Lubimyczytać.pl to:

Wydawnictwo Dolnośląskie
typ
papier
Marek
6.79 (2219 ocen i 147 opinii)

Opis książki

Esencja stylu mistrzyni kryminału zamknięta w cyklu zgrabnych opowiadań z niezastąpionym Herkulesem Poirot. Detektyw postanawia efektownie zakończyć karierę - stawia sobie za cel rozwiązania dwunastu spraw inspirowanych pracami swego mitycznego imiennika. Błyskotliwe dialogi, nietuzinkowe postacie, angielski humor. Tuzin wciągających historii połączonych motywem z greckiej mitologii - nie tylko dl...

Detektyw postanawia efektownie zakończyć karierę - stawia sobie za cel rozwiązania dwunastu spraw inspirowanych pracami swego mitycznego imiennika. Błyskotliwe dialogi, nietuzinkowe postacie, angielski humor. Tuzin wciągających historii połączonych motywem z greckiej mitologii - nie tylko dla fanów gatunku i miłośników kultury antycznej

źródło opisu: Wyd. Dolnośląskie, 2012

źródło okładki: http://publicat.pl/dolnoslaskie/oferta/kryminaly/d...»

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
anek7 | 2011-02-17

Czy zauważyliście kiedyś, że niektóre imiona wpływają na to jak postrzegamy osoby je noszące? Często jest to powiązane z kimś kogo znamy a noszącym takie właśnie imię – np. każdego Wojtka będziemy zupełnie podświadomie porównywać do tego sympatycznego Wojtka poznanego w czasie wakacji nad morzem 15 lat temu…
Zdarza się też, że nasze skojarzenia wynikają z przeczytanej książki lub oglądanego filmu – i tak Majkę będziemy postrzegać jako osobę nieco szaloną, Ania to wrażliwa romantyczka a Kasia i Tomek to zwariowana acz bardzo sympatyczna parka.
Jak na tym tle wygląda Herkules? Z jakimi cechami bądź czynami będzie się nam kojarzył? Osoby które mają jakieś nawet niewielkie pojęcie o mitologii pewnie powiedzą, że Herkules to silny, odważny i przystojny (przynajmniej jego filmowa wersja) facet, który musiał wykonać 12 prac. Wymagały one od niego przede wszystkim odwagi i siły ale również sprytu i inteligencji.
Imiennikiem starożytnego herosa jest najbardziej chyba znany bohater cyklu po...

Joasia | 2012-06-18
Przeczytana: 17 czerwca 2012

Dwanaście krótkich opowieści z Herkulesem Poirot i kryminalną zagadką w roli głównej:-) Ciekawe, część lepszych część nieco słabszych, ale we wszystkich przebiegły przestępca nie ma szans z niezawodnym detektywem z Belgii:):)

Animi | 2014-03-12
Na półkach: 2014, Prezent, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 12 marca 2014

Zakończenie kariery Herkulesa Poirot nie mogło obyć się bez odmiennego od dotychczasowych pomysłu, ale dwanaście krótkich opowiadań kryminalnych w jednej powieści z pewnością najlepszym pomysłem Agathy Christie nie było.
Sprawy toczą się szybko, rozwiązują się nagle, czytelnik nie zdąży bliżej poznać bohaterów i zacząć wszystkich ich postrzegać jako osobne charaktery czy nawet rozróżniać, kiedy już któryś z nich okazuje się przestępcą. Odnoszę wrażenie, że po jakimś czasie przestaje mu już zależeć, by w ogóle do rozszyfrowania danej osoby się zbliżyć.
A całość niestety szybko miesza się ze sobą i w takiej postaci odchodzi w zapomnienie, choć idea wykorzystania dwunastu prac Herkulesa z początku wydawała się naprawdę obiecująca.

Karolina | 2010-10-09
Przeczytana: wrzesień 2010

Początek wydawał mi się nieciekawy, jednak zaczęłam czytać dalej i książka wciągnęła. Herkules Poirot świetnie rozwiązujący przeróżne zagadki, których zakończenie trudno mi było przewidzieć. W efekcie końcowym, książka mi się bardzo podobała.

