The Complete Fairy Tales

klasyka
Vintage
2007-08-02
2007-08-02
bracia grimm opowiadania folklor horror

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Baśnie Braci Grimm Jacob Grimm, Wilhelm Grimm
Baśnie Braci G... Jacob Grimm, Wilhel...
Okładka książki Żyli długo i szczęśliwie, póki nie umarli. Nieznane baśnie braci Grimm Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, Michalina Jurczyk
Żyli długo i s... Jacob Grimm, Wilhel...
Okładka książki Wilk i siedem koźlątek Agnieszka Antosiewicz, Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, Katarzyna Kieś-Kokocińska, Maria Zagnińska
Wilk i siedem ... Agnieszka Antosiewi...
Okładka książki Niemiecki. Die Märchen der Brüder Grimm/Baśnie Braci Grimm. Adaptacja klasyki z ćwiczeniami Jacob Grimm, Wilhelm Grimm
Niemiecki. Die... Jacob Grimm, Wilhel...

Wielka gruba księga w wydaniu jubileuszowym kolekcjonerskim. Szyta, nieklejona.
Twarda oprawa. Bogato ilustrowana w postaci starych rycin z XIX wieku. Czcionka wyrazista.

Wstęp przedstawia krótką biografię i twórczość autorów, historię pochodzenia baśni.

Przyznam, że jak ujrzałam to dzieło, to szok, jakie wrażenie na mnie zrobiło.
W życiu nie przypuszczałam ,że jest tyle tych baśni tzn. 200 plus jeszcze 3 legendy.
Dopiero za głowę się złapałam , jak dziecko moje wytaszczyło ze szkolnej biblioteki.
Przeważnie spotykałam góra 25 baśni i na tym koniec.

Przepiękne baśnie, większość poznałam nie jako dziecko tylko jako rodzic ,dzięki moim dzieciakom. Przynajmniej one nie będą żyć w takiej błogiej nieświadomości.

Trzeba mieć na uwadze ,że baśnie niektóre zawierają podobny, a nawet identyczny tekst, przy niewielkich zmianach jedynie nazw własnych. Staje się to mniej ciekawe. Mimo to warto je przeczytać. Można sobie porcjować codziennie , a nie hurtem jednostajnie.

Część baśni jest humorystycznych, część w stylu Abra Makabra . Zadziwią też elementy magiczne, czy pokrzepią dobrotliwe anioły oraz postacie świętych jako motywy chrześcijańskie.

Główną myślą przewodnią jest to ,że zło zostaje ukarane.

Zetkniemy się z baśniami:
Żabi Król lub Żelazo Henryk, Spółka kota z myszą, Dziecko Matki Bożej, Bajka o tym co wyruszył, by nauczyć się bać,O wilku i siedmiu koźlątkach, Wierny Jan, Dobry interes, O dziwnym grajku, Dwunastu Braci, Spółka hultajska, Braciszek i siostrzyczka, Roszpunka, O trzech krasnoludkach w lesie, O trzech prządkach, Jaś i Małgosia, Trzy wężowe listki (Kot w butach),
Biały wąż, Słomka, węgielek i groch, O rybaku i jego żonie, O dzielnym krawczyku, Kopciuszek, Zagadka, O myszce, ptaszku i kiełbasce, Pani Zima, Siedem Kruków, Czerwony Kapturek, Muzykanci z Bremy, Śpiewająca kość, Diabeł i jego trzy złote włosy, Weszka i pchełka, Dziewczyna bez rąk, Roztropny Jaś, O chłopcu, który u trzech mistrzów pobierał naukę,
Mądra Elżunia, Krawiec w niebie, Stoliczku nakryj się, złoty osiołek i kij z worka, Paluch, Wesele pani Liszki, Bajki o krasnoludkach(Krasnoludki) itd. aż do 200.
Legendy są tylko 3: Dwunastu Apostołów, Boża Strawa, Stara Mateczka.

