Piękni dwudziestoletni

Seria: Seria z Tukanem
83-7001-248-5
Marcin

"Piękni dwudziestoletni" (1966) to rodzaj autobiografii, "prawdziwego zmyślenia", manifestu przedstawiciela pokolenia dwudziestoletnich z połowy lat pięćdziesiątych, mocnego głosu polskiego Października. Niniejsze wydanie jest pierwszą oficjalną krajową publikacją tej słynnej i kontrowersyjnej książki.

źródło opisu: wyd. Alfa, 1989

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Mateusz Wójtowicz | 2019-06-29
Przeczytana: 2019 rok

Źródło wielu autobiograficznych opowieści - czasem chyba nieco koloryzowanych - z krótkiego, ale ciekawego życia Marka Hłaski, a przy tym skarbnica doskonałych cytatów. Po przeczytaniu ciężko ocenić go jednoznacznie. Książka zburzyła częściowo mój obraz tego autora jako ikony, choćby ze względu na antyspołeczne epizody. Niemniej polecam ją wszystkim entuzjastom twórczości "Mareczka". Choćby ze względu na styl. I oczywiście dla zaspokojenia ciekawości.

Hłasko | 2019-06-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

Znakomita książka o trudnym życiu w komunistycznej Polsce, i jeszcze trudniejszym życiu emigranta. To jedna z moich ulubionych książek. Wspaniały prosty język, bez owijania w bawełnę Hłasko pisze o życiu, z dużą dawką prawdy, rozczarowań i co ciekawe, również z elementami humorystycznymi.

Piotr | 2019-05-08

Miałem 26 lat gdy przeczytałem książkę. Mało rozumiałem, choć klimat alkoholu, papierosów i ucieczki wydawał mi się być bliski moim wyobrażeniom na temat "tamtych czasów". Mam zamiar wrócić do lektury.

Elżbieta2019 | 2019-04-25
Na półkach: Biografie, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 25 kwietnia 2019

Geniusz słowa! Wybitny, niepowtarzalny, jedyny! Uwielbiam Marka Hłaskę jako pisarza, nie chciałabym go jednak mieć w gronie znajomych. Dobrze znam takie typy, udające bezradnych, czarujacych chłopców, a naprawdę będącymi do bólu wyrachowanymi cwaniakami.

cesar58 | 2019-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2019

Styl Hłaski trzeba lubić, książkę czyta się jak dobrą anegdotę. Treść momentami mnie szokowała, wręcz oburzała, ale dla tej ironii, szczerości i humoru warto było doczytać do końca!

frankydunn2 | 2019-03-24
Przeczytana: 24 marca 2019

Marek Hłasko opowiada o swoim życiu?
Tak, i robi to w sposób zabawny. Ta trochę autobiograficzna proza, to spojrzenie na czasy powojenne w kraju, który przegrał kolejną wojnę.
Jest tutaj sporo komentarzy na temat polityki ówczesnych czasów, na literaturę, na emigrację, kino.
Niektóre poglądy są dość osobliwe i można z nimi polemizować, ale całość to kawał solidnej prozy.

iwonaiwona | 2019-03-24
Przeczytana: 24 marca 2019

Autobiografia wybitnego, ale jakże pokreconego pisarza. Najbardziej rzuciła mi się w oczy sympatią z jaką pisze Hlaskower o Polakach Religi Żydowskiej, może dlatego że moje uczucia są takie same. Hłasko pisze "Dziwne, że żaden z publicystów polskich nie wziął w obronę tych ludzi, którzy prosto z więzienia NKWD poslano do więzień UB, aby stali się stróżami braci swoich."
Hłasko "zmyslil" smutną opowieść o sobie, o świecie w którym żył i o książkach, które napisał, a których nie lubił. Polecam

Qbajot | 2019-03-20
Przeczytana: 02 marca 2019

Wspaniała autokreacja pisarza Marka Hłaski, którą czyta się zaskakująco współcześnie. Mitologizująca go opowieść o jego życiu przybrała niemal postać strumienia świadomości, w którym autor z lekkością i dowcipem przeskakuje płynnie od jednego tematu do drugiego. Szalenie bawi jego specyficzny styl, w którym za pomocą wysublimowanej polszczyzny w bardzo spostrzegawczy sposób opisuje epizody z życia osób uznawanych w PRL-u za margines społeczny: chorych psychicznie, prostytutki, bumelantów, doliniarzy, czy zwyczajnych, ciężko pracujących niewykwalifikowanych robotników, którzy mieli być solą tej ludowej polskiej ziemi.
Szczególnie podoba mi się opisywanie rzeczywistości Polski stalinowskiej i wczesnego Gomółki bez patosu i martyrologii, pokazujące jak wiele osób żyło swoimi sprawami w sposób zupełnie oderwany od mielących młynów autorytarnego reżimu. Wydaje się, że w perspektywie tej książki władza komunistyczna manifestowała się wobec obywateli przede wszystkim poprzez absurdy i...

Czy ktoś dziś jeszcze czyta Hłaskę?
"Pierwszy krok w chmurach" jest wręcz genialny w swej prostocie...
"Następny do Raju" - socrealizm, ale... wzruszający (świetna "Baza ludzi umarłych", film Czesława Petelskiego na podstawie tej noweli)...
"Wszyscy byli odwróceni"... Hmm... Nie powiem więcej, bo każde zdanie by było spoilerem, a może ktoś zechce przeczytać? Warto!
A "Piękni dwudziestoletni"? Niby autobiografia chłopca, który nie chciał zobaczyć, że dorasta, taki "polski" Piotruś Pan. Trochę oszukańcza, jak się zna prawdziwą biografię Hłaski, a zwłaszcza jego dalsze losy, co nie zmienia faktu, że literatura przednia. Czyta się bez wysiłku, choć wiemy, że autor często konfabuluje. A może właśnie dlatego?

Danielsson | 2018-12-06
Przeczytana: 04 grudnia 2018

Muszę przyznać, że trochę się rozczarowałem. Może moje oczekiwania były zbyt wysokie, może za dużo nasłuchałem się pochwał kunsztu Hłaski, a może po prostu czytanie go zacząłem od złej książki. Język autora był najzwyklejszy na świecie, nie mówiąc już o tym, że nie brakowało tam prostych błędów językowych. Zbyt dużo było również słów zaczerpniętych bezpośrednio z angielskiego (nie anglicyzmów), tak jak np. uparcie powtarzane "commies". Co mogę docenić to zdecydowanie rozdział/opowiadanie pt. "Feliks Dzierżyński i Bogey". Widać tam było odmienny styl autora.

Nie jest to z pewnością dla mnie ostatnia książka Hłaski, jednak ze smutkiem przyznaję, że "Piękni dwudziestoletni" są dla mnie dużym rozczarowaniem.