Ateistyczna rodzina

978-83-7554-527-2
religia, Bóg, ateizm
poradniki
castagna

Jaki jest sens życia? Co dzieje się z nami po śmierci? To jedne z najtrudniejszych pytań, jakie może zadać nam dziecko. Udzielenie na nie odpowiedzi jest wystarczająco skomplikowane nawet wtedy, gdy rodzice i opiekunowie mają wsparcie wspólnoty religijnej i jej duchowego przywódcy (księdza, pastora, rabina). Jeśli postanowiliście wychować dziecko bez religii ta książka może wam pomóc. Gdy ktoś powie coś, co wyda ci się ważne, zadaj sobie pytania: Czy ludzie wierzą w to z powodu przedstawionych powodów? A może uwierzyli z powodu tradycji, autorytetu lub objawienia? Kiedy następnym razem ktoś ci powie, że coś jest prawdą, czemu nie miałabyś zapytać: Jakie dowody to potwierdzają? Jeśli nie będzie potrafił udzielić zadowalającej odpowiedzi, mam nadzieję, że poważnie się zastanowisz, zanim uwierzysz w to, co ci powiedział! Richard Dawkins (fragment listu do córki, pełny tekst w niniejszym tomie)

Ineczka | 2014-04-14

Polecam. Książka jest wsparciem dla rodziców, którzy chcą wychować dzieci z dala od indoktrynacji religijnej.

Ewa | 2018-01-20
Przeczytana: 19 stycznia 2018

Rozdział o śmierci warty przeczytania, sensowny i taktowny. Reszta niestety to "typowy amerykański poradnik", w dodatku najeżony ocenami i opiniami zamiast faktów (mogę się zgadzać, że religia jest nonsensem, tym niemniej razi mnie takie sformułowanie w publikacji aspirującej do miana poważnego zbioru esejów). Pozycja wydaje mi się niewiele przystająca do polskich realiów, ukazuje za to infantylny stosunek Amerykanów do wiary katolickiej (kto u nas modli się przed posiłkiem, naprawdę wierzy albo przynajmniej stanowczo i publicznie twierdzi, że zmarli idą do nieba, celem i sensem ludzkiego życia jest służyć Bogu czy że Bóg zsyła cierpienie, aby nas ukarać (sic!)?...).
Podsumowując, jeśli szukasz alternatywny dla religijnego wychowania dzieci, polecam raczej komunikację bez przemocy (NVC), rodzicielstwo bliskości (które nota bene jest niezwykle wyczulone na działania oparte na dowodach naukowych i własnej autentyczności), osobistą refleksję i rozwój. Książkę można sobie...

Guzu | 2017-09-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 21 września 2017

Irytujące jest, że pan Zbigniew Kościuk dokonując tłumaczenia nie zadał sobie trudu i nie sprawdził pod jakim polskim tytułem ukazały się na naszym rynku wspominane w tekście książki, a postanowił przetłumaczyć je osobiście, często wprowadzając w błąd czytelnika pragnącego poszerzyć wiedzę.

| 2012-10-19

Bardzo ciekawa książka ukazująca sposoby na wychowanie dziecka wg świeckich zasad. Książka nie ma na celu krytyki religii. Cały czas podkreślane jest samodzielne krytyczne myślenie. Niczego nie narzuca, skłania do samodzielnego podejmowania decyzji.

dintah | 2014-07-06

jako zbiór esejów prezentuje nierówny poziom. posiada bardzo przydatną listę linków i bibliografię

Agata | 2017-07-27
Przeczytana: 07 maja 2016