Polecam! Dzieci wcale się nie boją, wiedzą ,że to bajki, trochę bardziej drastyczne okoliczności w tekście możemy ominąć podczas czytania.

Wielka gruba księga w wydaniu jubileuszowym kolekcjonerskim. Szyta, nieklejona.

Przyznam, że jak ujrzałam to dzieło, to szok, jakie wrażenie na mnie zrobiło.
W życiu nie przypuszczałam ,że jest tyle...

Jest to zbiór wszystkich baśni zebranych przez braci Grimm. Są to głównie baśnie ludowe, opowiadane ustnie przez bajarzy i bajarki dzieciom. Pozwala to zagłębić się w ludowy folklor z nowożytnych czasów. Z tego też powodu niektóre baśnie zawierają elementy makabry (np. opisy egzekucji czy kar, co jest akurat na plus) oraz zawierają motywy chrześcijańskie (w niektórych baśniach pojawiają się święci lub aniołowie). Najprawdopodobniej przez przekaz ustny, niektóre baśnie są różnymi wersjami tej samej historii. Niektóre motywy powtarzają się też dość często ale w zmienionej formie (np. troje braci/sióstr, trzy niemożliwe zadania do wykonania, dwa/trzy magiczne przedmioty, o które kłóci się grupa istot i które są następnie z tych dóbr okradane itd).

Wydanie to bazuje na rosyjskim tłumaczeniu niemieckiego oryginału. Czytałem drugie wydanie (zielona okładka) i tłumacze we wstępie sami przyznali się, że niektóre tłumaczenia odbiegały mocno od doskonałości i zostały poprawione, więc lepiej sięgnąć po nowsze wydanie. Wstęp zawiera krótkie informacje biograficzne o braciach Grimm oraz o ich twórczości.

Z baśniami zetknąłem się dopiero jako dorosły i książkę polecam zainteresowanym baśniami. Tym bardziej, że niektóre z tych baśni zostało przeniesione na wielki ekran, oczywiście w ugrzecznionej formie. Wiele z nich mógłbym przeczytać swoim potencjalnym dzieciom. Jednak trzeba być też świadomym tego, że baśnie te reprezentują ludowy punkt widzenia sprzed kilkuset lat. Z tego powodu często pojawiają się np. dość mocno zagłębiona w naszej kulturze dychotomia dobry biedny kontra zły bogaty. Czasami czytamy o bohaterach, którzy oszukują, manipulują i kradną, co ma świadczyć o ich sprycie i mądrości. Wiele z tych baśni ma być interesująca dla dzieci i pewnie taka będzie, jednak warto być świadomym takich rzeczy.

Klasyczne baśnie i legendy. Czyta się je lekko chociaż czasami autorzy nie boją się elementów gore. Jedynym minusem jest to, że w niektórych baśniach jest ta sama fabuła tylko imiona bohaterów się zmieniają. Z kilka razy po prostu omijałem całe akapity a nawet strony bo wiedziałem co będzie.

Uwielbiam. Klasyka mojego dzieciństwa.

Uwielbiam. Klasyka mojego dzieciństwa.

Cudowny zbiór. Szkoda jedynie, że wydanie jest... pozostawiające nieco do życzenia. Zdarzały się literówki, a tej wielkości książka nie sprawdza się będąc na kleju. Niemniej sama treść, mimo że często powtarzająca się, jest cudowna i zdecydowanie polecam każdemu kto baśnie uwielbia :).

Zbiór ponad 200 pięknych baśni braci Grimm opatrzony licznymi oryginalnymi ilustracjami przedstawiającymi sceny z poszczególnych opowiadań. Mimo że wiele baśni jest do siebie niezwykle podobnych (różniących się tylko szczegółami),całość czyta się nadzwyczaj przyjemnie, tym bardziej że w zbiorze tym znajduje się wiele perełek naprawdę wartych przeczytania. Rzucającą się cechą tych baśni jest fakt, że im krótsze opowiadanie tym jest bardziej oryginalne, gdyż w tych dłuższych większość motywów się powtarza (dosłownie) i czytelnik ze szczegółami wie, jak potoczy się dalsza akcja.

