Dwanaście prac Herkulesa

The Labours of Hercules
typ
papier
Marek
6,81 (2547 ocen i 175 opinii)

Opis książki

Esencja stylu mistrzyni kryminału zamknięta w cyklu zgrabnych opowiadań z niezastąpionym Herkulesem Poirot. Detektyw postanawia efektownie zakończyć karierę - stawia sobie za cel rozwiązania dwunastu spraw inspirowanych pracami swego mitycznego imiennika. Błyskotliwe dialogi, nietuzinkowe postacie, angielski humor. Tuzin wciągających historii połączonych motywem z greckiej mitologii - nie...

Detektyw postanawia efektownie zakończyć karierę - stawia sobie za cel rozwiązania dwunastu spraw inspirowanych pracami swego mitycznego imiennika. Błyskotliwe dialogi, nietuzinkowe postacie, angielski humor. Tuzin wciągających historii połączonych motywem z greckiej mitologii - nie tylko dla fanów gatunku i miłośników kultury antycznej

źródło opisu: Wyd. Dolnośląskie, 2012

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników

Dwanaście prac Herkulesa, to zbiór opowiadań kryminalnych. Jak zwykle zachwyca mnie postać Herkulesa naszych czasów, małego wąsiastego Belga. Jego wysokie mniemanie o sobie po prostu zniewala. Jest trochę śmieszne, ale z drugiej strony nie wywyższa się on zbytnio poza to jaki naprawdę jest. Niestety muszę stwierdzić że Agatha Christie nie jest mistrzynią krótkiej formy. Nadal czyta się to wszystko przyjemnie, ale trudniej jej wykreować tajemnicę, albo to co mamy zgadnąć jest banalne lub odwrotnie w ogóle nieprzewidywalne. Warto przeczytać mimo wszystko. Mon cher Ami Herkulesie Poirot!

TheMoonAdi | 2014-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

To było moje pierwsze, długo wyczekiwane zetknięcie się ze słynną panią Christie.
Jak to mówią – pierwsze wrażenie jest najważniejsze.
Nie żałuję więc, że sięgnąłem właśnie po tę książkę, bo zachęciła mnie do przeczytania innych książek tej autorki.

Bardzo spodobał mi się motyw mitologiczny. I mimo tego, że przed każdą pracą Herkulesa Poirota zapoznałem się z jej mitologicznym pierwowzorem, to pani Christie niemal za każdym razem okazała się sprytniejsza. Chyba przeczytałem jeszcze zbyt mało kryminałów :)

Sam Herkules Poirot to postać, która budzi sympatię chyba u każdego. I całe szczęście, że tak bardzo różni się od starożytnego ideału bohatera, który zabija wszystko, co się rusza i wymierza łuk w stronę słońca, gdy jest mu za gorąco ;)

PABLOPAN | 2014-09-28
Przeczytana: 28 września 2014

"Dwanaście prac Herculesa": pomysł na opowiadania doskonały, niestety wykonanie nieco szwankuje. Przede wszystkim trudno sympatyzować się z postaciami, nie mamy szansy na ich poznanie, a to skutkuje brakiem emocji, pozytywnych lub negatywnych. Hercules Poirot jak zawsze zachwyca, ale mimo że zagadki z którymi musi się zmierzyć są doskonale skonstruowane, ich rozwiązanie jest albo oczywiste, albo nadmiernie skomplikowane. Szkoda, że świetny pomysł i idący za nim potencjał nie został wykorzystany. Ostatnio forma opowiadań bardzo przypadła mi do gustu, z przykrością jednak stwierdzam, że Lady Agatha nie była mistrzynią krótkiej formy. Tak czy owak, niezmiennie pozostaję jej wiernym fanem :)

Agnieszek | 2014-04-22
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2014
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Może to słabość do mitologii...
Może feblik na punkcie pana Herkulesa...
A może sympatia do pani Agaty...
(Tak, wiem, nadużywanie wielokropka jest niewskazane.)

Nieistotne.
Sympatyczna książka, którą można potraktować jak zbiór opowiadanek z zadaniami herosa w tle. Mam wrażenie, że autorka nieźle się bawiła, wymyślając kolejne przygody, uwspółcześniając pojmanie dzika, łani czy Cerbera (zawłaszcza Cerbera).
Pan Herkules momentami odkrywa swoje słabostki. Nie sposób nie uśmiechnąć się przy prezentacji Rosjanki - arystokratki czy piekielnego klubu, nie sposób nie wywołać z pamięci londyńskiego metra, jego tłoku, przejść, stacji i różnokolorowego tłumu i w końcu: nie sposób nie zauważyć piętnowania nowej używki - narkotyków. Jakże ten temat współgra z naszym wiekiem!

