Lenin

Wydawnictwo: LTW
Meehoow

Inne wydania

Światowy bestseller lat trzydziestych XX wieku, książka demaskatorska, zdzierająca maskę rewolucji październikowej i odsłaniająca prawdziwe oblicza jej przywódców oraz mechanizmy ich postępowania, a jednocześnie dogłębna analiza i surowa ocena systemu komunistycznego. Uznano ją za antyradziecki paszkwil. Obraz rewolucji "od kuchni" zapada w pamięć tym bardziej, że jest to zapis wnikliwych...

Obraz rewolucji "od kuchni" zapada w pamięć tym bardziej, że jest to zapis wnikliwych obserwacji naocznego świadka wydarzeń.
Niniejszy tom jest nowym wydaniem tego skutecznego remedium na nieznajomość kulis narodzin sowieckiej państwowości.
Wstęp prof. Paweł Wieczorkiewicz.
Wydanie wzbogacone o przedruk ilustracji z wydania z 1930 r.

źródło opisu: Wydawnictwo LTW, 2011

źródło okładki: www.ltw.com.pl

Koronczarka | 2017-03-08
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 08 marca 2017

Nie należę do wielbicieli Ossendowskiego. Pisarz często określany jest słowami "niesłusznie zapomniany", z czym się nie zgadzam. Literatura, jak wszytsko co żywe, starzeje się. Tylko niewileu książkom udaje się uniknąć tego losu. Mówimy potem o nich, że to nieśmiertelna klasyka. Ale ksiażki Ossendowskiego moim zdaniem do niej nie należą, co nie znaczy, że już umarły. Żyją, bo są czytane. Ja je czytam bo poruszają atrakcyjną dla mnie tematykę (wschód) i czasy (przełom XIX i XX wieku oraz początek XX). "Lenin" jest jedną z bardziej interesujących książek autora, który stara się opisać nie tylko działania przywódcy rewolucji, ale też jego portret psychiczny. Odpowiedź na pytanie "jak można było..." w wypadku tych ludzi w historii, którzy mają na sumieniu hekatombę ofiar, zawsze jest paląco ciekawa. Ossendowski próbuje tej odpowiedzi udzielić językiem i sposobem mocno już trącącym myszką. Co też jest swoistym walorem :)

Roman Dłużniewski | 2017-06-25

Przeczytałem tę książkę lata temu. Wtedy był to owoc zakazany. Dziś bym po nią ponownie nie sięgnął. Styl Ossendowskiego wydaje się nieco archaiczny a i wiedza na temat wodza bolszewii jest znacznie szersza niż za czasów autora. Nie polecam.

pietruszka | 2016-04-24
Na półkach: Przeczytane, Historia

Wstrząsająca. Wydana przed wojną, później wznowiona dopiero po upadku "jedynego słusznego reżimu". Pierwsza tak udana demaskująca zbrodnie komunizmu. Jeszcze raz powtórzę wstrząsająca. Przy opisie losów dzieci w ZSRR to ja....
Z notki Wikipedii:
"Ze względu na treść jego książki Lenin, fabularyzowanej biografii przywódcy rewolucji październikowej, niezwykle ostrej krytyki rewolucji i komunizmu, po zajęciu Polski przez Rosjan grób Ossendowskiego był pilnie poszukiwany. Po jego znalezieniu ekshumowano zwłoki, gdyż NKWD chciało się upewnić, czy osobisty wróg Lenina na pewno nie żyje".
Nie jest to książka ściśle historyczna, to fabularyzowana biografia, ale straszne w niej to iż bardziej odmalowuje okrutne lata XX w, niż suche podręczniki.
Nawet szkoła Stephena Kinga nie przygotuje was na to co zaserwował nam "Raj Robotników i Chłopów". To się zdarzyła naprawdę. Coś z Biesów Dostojewskiego, tylko diabeł już jest, pojawił się, i zaczyna swe rządy..
Dla ludzi o mocnych nerwach, nie...

paweł | 2015-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2015

Książka,w mojej ocenie,bardzo ciekawa.
O tym jak naród, z jednej tyrani,tyrani carskiej,może wpaść w drugą,jeszcze gorszą,komunistyczną.Polecam.

Wojciech Gołębiewski | 2017-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2017

Klasyka. Wspaniała powieść biograficzna Lenina napisana przez jego zdeklarowanego wroga - Polaka Ossendowskiego. Czytana przez moje pokolenie w wielkiej tajemnicy, bo książka (wydana w 1930 roku) była w PRL na indeksie, a i nazwiska autora lepiej było nie wymieniać. Sytuacja dość paradoksalna, bo powiązania Lenina z Niemcami były tajemnicą poliszynela, a pokoju brzeskiego z 3.3.1918 nikt dalej nie potrafi przekonująco wyjaśnić.
Atrakcyjna forma powieści powoduje, że książkę pochłania się jak thriller.
Podawanie czegokolwiek jest bezsensowne bo książka, jak i ciekawy życiorys autora są szeroko omówione w Wikipedii (i nie tylko). A jak klasyka to 10 gwiazdek.
Należy jednak pamiętać, że nie jest to dokument historyczny, a stosunek emocjonalny autora do sowieckiej Rosji sprawia, że wartością jest przede wszystkim atmosfera, a nie interpretacja faktów.