Nie jestem wielką miłośniczką kryminałów, ale do tej książki wracałam już kilka razy i zawsze czytało mi się ją tak samo dobrze. Mamy tu 12 spraw "z życia wziętych", a jednak o posmaku mitycznym (nie tylko poprzez skojarzenia z pracami Herkulesa, ale też dzięki tragicznej atmosferze, jakiemuś wyczuwalnemu fatum) , wspaniałą narrację, no i - last but not least - samą postać Herkulesa Poirot! Zdecydowanie mój ulubiony powieściowy detektyw, i to właśnie dzięki tej książce. Chyba więcej już dodawać nie trzeba? :)

Puszokowa | 2013-04-08
Przeczytana: 07 kwietnia 2013

Za każdym razem, gdy stwierdzam, że Agatha Christie nie jest w stanie bardziej mnie zaskoczyć, przeżywam osobista porażkę. Sięgając po książki tej mistrzyni kryminału jednego możemy być pewni –każda historia jest dopracowana co do najmniejszego szczegółu. Agatha Christie jest marką, która daje pewny sukces. Jej misternie ułożone historie od lat biją rekordy popularności i póki co, nie zanosi się, aby to mogło ulec zmianie.

„Dwanaście prac Herkulesa” daje nam rozrywkę w postaci aż dwunastu zagadek kryminalnych, które powiązane są mitologicznym motywem. Geniusz? Czy zwykły pomysł na porządku dziennym? Oceńcie sami.

Doktor Burton zastanawia się dlaczego Herkules Poirot nosi tak wyjątkowe imię. Jest to dla niego niezrozumiałe, tym bardziej, że detektyw jest niskiego wzrostu i w niczym nie przypomina herosa, do którego wzdychał cały świat. Poirot czuje się głęboko dotknięty takim stwierdzeniem i postanawia zapoznać się ze sztuką starożytnej Grecji, gdyż nigdy nie m...

Jak większość książek tej autorki ta również bardzo mi się podobała. Ciekawe i niebanalne nawiązanie do mitologii; symbolika, z jednej strony prosta i nieskomplikowana, z drugiej zaś - przecież nikt wcześniej na to nie wpadł!
Poirot jak zwykle mnie zachwycił - to jedna z moich ulubionych postaci literackich. No bo szczerze - jak można go nie uwielbiać? Jest pedantyczny, irytujący, szalenie inteligentny, święcie przekonany o swojej wyższości... Po prostu idealny.
I choć kilka razy szybko odgadłam, jakie jest rozwiązanie zagadki, zdarzyło się też parę historii, które mnie całkowicie zaskoczyły.
Godna polecenia.

AAryaa | 2013-10-08
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 08 października 2013

Agatha Christie jest wielką pisarką. Nazywa się ją królową kryminałów, ponieważ pomimo iż napisała dużo książek, są bardzo dobrze sformułowane. Wystarczy zauważyć, jakie jej powieści są znane, a wykreowane przez nią postacie, w szczególności Herkules Poirot - większości czytelnikom lektur obiła się przynajmniej o uszy. Najpopularniejszymi dziełami Christie są "Morderstwo w Orient Expressie", "4.50 z Paddington", "Dziesięciu Murzynków" i inne. Ponieważ napisała znaczną ilość książek, trudno wybrać te najlepsze, a już szczególnie wszystkie przeczytać. "Dwanaście prac Herkulesa" jest jedną z mniej znanych, jednak mi się bardzo podoba.

Zabierając się za te opowiadania trzeba mieć chociażby małe pojęcie o mitologii greckiej, a w szczególności o sławnym Herkulesie, bądź Heraklesie, jak go nazywają Grecy. Bez tej wiedzy książka może się okazać pozbawiona sensu.

