European Folk Art Designs

sztuka, folk, tradycja
sztuka
angielski
surrealice

This collection of folk art designs — based on authentic motifs from Austria, Poland, Hungary, Russia, Switzerland, and other European countries — includes scores of charming motifs incorporating florals, wildlife, and human figures in folk costumes. Ideal for adding a touch of Old World flavor to a variety of projects, these eye-catching, stylized designs appear in a variety of configurations, among them borders, squares, circles, medallions, and rectangles.
Dover Original.

źródło opisu: http://store.doverpublications.com/0486437574.html#productdescription

źródło okładki: http://store.doverpublications.com/0486437574.html#productdescription

Delirium | 2014-12-08
Na półkach: Chcę przeczytać, Grafika