Naprawdę niemal nic takiego - ale jakież to sympatyczne czytadło!

"Dwanaście prac Herkulesa" to dobry zbiór opowiadań, znajdują się tam dobre i trochę słabsze opowiadania. Podobało mi się bardzo nawiązanie do mitologii. Szkoda natomiast, że nie mogłam bliżej poznać bohaterów i bardziej zagłębić się w sprawę, ale taka już forma opowiadań.

1. "Lew z Nemei" - 4/10 - ciekawy pomysł, ale bardzo szybko można się domyślić, kim jest sprawca całej afery.
2. "Hydra lernejska" - 5/10 - przeciętne opowiadanie, typowa zbrodnia, sprawca niezaskakujący.
3. "Łania ceryntyjska" - 4/10 - jak dla mnie historia i rozwiązanie typowe, mało zaskakujące.
4. "Dzik z Erymantu" - 7/10 - ciekawe opowiadanie z niebezpiecznymi i emocjonującymi momentami.
5. "Stajnie Augiasza" - 4/10 - kolejne raczej przeciętne opowiadanie, pomysł ciekawy, całość dla mnie trochę nudna, a zakończenie nie zaskakuje.
6. "Ptaki stymfalijskie" - 7/10 - dobre opowiadanie z fajnymi momentami, podobało mi się, że Hercules Poirot pojawia się dopiero na końcu.
7. "Byk kreteński" - 8/10...

A_R_O | 2014-05-09
Przeczytana: 08 maja 2014

Herkules Poirot=Herkules

Książka składa się z 12 krótkich opowiadań, które tworzą tzw 12 prac Herkulesa. Belgijski detektyw określił sobie cel, ze musi wykonać tak jak jego antyczny imiennik - 12 zadań. Oczywiście sprawy detektywistyczne są aluzjami do antycznych prac Herkulesa. Książkę czytało się szybko i miło. Jednak zdecydowanie wolę dłuższe sprawy. Tzn jedna książka=jedna długa historia. Pozycja jest wg mnie bardzo dobra.

Polecam wszystkim fanom Agathy Christie oraz osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z angielską pisarką

Ocena 7/10

anek7 | 2011-02-17

Czy zauważyliście kiedyś, że niektóre imiona wpływają na to jak postrzegamy osoby je noszące? Często jest to powiązane z kimś kogo znamy a noszącym takie właśnie imię – np. każdego Wojtka będziemy zupełnie podświadomie porównywać do tego sympatycznego Wojtka poznanego w czasie wakacji nad morzem 15 lat temu…
Zdarza się też, że nasze skojarzenia wynikają z przeczytanej książki lub oglądanego filmu – i tak Majkę będziemy postrzegać jako osobę nieco szaloną, Ania to wrażliwa romantyczka a Kasia i Tomek to zwariowana acz bardzo sympatyczna parka.
Jak na tym tle wygląda Herkules? Z jakimi cechami bądź czynami będzie się nam kojarzył? Osoby które mają jakieś nawet niewielkie pojęcie o mitologii pewnie powiedzą, że Herkules to silny, odważny i przystojny (przynajmniej jego filmowa wersja) facet, który musiał wykonać 12 prac. Wymagały one od niego przede wszystkim odwagi i siły ale również sprytu i inteligencji.
Imiennikiem starożytnego herosa jest najbardziej chyba znany bohater...

lacerta | 2014-07-17
Przeczytana: 23 kwietnia 2012

Ciekawa książka. Bardzo podobało mi się takie porównanie Herkulesa Poirota do jego mitycznego imiennika. Bardzo ciekawie wymyślone zagadki o tematyce mitycznych prac Herkulesa. Cieszyło mnie, że niektóre udało mi się rozwiązać, albo chociaż przybliżyć do ich rozwiązania.

Choć wolę, kiedy w jednej książce rozgrywa się jedna historia kryminalna, to 12 różnych zbrodni Poirota było dość ciekawym zabiegiem. Jednak jest minus takich krótkich opowiadań, bo bardzo szybko się rozgrywają i bez większych szczegółów. Ale to jedyny negatywny powód, bo ogólnie były interesujące i wciągające! Polecam!

Redcherry | 2014-08-16
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

Z jakimi sprawami musiał się zmierzyć znany detektyw? A z najrozmaitszymi! Muszę przyznać, że momentami byłam w szoku, że można się w ogóle czegoś takiego podejmować, jednak jak się okazywało było warto – przynajmniej ze względu na detektywa i jego śledztwa. A co z czytelnikiem i jego satysfakcją? Powiedzmy, że jeśli chodzi o szczegóły to marnie. Czytelnik został nakierowywany a raczej dostarczono mu czyste poszlaki, ale nie zawsze pole manewru. Od razu dostawaliśmy rozwiązanie – bystry i niepokonany Poirot – pojawiał się z gotową odpowiedzią. Co było zaskakujące i genialne. Tylko ja jako czytelnik, chciałabym poczuć w pełni klimat, móc przyjrzeć się dedukcji detektywa i pogłówkować. Brakowało mi czegoś na kształt rozwinięcia. A szkoda bo niektóre sprawy były genialne i czytałoby się je rewelacyjnie, gdyby były szerzej opisane. To jest dość istotny minus tej książki. Czy warto więc przeczytać Dwanaście prac Herkulesa? Książka sama w sobie nie powala czytelnika, a już na pewno...