Rewelacyjny zbiór baśni autorstwa braci Grimm. Historie pełne humoru, ciekawych zdarzeń, morałów. Polecam każdemu miłośnikowi baśni.

Kolejny po Conanie Barbarzyńcy translatorski potworek od REA: tym razem mamy tłumaczenie niemieckich baśni z języka... rosyjskiego. Widzę kompletne wydanie Sherlocka od nich i aż się boję co tam z kolei jest;)

Pamiętam z dzieciństwa jak do snu miałem czytanego "Jasia i Małgosię", "Czerwonego kapturka" czy "Kopciuszka", sentyment jaki pozostał z tamtych dni zachęcił mnie by spróbować poznać WSZYSTKIE baśnie i legendy autorstwa braci Grimm -

- Pięknie wydane, aczkolwiek duże i opasłe tomisko trochę sobą onieśmielało, by jednak jakoś pokonać ten wielostronicowy las, postanowiłem książkę "jak za dawnych lat" czytać po jednej baśni/legendzie dziennie, przed snem. I tak stopniowo dotarłem do końca.

Krótki wstęp na początku pozwala dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy o samych braciach Grimm jak i pochodzeniu historii. Czytając kolejne tytuły zauważało się jak wiele z nich jest do siebie podobnych, nieraz prawie identycznych różniących się tylko imionami bohaterów - te same zadania, te same przeszkody, ten sam morał, ta sama prawda - trzeba być dobrym, prawdomównym, dotrzymywać słowa, bogobojnym i pracowitym. Powtarzane tyle razy - zostawało w pamięci coraz bardziej. W pewnym momencie zaczyna fascynować jak wiele może być odmian tej samej legendy, jak dobrze są one skomponowane, że mimo iż kojarzy się przebieg i zakończenie - nadal potrafią wzruszyć.

Dlatego uważam, że "Mądrzy ludzie", "Dziadek i wnuczek" a nawet "Doktor Wszechwiedzący" uczynią "Dobry interes" jeśli poznają co przeżyli i chcą opowiedzieć "Wilk i list", "Młody wielkolud" czy "Wyśmienity złodziej" jednak trzeba uważać by ten ostatni razem ze "Zgrają oberwańców" nie ukradł "Gwiazd i dukatów" oraz "Księżyca" i z nocy nie zrobił się dzień, jednak nawet taki czyn "Przed jasnym słońcem (nic) się nie ukryje".

Baśni Braci Grimm w zasadzie nie trzeba nikomu przedstawiać, bo każdy zna ich przynajmniej kilka. Niezwykłe, wspaniałe i magiczne - można po nie sięgnąć w każdym wieku.

Gdy dowiedziałam się, że wydano na nowo "Wszystkie baśnie i legendy" musiałam tą książkę mieć w swojej kolekcji. Gdy w końcu ją zakupiłam nie odłożyłam na półkę dopóki całej nie przeczytałam. A naprawdę było co :) Samo wydanie jest naprawdę wyjątkowe - grube tomisko, szyte i odpowiednio oprawione, zawierające prześliczne ilustracje i ładną czcionkę. Wszystkich baśni i legend jest 200, ale szybko się je czyta, bo są ciekawe i wciągające.
Nie zdziwiło mnie to, że legend nie znałam, ale byłam zszokowana faktem jak wielu baśni tych dwóch wspaniałych braci nie znałam! Gdy minął szok związany z ilością baśni, następnym zdziwieniem była tematyka niektórych z nich - nie spodziewałam się czytania o śmierci, trupach i odciętych kończynach... Nie wiedziałam nawet, że takie baśnie istnieją.

Jedno jest pewne - księga jest wspaniała, a baśnie urzekające. Polecam ją każdemu, nie tylko dzieciom, ale przede wszystkim także dorosłym. Ostatecznie bajki należą do wszystkich :)

• Literatura dziecięca
  • Klasyka