Przewodnik na Ścieżce Bodhisattwy

978-83-926779-7-0
buddyzm, Indie, Tybet
poradniki
kindi

Klasyczna rozprawa Siantidewy, "Bodhiczarjawatara", której tytuł tłumaczymy tutaj jako "Przewodnik na ścieżce Bodhisattwy", jest najczęściej czytanym, cytowanym i praktykowanym tekstem całej indotybetańskiej tradycji buddyjskiej. Bu ston rin chen grub, słynny tybetański uczony z XIII w. n.e., napisał w swej "Historii buddyzmu w Indiach i w Tybecie", że w ramach tradycji buddyjskiej w Indiach zachowała się setka komentarzy do "Bodhiczarjawatara", choć tylko osiem z nich zostało przełożonych na tybetański. Jego Świątobliwość Dalajlama stwierdza, że "Bodhiczarjawatara" jest podstawowym źródłem dla większości tybetańskich pism buddyjskich dotyczących rozwijania altruizmu i Umysłu Przebudzenia, a w swym najnowszym rozległym dziele pod tytułem "Świat buddyzmu tybetańskiego" sam często powołuje się na ten tekst.

źródło opisu: http://www.norbu.pl/przewodnik.php

źródło okładki: http://www.norbu.pl/przewodnik.php

Mauvais | 2016-03-13

Cudowna i niezwykle mądra lektura.