W 80 dni dookoła świata

Okładka książki W 80 dni dookoła świata Juliusz Verne
Okładka książki W 80 dni dookoła świata
Juliusz Verne Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Ekranizacje: W 80 dni dookoła świata (1956) powieść przygodowa
powieść przygodowa
Le tour du monde en quatre-vingts jours
Nasza Księgarnia
1972-01-01
1972-01-01
Zbigniew Florczak
Ekranizacje:
W 80 dni dookoła świata (1956)
podróż Europa Ameryka Azja zakład przygody obyczaje statek kolej

Lektura odświeżona po latach - głównie za sprawą miniserialu z Davidem Tenantem, który bardzo luźno (jak się okazało) nawiązuje do oryginału. Po latach więc okazało się, że bohater jest opisany jak stereotypowy Brytol, którego nic nie interesuje, oprócz dążenia do celu. Ani mijane kraje/miasta/porty, ani żadni ludzie nie są warci jego uwagi. On tylko wydaje pieniądze, aby wygrać zakład oraz nagrodzić tych, co mu dopomogli. Uratowanie hinduskiej księżniczki to jakiś wypadek przy pracy, jedyna sytuacja, gdzie głęboko zakopane uczucia jakoś tam wyciekły. Jego pomysłowość się ujawnia jedynie w sytuacjach, które wspomagają realizację celu. Więc nie patrząc na nic dookoła, prze on do przodu. I gdzieś tam kątem oka - z relacji służącego - widzimy jakiś skrawek mijanego krajobrazu. Więc - niestety - książka się zestarzała. Natomiast BBC daje radę za sprawą politycznie poprawnego serialu ze świetnym aktorem, czarnoskórym służącym oraz kobietą - reporterem. A, że mało ma wspólnego w oryginałem - może to i zaleta.

Ogólnie klasyka i nowatorstwo w swoich czasach, a autor to klasa sama w sobie, ale niestety dzisiaj książka nie robi już wrażenia. Dużo lepiej oglądało mi się film.

Wielka przygoda. Choć momentami napisana nieco nurzącym językiem, to jednak wciąga i warto podjąć wyzwanie i wyruszyć w podróż z bohaterami powieści.

Audiobook
Skuszona opiniami kolegi z pracy zabrałam się za odsłuchanie "W 80 dni...". Trzeba przyznać, że różnica pomiędzy filmem, a książką jest wyraźna. Niektóre wątki poznałam dzięki książce i śmiem twierdzić, że zauroczyła mnie bez końca. Miło będzie odsłuchać resztę książek Verne.

Audiobook

Zawsze oglądałem ekranizacje tejże książki, odkąd mam czytnik ebook'ow zacząłem czytać i według mnie książka jest lepsza niż film.

Przesłuchałam <3 I jestem wielką fanką :P Kolejna powieść Vernea już w planach <3

Przeczytałam ponownie po latach. Nadal bardzo ładna pointa, o niepoddawaniu się, walce o swój cel, zarządzeniach losu i przeznaczeniu. Jednak troszkę już język męczy i nie do końca porywa tak jak kiedyś.

Trochę nudna

Trochę nudna

Z uniwersum pana Fogga byłam związana już od dziecka. Kochałam serial animowany oraz film, ale nigdy nie miałam okazji przeczytać książki od deski do deski. Kiedy już wreszcie się na to zdobyłam będąc już osobą dorosłą, okropnie się zawiodłam – książce nawet nie pomaga to, że została napisana jeszcze w dziewiętnastym stuleciu. Chociaż początek zapowiadał się świetnie, później zaczęłam się okropnie nudzić. Książka nie pozwala wgłębić się w świat przedstawiony, ponieważ w większej mierze przedstawiany jest na zasadzie skrótowej relacji. Autor nie pokazuje, ale opisuje coś, co już należy do przeszłości. Przez ten zabieg wszystko zostaje zobrazowane bardzo szybko. Nie dało się również polubić z bohaterami - a już tym bardziej uwierzyć w wielką miłość pana Fogga i pani Audy. Książka oprócz kilku nudnych zwrotów akcji przedstawia tak naprawdę przesiadanie się bohaterów z kolejnego pojazdu na pojazd, bo Fileasowi strasznie się spieszy zdobyć upragnione pieniądze. Pomysł autora był dobry, ale tak naprawdę w książce zupełnie stracił swój sens.

Mam dla tej książki smutny wyrok - strasznie się zestarzała i kiedyś może zostać zupełnie zapomniana. To już nie są czasy trudnego podróżowania. Pociągi mamy na co dzień, a każde miejsce świata możemy zobaczyć w Internecie. Niestety, współczesny czytelnik nie znajdzie w niej żadnych uniwersalnych treści. Są książki o wiele starsze wiekiem, ale nadal aktualne. Tutaj możemy tylko czekać na powolny rozkład tej książki, która w pewien sposób stworzyła moje dzieciństwo na ekranie telewizora.

"W 80 dni dookoła świata", zgodnie z tytułem, przedstawia historię angielskiego dżentelmena, Phileasa Fogga, który, będąc członkiem elitarnego klubu, zakłada się z pozostałymi jego członkami o to, że uda mu się okrążyć kulę ziemską w 80 dni. Biorąc pod uwagę okres, w którym dzieje się akcja powieści, tj. drugą połowę XIX wieku, jest to nie lada wyzwaniem. Podróżnikowi na początku wyprawy towarzyszy jego nowo zatrudniony służący - Francuz zwany Obieżyświatem, przy czym wraz z upływem czasu grupa podróżników się powiększa.
Ogólnie rzecz ujmując fabuła jest dość ciekawa, a biorąc pod uwagę datę jej powstania dość sprawnie przenosi czytelnika w dość dawno już minione czasy, tak odmienne pod względem technologii czy środków transportu, przy czym biorąc pod uwagę temat książki pozwala to poznać problemy, z jakimi borykali się podróżnicy ponad 150 lat temu. Z drugiej strony jednak historia nie jest szczególnie rozbudowana, a poszczególne rozdziały są wręcz króciutkie, krótko przedstawiają zagadnienie będące ich tytułem - wiadomo dzięki temu, czego się spodziewać.
Podsumowując, jest to dość przyjemna i niezbyt wymagająca książka na kilka godzin popołudniowych bądź jeden weekend, którą warto poznać przede wszystkim ze względu na przedstawienie epoki, w której dzieje się akcja.

• Lektury
  • Dzieciństwo