Wszystko co złe o tej książce zostało już przez polskich inteligentów spod sztandarów Lenina napisane (zła wola, ukryta bolszewizująca psychologia, lekkomyślność lub wręcz kretynizm), więc może ja, nieulegając zarazie lewackości pozowlę sobie zabrać inny głos.Książka przede wszystkim ma wartośc poznawczą i historyczną i powinna być przedmiotem studiów wszystkich niedouczonych nauczycieli języka polskiego. Napisana jest z wielkim rozmachem, i równym stylem, który gwarantuje również wrażenia artystyczne.
W młodości Uljanow był bardzo dobrym uczniem, a jego przezwisko Mongoł związane było raczej z urodą, którą zawdzięcza tatarskim przodkom, z resztą im zawdzięcz nie tylko urodę, ale także chytrość i zamiłowania do okrucieństwa - jako jedynej drogi rewolucji klasowej. Jego częste wizyty na wsi zadecydowały o jego przyszłych poglądach na masy. Z tych wizyt dowiedział się wiele strasznego o chłopach i ich zacofaniu oraz okrucieństwie oraz lenistwie. Rosja święta jawiła mu się jako...

| 2015-10-30
Przeczytana: 30 października 2015

Głośna w swoim czasie książka opisująca życie wodza rewolucji od lat szkolnych po śmierć. Książka jest napisana w formie powieści biograficznej. Stylistycznie tkwi w dużej części w wieku XIX-tym, jednak posiada fragmenty bardziej młodo polskie (opis rozpoczęcia I Wojny Światowej i pobyt Lenina w Tatrach to proza bardzo zakręcona, dynamiczna, wręcz patetyczna). Autor skupił się przede wszystkim na psychice Lenina, dociekając przyczyn jego poglądów. Opisuje też Ossendowski wydarzenia, które wpłynęły na ich ukształtowanie. Wobec ogromnego wówczas poważania Lenina jako silnej i niemal boskiej jednostki, Ossendowski skutecznie odbrązawia jego postać, ukazuje go jako człowieka bezwzględnego, idącego po trupach do wyznaczonego celu, niewrażliwego na ludzką krzywdę, pozbawionego uczuć, a przede wszystkim miłości. Lenin pali za sobą wszystkie mosty, odsuwa od siebie kobiety, które darzą go uczuciem, ludzi traktuje instrumentalnie, jak narzędzia. Akcję najstraszniejszych rozdziałów umieścił...

Kuba | 2014-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2014

Mocna książka, szczególnie że wydana po raz pierwszy w 1930! Przerażające opisy rewolucji, bestialstw nowego porządku...
Ale bardziej zatrważająca jest obserwacja co dzieję się obecnie, w jakiej kondycji jest to z czym niemal sto lat temu walczył Lenin i reszta tej czerwonej hołoty: własność prywatna, tradycja, rodzina, wiara, moralność...
Obowiązkowa pozycja dla każdego kto chce zrozumieć historię XX wieku jak i czasy teraźniejsze.

Adrian F | 2017-08-12
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 07 sierpnia 2017

Moim zdaniem nieco chaotyczna, ale za to naprawdę wstrząsająca biografia jednego z najgorszych czerwonych. Powinni ją przeczytać urzędnicy UE, którzy Lenina gloryfikują poprzez pokazywanie jego gęby na różnych plakatach jako zasłużonego człowieka. Miejscami potrafi znudzić. Paradoksalnie jej najlepsze fragmenty to te w których główny bohater nie występuje. Pomimo nieco ciężkiego odbioru, naprawdę godna polecenia.

Łukasz Kuć | 2012-10-04
Przeczytana: 04 października 2012

Kiedy weźmiemy pod uwagę, że książka ta powstała przed drugą wojną światową, to trudno zrozumieć ludzi, którzy wtedy, później i dziś bronią wodza rewolucji i jego zbrodniczych szaleństw. Już przed wojną znaleźli się ludzie, którzy odarli Lenina z szat dobroczyńcy i wybawiciela uciskanych mas ludności. Jednym z pierwszych demaskatorów był polski pisarz A. F. Ossendowski, który z trudem uszedł z ogarniętej rewolucyjnym szaleństwem Rosji, drogę tę opisał w innej książce. Natomiast jego rozprawą ze znienawidzonym komunizmem był właśnie "Lenin", książka przetłumaczona na kilka języków, zrobiła niemałe zamieszanie na Zachodzie, gdzie poklask znajdywało wielu "pożytecznych idiotów", wychwalających raj na ziemi, jaki udało się stworzyć Leninowi.
"Lenin" jest książką ważną także dziś, nie znam zresztą dzieła współczesnego, poruszającego ten temat i napisanego w podobny sposób.