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Marcin Szczygielski
    43. rocznica
    urodzin
    Bo jak się ludzie kochają, z wzajemnością, to nie mają głowy do podłości i są dobrzy.
  • Richard A. Knaak
    54. rocznica
    - Bądź przeklęty!
    - Dziękuję, już jestem Pójdziemy?
  • Ian Fleming
    107. rocznica
    urodzin
    Jedyny sposób, na to, aby rzucić palenie, to przestać i już nie zaczynać. Jeżeli pani chce udawać przez tydzień czy dwa, że porzuca palenie, to ograniczenie ich nic nie da. Tyle, że zanudza się innych i ciągle o tym myśli. (...) A drugi sposób to mieć papierosy za słabe, albo za mocne
  • Małgorzata Szejnert
    79. rocznica
    urodzin
    Pozwoliła mi zadawać pytania. Sama nie zadała ani jednego. Uznała widocznie, że mam prywatny powód, by pytać. Z kolei, jako osoba, która traktowała dosyć obojętnie nocne transporty, co ją dziś zasmuca i niepokoi, miała prywatny powód, by odpowiadać.
  • Maeve Binchy
    75. rocznica
  • Krystyna Żywulska
    97. rocznica
    urodzin
    A czy kiedyś... jeśli nawet uda się wyjść na prawdziwą wolność, czy potrafię nie kojarzyć najpiękniejszego krajobrazu, najbardziej uroczych zakątków z czarnym dymem, z krwistym płomieniem, z rozpaczliwym ostatnim krzykiem palonych ludzi? Chyba nigdy już, nigdy. Ludzie będą mieli swoje sprawy, a ja b... pokaż więcej
  • Irena Krzywicka
    116. rocznica
    urodzin
    A los, wie pan, to nie jest wcale sumienny księgowy, tylko głupi, bezmyślny dureń, który wszystko mili i plącze i wszystko zawsze nie w porę załatwia. Za późno. Za późno, rozumie pan?
  • Patrick White
    103. rocznica
    urodzin
    Fizyczna miłość wydawała mu się teraz jak gdyby wesołym wyścigiem z przeszkodami, w którym ostatecznie prawie każdy zawodnik zasługuje na dyskwalifikację za mniejsze lub większe oszustwa.
  • Wojciech Karolak
    76. rocznica
  • Jarosław Stukan
    42. rocznica
    urodzin
    W człowieku bowiem piękne jest to, że wie, nawet
    jeśli ze swoją wiedzą się nie zgadza.
  • Michał Piróg
    44. rocznica
  • Miljenko Jergović
    49. rocznica
    urodzin
    (...) czuje, jak rośnie w nim strach. I to nie zwyczajny, paniczny, histeryczny ludzki strach, tylko taki, przed którym nie ma ucieczki. Zaczyna się bać, jak w dzień biblijnego potopu, i nikomu nie potrafi powiedzieć, z czego zrobiony jest jego strach. Do szału doprowadza go niezrozumienie, tępota,... pokaż więcej
  • Frank Schätzing
    58. rocznica
    urodzin
    Im bardziej kogoś lubię, tym mi głupiej mu to powiedzieć. Jeśli chodzi o ciebie, jestem prawdopodobnie największym głupcem wszech czasów.
  • Irena Jurgielewiczowa
    12. rocznica
    śmierci
    Jak komuś życie krzywo się ułożyło (...) i jest sam, to robi się trochę dziwny i nieraz głupie pomysły przychodzą mu do głowy.
  • Anne Brontë
    166. rocznica
    śmierci
    Gdy straciłem panią Graham z oczu, zdało mi się, że wraz z nią odeszła cała radość [...]
  • Stefan Wyszyński
    34. rocznica
    śmierci
    Myśl o Mnie, a Ja już będę myślał o tobie”. – „Uwolnisz się od zbędnego niepokoju, daremnych rozważań, zbędnych myśli. Ile natomiast zyskasz czasu, który możesz poświęcić wyłącznie dla Mnie i dla mojego Kościoła. Chcesz mieć więcej czasu? Myśl tylko o Mnie, a przekonasz się, ile przybędzie ci czasu”... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku