Serce i inne podroby

Okładka książki Serce i inne podroby Grzegorz Kasdepke
Okładka książki Serce i inne podroby
Grzegorz Kasdepke Wydawnictwo: G+J literatura dziecięca
literatura dziecięca
Serce i inne podroby
G+J
2011-01-01
2011-01-01
serce Kasdepke dzieci

Okładka książki Bajki mają moc. Wspierające opowiadania dla dzieci i rodziców Sylwia Chutnik, Marta Iwanowska-Polkowska, Joanna Jagiełło, Grzegorz Kasdepke, Barbara Kosmowska, Aneta Krasińska, Urszula Młodnicka, Ewa Nowak, Joanna Olech, Ewa Świerżewska, Joanna Szulc, Jarosław Żyliński
Bajki mają moc... Sylwia Chutnik, Mar...
Okładka książki A ja nie chcę być księżniczką Emilia Dziubak, Grzegorz Kasdepke
A ja nie chcę ... Emilia Dziubak, Grz...
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...

Autor niestety nie udźwignął ciężaru kontynuacji swojego romansu dla dzieci na dobrym poziomie. O ile wcześniej przepisy kulinarne stanowiły dodatek do fabuły, tak tutaj fabuła stanowi raczej dodatek do przepisów. No i nie jest ani trochę zabawnie. Mam wrażenie, że książka pisana nieco na siłę. Mimo to można przeczytać.

Oto dwie części miłosnych perypetii trzech panów Felicjanów:
"Romans palce lizać" i "Serce i inne podroby".
Oba tomy napisał Grzegorz Kasdepke.
Być może kierowało nim powiedzenie: "Przez żołądek do serca"? ;-)

"Romans palce lizać" już samym tytułem pobudza kubki smakowe,
aczkolwiek zawarte w tej książce przepisy nijak mają się do jej akcji.
Tytuł tomu drugiego "Serce i inne podroby" nie zachęca do sprawdzenia zawartych w nim przepisów.
Co prawda najstarszy z Felicjanów przyrządza owe podroby, ale ani reakcje najmłodszego Felka,
ani rozwój akcji nie skłaniają do sięgnięcia po owe przepisy. Czy taki był zamysł autora?

Każdy tom kończy się podziękowaniami dla konkretnych osób (znanych i mniej znanych) za konkretne
przepisy. Znaczy, że sprawdzone! To cenna uwaga :-)

Tyle o kulinarnej zawartości tomów, przejdźmy do fabuły i jej bohaterów.

Książki opowiadają o synu, ojcu i dziadku.
Każdy z nich jest zakochany, każdy próbuje zdobyć bądź odzyskać ukochaną:
Felek szkolną koleżankę, ojciec Felicjan... własną żonę, a dziadek Feluś niemłodą lekarkę.
I z oczywistych względów każdy z nich podchodzi do tego zupełnie inaczej.

Kasdepke opisał sercowe problemy na trzech poziomach; a są to:
poziom nastolatka: pierwsze zauroczenie, próby zwrócenia na siebie uwagi,
kłopoty z komunikacją z przeciwną płcią, zazdrość,
poziom wieku średniego: małżeński kryzys, tęsknota, analiza przyczyn rozstania,
próba pogodzenia pracy z życiem prywatnym,
poziom emeryta: samotność, próby zwrócenia na siebie uwagi, kłopoty finansowe.

12-letniego Felka jestem w stanie zrozumieć, ojcu - wiele wybaczyć, ale dziadek zachowuje się głupio...
Ale może właśnie taki kochliwy, nieco zdziecinniały staruszek zwabi starszych czytelników? ;-)

Kasdepke ma lekkie pióro i obie książki czyta się lekko i szybko.
Bohaterowie są sympatyczni, a opis ich perypetii przyciąga :-)

Oto dwie części miłosnych perypetii trzech panów Felicjanów:
"Romans palce lizać" i "Serce i inne podroby".
Oba tomy napisał Grzegorz Kasdepke.
Być może kierowało nim powiedzenie: "Przez żołądek do serca"? ;-)

"Romans palce lizać" już samym tytułem pobudza kubki smakowe,
aczkolwiek zawarte w tej książce przepisy nijak mają się do jej akcji.
Tytuł tomu drugiego "Serce i...

Książka na początku jest bardzo ciekawa, lecz później jest tyle zwrotów akcji, że aż w głowie mi się to wszystko nie może pomieścić. Moja ocena to 5/10. Słabe. Może nie wczułem się w tą historię, bo nie przeczytałem pierwszej części "Romans palce lizać"? Nie było jej w żadnej bibliotece i nie chciało mi się jej kupować. Może to dlatego? Nie wiem. Jednak dla mnie jest 5/10.

Przezabawna książeczka z serii gastro :) nie tylko dla dzieci :)
Przepisy na wnętrzności też potrafią rozbawić i przyprawić o torsje :)

Przezabawna książeczka z serii gastro :) nie tylko dla dzieci :)
Przepisy na wnętrzności też potrafią rozbawić i przyprawić o torsje :)

Kasdepke, wiadomo, sam się broni. Pisze świetne rzeczy dla dzieci. Zawsze polecam.

• Dla dzieci i młodzieży
  • Literatura dziecięca

Dodaj cytat z książki Serce i inne podroby