób jej zniszczyć, bo na miejscu jednej odciętej głowy wyrastają dwie nowe.”

Herkules Poirot przed odejściem na emeryturę postanawia dokonać czegoś niezwykłego. Stawia sobie za cel rozwiązanie dwunastu spraw inspirowanych greckim mitem o swoim najbardziej znanym imienniku. Książka jest właściwie zbiorem 12 opowiadań – każde opisujące inne zadanie postawione przed sławnym detektywem. Są to:
1. Lew z Nemei
9. Pas Hipolity
10. Stado Geryona
11. Jabłko Hesperyd
12. Pojmanie Cerbera.

Muszę przyznać, że oczekiwania miałam nieco większe. Choć czytałam różne opinie, których autorzy nie byli zachwyceni „Dwunastoma pracami…”, to postanowiłam przekonać się sama o tym, ile w nich prawdy. Niestety – tym razem niezbyt przychylne opinie nie okazały się ani troszkę przesadzone. Brakowało mi...

TheMoonAdi | 2014-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

To było moje pierwsze, długo wyczekiwane zetknięcie się ze słynną panią Christie.
Jak to mówią – pierwsze wrażenie jest najważniejsze.
Nie żałuję więc, że sięgnąłem właśnie po tę książkę, bo zachęciła mnie do przeczytania innych książek tej autorki.

Bardzo spodobał mi się motyw mitologiczny. I mimo tego, że przed każdą pracą Herkulesa Poirota zapoznałem się z jej mitologicznym pierwowzorem, to pani Christie niemal za każdym razem okazała się sprytniejsza. Chyba przeczytałem jeszcze zbyt mało kryminałów :)

Sam Herkules Poirot to postać, która budzi sympatię chyba u każdego. I całe szczęście, że tak bardzo różni się od starożytnego ideału bohatera, który zabija wszystko, co się rusza i wymierza łuk w stronę słońca, gdy jest mu za gorąco ;)

Alissia | 2015-05-07
Przeczytana: kwiecień 2015

Naprawdę fajna, ciekawa książka. Zdecydowanie jedna z lepszych lektur.
Detektyw Herkules Poirot postanawia wykonać 12 prac, tak jak jego mityczny imiennik. Mamy do czynienia z 12 krótkimi i zupełnie różnymi opowiadaniami. I to jest duży plus. Obawiam się, że gdyby wszystko było bardziej szczegółowe, mogłoby być po prostu nudne, zwłaszcza ze niektóre zagadki rozwikłałam już podczas czytania, bądź byłam bardzo blisko.
Książka jakoś bardzo mnie nie wciągnęła, ale przyjemnie i szybko się ją czytało. Było to moje pierwsze spotkanie z Panią Christie i mimo wszystko naprawdę bardzo się cieszę, że po nią sięgnęłam :) Polecam.

Agnieszek | 2014-04-22
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2014
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Może to słabość do mitologii...
Może feblik na punkcie pana Herkulesa...
A może sympatia do pani Agaty...
(Tak, wiem, nadużywanie wielokropka jest niewskazane.)

Nieistotne.
Sympatyczna książka, którą można potraktować jak zbiór opowiadanek z zadaniami herosa w tle. Mam wrażenie, że autorka nieźle się bawiła, wymyślając kolejne przygody, uwspółcześniając pojmanie dzika, łani czy Cerbera (zawłaszcza Cerbera).
Pan Herkules momentami odkrywa swoje słabostki. Nie sposób nie uśmiechnąć się przy prezentacji Rosjanki - arystokratki czy piekielnego klubu, nie sposób nie wywołać z pamięci londyńskiego metra, jego tłoku, przejść, stacji i różnokolorowego tłumu i w końcu: nie sposób nie zauważyć piętnowania nowej używki - narkotyków. Jakże ten temat współgra z naszym wiekiem!

Naprawdę niemal nic takiego - ale jakież to sympatyczne czytadło!

"Dwanaście prac Herkulesa", chociaż osadzone znacznie dalej i znacznie później niż starożytna Grecja, ma sporo wspólnego z mitologią. Otóż ten kryminał Agathy Christie to tak naprawdę całkiem zręcznie skrojony zbiór dwunastu właśnie opowiadań, z których każde mniej lub bardziej nawiązuje do jednego z zadań mitycznego herosa. A naszym herosem jest uwielbiany przez czytelników Herkules Poirot, który po raz kolejny musi poradzić sobie z najbardziej zagmatwanymi i pokręconymi scenariuszami kryminalnymi, w które wpakowała go pisarka.
Jedne zagadki ciekawsze, inne mniej, ale ogólnie całość mi się podobała. Podsumowując, jeśli ktoś szuka zapierającego dech w piersiach kryminały, to w tej książce tego nie znajdzie. Jeśli ktoś ma ochotę zakosztować klasyki kryminału i zapoznać się ze słynnym Herkulesem Poirot to polecam.

Olsko_Ulrich | 2016-09-18
Na półkach: Przeczytane, 2016 📚
Przeczytana: 18 września 2016

W kolejnym tomie przygód nadzwyczajnie skromnego detektywa znalazło się miejsce na polski wątek! No bo jakiej narodowości mogą być dwie brzydkie, podstarzałe panie z haczykowatymi nosami, które powodują ukłucie zimna i strachu u pięknego, zakochanego kawalera? Na pocieszenie mogę dodać, że ostatecznie odgrywają one dość istotną rolę w "przedstawieniu".

Książka jest godna polecenia wszystkim osobom, które miały już do czynienia z tekstami Christie, zdążyły zakochać się w jej prozie i nie zniechęcą się z jednej strony odrobinę zbyt trywialnymi (już nawet ja odgadłam rozwiązanie), z drugiej strony odrobinę zbyt przekombinowanymi (do przeczytania dwa razy) zagadkami i troszeczkę naiwnymi nawiązaniami do mitologii greckiej.

Ktoś już wcześniej wspomniał o tym, że nie ma "czasu" na zapoznanie i związanie się z postaciami, bo każda z prac jest oddzielnym krótkim opowiadaniem. To faktycznie wada, biorąc pod uwagę dłuższe utwory autorki, które ukazują studium zbrodni i tego, jak zmienia...

Scarlettrose | 2016-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pani Agaty Christie chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, każdy w mniejszym lub większym zakresie słyszał, czytał lub oglądał film.
Tym razem w książce wracamy do jej znakomitej postaci Herkulesa Poirot, jest on jak wiadomo znanym detektywem rozwiązującym trudne zagadki kryminalne.
Ta powieść jest zakończeniem pracy pana Poirot, chce on odejść na emeryturę. Zostaje podpuszczony przez jednego ze znajomych i zapoznaje się ze swoim mitologicznym imiennikiem. Stwierdza on, że jego karierę nie zakończy jedna sprawa tylko aż dwanaście. Ale nie mogą być to byle jakie sprawy, mają być one powiązane, dość luźno z pracami mitycznego Herkulesa.
I tak historia po historii wypełnia swój zamiar. Historie są krótkie ale zawierają samą esencję. Przyjemnie spędza się czas próbując zgadnąć przed zakończeniem kto jest winny. Czy Wam się uda? Musicie sami się przekonać, życzę dobrej zabawy. Ja ją miałam :)