Śmierć nie omija Itaki

Tłumaczenie: Jadwiga Dmochowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Dzieł Wyborowych". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Alfa - Wero
7 (18 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The Human Comedy
8370019102
asia

"Śmierć nie omija Itaki", pierwsza i najgłośniejsza powieść Williama Saroyana wydana w 1943 roku, od razu zyskała sympatię czytelników i uznanie krytyki. Trzynastoletni Homer, najszybszy goniec telegraficzny w Kalifornii, czteroletni Ulisses, ich łagodna, religijna matka oraz pracownicy urzędu pocztowego to świat odzwierciedlający dawne, chłopięce lata pisarza. Czytelnik bez trudu odgadnie, że małe, senne miasteczko Itaka to po prostu rodzinne Fresno, a losy rodziny Macauley to literacki obraz życia Saroyanów w latach II wojny światowej. W roku 1943 powieść została w Hollywood sfilmowana ("The Human Comedy", Oscar za scenariusz).

źródło opisu: z okładki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

adb | 2016-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2016

Książka z 1943 roku.
Itaka to senne, kalifornijskie miasto,otoczone sadami i winnicami, istny raj. Trwająca w Europie i na Pacyfiku wojna jest ta odległa,że jedyny jej znak to pobór do armii i telegramy zawiadamiające o śmierci żołnierzy. Dramatyczne, ale poza tym życie toczy się normalnie.
Główni bohaterowie powieści to rodzina Macauleyów, w tym 14-o letni goniec pocztowy Homer, który pod nieobecność starszego brata Marka, staje się jedynym mężczyzną utrzymującym rodzinę. To jego życie i praca i przygody 4-o letniego Ulissesa stanowią trzon opowieści. Każdy rozdział to pojedynczy epizod z życia któregoś z mieszkańców Itaki.
Powieść Saroyana to jednak wyidealizowana wizja świata: wszyscy są dobrzy, pomocni, pobożni. Chodzące ideały. A rodzina Macauleyów to idealna ilustracja purytańskiej Ameryki. Portrety są tak przesłodzone, że aż mdli, a dydaktyzm przemów nauczycieli, pani Macauley i innych chwilami nieznośny. Obok tego zupełnie nieprzystające do naszych czasów hasła o roli...

Giorgio_Matoni | 2015-10-21
Przeczytana: 21 października 2015