Wybrane zagadnienia historii resocjalizacji

Wydawnictwo: Impuls
7 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
10
1
9
0
8
0
7
0
6
1
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
83-88030-41-8
liczba stron
139
słowa kluczowe
resocjalizacja
język
polski
dodał
Patryczken

Kształtowanie się wiedzy o zachowaniach przestępczych, naprawie osób występnych, o wymierzaniu kar i skutecznych formach odbywania tor jest przedmiotem zainteresowania psychologów, pedagogów, socjologów, kryminologów, praktyków resocjalizacji, a także historyków wychowania. Aby zrozumieć istotę współczesnej resocjalizacji, warto prześledzić jej dzieje i odnieść jej stosowanie do minionych...

Kształtowanie się wiedzy o zachowaniach przestępczych, naprawie osób występnych, o wymierzaniu kar i skutecznych formach odbywania tor jest przedmiotem zainteresowania psychologów, pedagogów, socjologów, kryminologów, praktyków resocjalizacji, a także historyków wychowania.
Aby zrozumieć istotę współczesnej resocjalizacji, warto prześledzić jej dzieje i odnieść jej stosowanie do minionych teorii i doświadczeń praktycznych.
W niniejszym opracowaniu ukazano dzieje poszukiwania form "naprawy występnych" od najdawniejszych form reedukacji dzieci, młodzieży i dorosłych do współczesnych form, metod i środków resocjalizacyjnych ukształtowanych już w realiach II Rzeczypospolitej.
Książkę przygotowano z myślą o studentach resocjalizacji, którzy w ramach planu studiów realizują historię resocjalizacji lub jej wybrane zagadnienia. Powinna ona ułatwić im zapoznanie się z reprezentatywnymi stanowiskami, opiniami, trendami kryminologiczno-prawnymi i resocjalizacyjnymi. Treści opracowania dotyczą również tych teorii i doświadczeń praktycznych z terenu innych państw, które miały bezpośredni wpływ na kształtowanie się polskiej myśli resocjalizacyjnej jeszcze w XVIII i XIX wieku oraz ustalenie się rodzimych form reedukacji w Polsce lat międzywojennych.
W niniejszej książce autorzy wykorzystali wcześniej opublikowaną pracę pt. Kształtowanie się teorii i praktyki resocjalizacyjnej napisanej przez Piotra Pawła Barczyka. Aktualna książka jest zmienioną i w znacznej części poszerzoną wersją poprzedniej publikacji. Uzupełniona została ona głównie o informacje z zakresu kultury prawa karnego, a zwłaszcza jej wpływu na kształtowanie się teorii praktyki resocjalizacyjnej. Ten ostatni wątek praca zawdzięcza Angelice Barczyk, która jako prawnik i pedagog wniosła do aktualnego opracowania nowe spojrzenie na społeczne mechanizmy kształtowania się praktyki prewencyjnej i sądowej mającej ścisły związek z praktyką resocjalizacyjną.
Chciałbym w tym miejscu złożyć najserdeczniejsze podziękowania recenzentowi w osobie prof. dr. Henryka Gąsiora, którego uwagi i sugestie przyczyniły się w znacznym stopniu do powstania aktualnego tekstu. Szczególnie dziękuję mej żonie, która z cierpliwością godną podziwu znosiła rodzinne dyskusje na temat treści i formy niniejszej książki i która jako pierwszy czytelnik manuskryptu formułowała swe opinie i sugestie, które autorzy wykorzystali w swej pracy redakcyjnej. Na koniec dziękuję moim studentom, którzy swoimi dyskusjami i pytaniami ukierunkowali nasze penetracje źródłowe i pomogli określić konieczne zmiany i uzupełnienia. Liczę, że w obecnej postaci praca niniejsza tak samo jak poprzednia zainteresuje czytelników i obudzi refleksję pedagogiczną kandydatów do zawodu nauczycielskiego w zakresie resocjalizacji, jak i praktyków zajmujących się na co dzień profilaktyką niedostosowania społecznego w szkołach, penitencjarystyką w zakładach karnych i resocjalizacją w placówkach dla dzieci i młodzieży.

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1363

Kształtowanie się wiedzy o zachowaniach przestępczych, naprawie osób występnych, o wymierzaniu kar i skutecznych formach odbywania kar jest przedmiotem zainteresowania psychologów, pedagogów, socjologów, kryminologów, praktyków resocjalizacji,a także historyków wychowania.
Aby zrozumieć istotę współczesnej resocjalizacji, warto prześledzić jej dzieje i odnieść jej stosowanie do minionych teorii i doświadczeń praktycznych.
W niniejszym opracowaniu ukazano dzieje poszukiwania form "naprawy występnych" od najdawniejszych form reedukacji dzieci, młodzieży i dorosłych do współczesnych form, metod i środków resocjalizacyjnych ukształtowanych już w realiach II Rzeczypospolitej.
Książka tą przygotowano z myślą o studentach resocjalizacji, którzy w ramach planu studiów realizują historie resocjalizacji lub jej wybrane zagadnienia. Powinna ona ułatwić im zapoznanie się z reprezentatywnymi stanowiskami, opiniami, trendami kryminologiczno-prawnymi i resocjalizacyjnymi. Treści opracowania...

Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
zgłoś błąd zgłoś błąd