Zagubiony paradygmat - natura ludzka

Tłumaczenie: Roman Zimand
Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Le paradigme perdu: la nature humaine
Kaklucha

Stary paradygmat przeciwstawiający naturę kulturze rozpadł się. Ewolucja biologiczna i ewolucja kulturowa to dwa powiązane i wzajem na się oddziałujące bieguny całościowego zjawiska - uczłowieczania. Istota nazywana człowiekiem winna być rozpatrywana jako układ, którego składniki potrafimy od dawna nazwać, lecz nie umiemy ich powiązać z sobą: gatunek, społeczeństwo, jednostka. Twórczy...

Istota nazywana człowiekiem winna być rozpatrywana jako układ, którego składniki potrafimy od dawna nazwać, lecz nie umiemy ich powiązać z sobą: gatunek, społeczeństwo, jednostka. Twórczy charakter, oryginalność, wybitność homo sapiens mają to samo źródło co rozwój, błądzenie i nieład - złożony rozwój mózgu. Geniusz sapiens mieści się w wymykającej się spod kontroli szczelinie, w której harcuje szaleństwo, w otchłani niepewności i nierozstrzygalności, w której dokonuje się badań, odkryć, aktów tworzenia.

źródło opisu: PIW, 1977

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Maniek | 2013-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2013

lektura studencka na etnologii. Warto ją przeczytać od początku do końca. Dużo biologicznych smaczków o małpach, zwierzętach, genach, mózgu.

Anna | 2017-02-18
Przeczytana: 1977 rok