Bohaterem lektury jest Herkules Poirot - sławny belgijski detektyw w średnim wieku, niezwykle pomysłowy i zaradny człowiek. który n...

Kamasz | 2013-09-22
Przeczytana: 22 września 2013

Pomysł zacny, dowcipny. Hercules Poirot szuka pekińczyków, dam serca i innych jakby niegodnych go spraw w imię swego antycznego poprzednika. Czasem jakaś poważniejsza sprawa się trafi, lecz najczęściej po prostu praca, mało zbrodni.
To mój jedyny zarzut. Opowiadania są niezwykle eklektyczne, urozmaicone odpowiednio, interesujące. Ale stanowczo zbyt proste! Agatha Christie tworzy piękne i odpowiednio skonstruowane kompozycje ze zbrodnią i przebiegłym mordercą w rolach głównych, tutaj nie ma na to miejsca. Krótkie opowiadanka, szkice wręcz. Rozwiązanie na wyciągnięcie ręki.
Nie nazwałbym tej książki "kwintesencją A.C." jak bywa reklamowana. To raczej jak darmowa próbka, która może zachęcić, ale bywa też ciekawostką. Jednak rozczarowanie.

lejdi15 | 2014-01-18

12 opowieści kryminalnych. Błyskotliwy umysł Herkulesa Poirot wprost wprawia nas w zdumienie. Jednak nie podobała mi się wszechobecna nieomylność naszego detektywa. Wolę gdy opowieść zmusza nas do myślenia i pozwala zastanowić się nad rozwiązaniem zagadki, a tego niestety mi zabrakło w książce pani Christie.

Załóż konto za darmo!

71. rocznica
  • Wiktor Suworow
    67. rocznica
    urodzin
    Dobry, to człowiek, który nie ukrywa siedzącego w nim zwierzęcia. a taki co usiłuje udawać dobrego, jest wręcz niebezpieczny. Najgroźniejsi są ci, którzy sami głęboko wierzą, że są dobrzy. Odrażający, ohydny przestępca może zamordować jednego człowieka, dziesięciu, stu, ale nigdy nie zabija milionów. Miliony mordują ci, którzy mają się za samą dobroć.
  • Mary Hoffman
    69. rocznica
  • Arto Paasilinna
    72. rocznica
    Umrzeć zawsze się zdąży.
  • Simon Beckett
    46. rocznica
    urodzin
    Nie ma drugich szans, są tylko inne. Jakąkolwiek podejmiesz decyzję, życie zawsze będzie inne niż wtedy, gdybyś podjął inną.
  • Elina Hirvonen
    39. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie umiałam jej sobie wyobrazić. Miłości, która jest tak niepodważalna, że mogę być zapłakana i rozbita, a mimo to pewna, że ktoś będzie mnie trzymał i chciał, bym następnego dnia obudziła się przy nim.
  • Hanna Januszewska
    109. rocznica
  • Merete Lien
    62. rocznica
  • Peter S. Beagle
    75. rocznica
    urodzin
    Ten wybierać drogę musi, komu wszelki szlak odcięło. Utracone wiecznie kusi, co minęło to minęło.
  • Julie Powell
    41. rocznica
    urodzin
    Julia nauczyła mnie, jak znaleźć własną drogę. Nie jest tak, jak sądziłam. Sądziłam, że chodzi o... nie wiem, o pewność siebie, silną wolę albo szczęśćie. To też warto mieć, bez wątpienia, ale jest coś innego, coś, z czego biorą się wspomniane wyżej rzeczy. To radość.
  • Adolf Hitler
    125. rocznica
    urodzin
    Walczyć mogę tylko o coś, co miłuję, miłuję tylko to, co szanuję, szanuję tylko to, co rozumiem.
  • Jan Dobraczyński
    104. rocznica
  • Bram Stoker
    102. rocznica
    śmierci
    Kocham szarość, mrok i ciemność nocy, lubię być sam, a za najodpowiedniejsze towarzystwo uznaję własne myśli.

Znajdź nas na Facebooku