Miriam

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
5,83 (29 ocen i 10 opinii) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
4
7
8
6
7
5
3
4
3
3
4
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
978-83-7779-063-2
liczba stron
240
język
polski
dodał
Patryczken

Młoda Żydówka, kradnąca do tej pory sakiewki i serca na ulicach kujawskich miast, od miesiąca ukrywa się w benedyktyńskim szpitalu w Kruszwicy. Przebrana za mnicha, usiłuje zmylić ścigających ją wrogów. Niestety, za sprawą zagadkowej postaci, jej sekret wychodzi na jaw. Miriam czuje, że grunt ucieka spod jej stóp. Bez wahania wodzi braciszków na pokuszenie. Opornych przekonuje, że jej głosem...

Młoda Żydówka, kradnąca do tej pory sakiewki i serca na ulicach kujawskich miast, od miesiąca ukrywa się w benedyktyńskim szpitalu w Kruszwicy. Przebrana za mnicha, usiłuje zmylić ścigających ją wrogów. Niestety, za sprawą zagadkowej postaci, jej sekret wychodzi na jaw. Miriam czuje, że grunt ucieka spod jej stóp. Bez wahania wodzi braciszków na pokuszenie. Opornych przekonuje, że jej głosem przemawiają anioły. Szpital staje się świadkiem dramatycznych zdarzeń, gdy w pozornie spokojne życie konwentu wkrada się tajemnica i zbrodnia, popełniona za sprawą mrocznych sił. Kim jest tajemniczy złoczyńca, który wmieszał się w szeregi zakonników, aby wykraść sekrety kruszwickiego szpitala? Skąd wie tak wiele o przeszłości Żydówki i jak zamierza wykorzystać tę wiedzę?...Niektórych bohaterów Miriam czytelnicy mieli okazję poznać w "Tajemnicy świętego Wormiusa" oraz "Ogniach świętego Wita".

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (10)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1039
gleism | 2018-11-24
Na półkach: Przeczytane

Bardzo dynamiczna akcja. Dzieje się dużo i szybko. Momentami nawet za dużo. Ale czyta się świetnie a bohaterowie są wyraziści - szczególnie Miriam i Chodyna. Widać że książkę pisał ktoś z dużą znajomością historii.

książek: 269
Bookeriada | 2014-07-21
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 06 grudnia 2012

Jarosław Klonowski – z zawodu doradca klienta w banku, a oprócz tego absolwent Wydziału Historii bydgoskiego UKW. Miriam jest jego trzecią książką w dorobku. Oprócz niej napisł jeszcze Tajemnicę świętego Wormiusa oraz Ognie Świętego Wita. Ponadto napisał również kilka opowiadań, które ukazały się w Nowej Fantastyce, Fancie, Słowach, Opowieściach niesamowitych czy Magazynie Fantastycznym.

W książce Miriam autor przenosi czytelnika do Polski późnego średniowiecza w XVI wieku. Język jakim posługuje się Klonowski nie jest stylizowany na mowę ówczesnej Polski. W związku z tym akcja mogłaby równie dobrze dziać się w czasach nam współczesnych.

Główną bohaterką powieści Klonowskiego jest Miriam. W przeszłości dopuszczała się ona zarówno kradzieży pieniędzy jak i męskich serc. W pewnym momencie zmuszona została ukryć się przed sprawiedliwością. Trafiła w ten sposób do benedyktyńskiego szpitala w Kruszwicy. Tam, przebrana w habit cystersa wtapia się w otoczenie mnichów zacierając tym samym...

książek: 8442
Scarlett | 2012-12-27
Przeczytana: 27 września 2012

Autor tej książki Pan Jarosław Klonowski z wykształcenia jest historykiem, co doskonale widać na kartach tej powieści. To nie jest jego debiut pisarski, co ogromnie mnie ucieszyło, ponieważ dawało nadzieję na coś więcej.

„Śmierć zapewnia nam równość w prawach.”

Książka opowiada o perypetiach młodej Żydówki Miriam, która ukrywa się w benedyktyńskim szpitalu w Kruszwicy, przebrana za mnicha. Demaskuje ją Bartłomiej Chodyna, który zdawał się od dawna poszukiwać kobiety.
Czego wszyscy chcą od dziewczyny? Czy jest ona zwykłą wariatką czy może jest opętana przez anioła? A może przez demona?

„Śmierć sprawiedliwość przynosi we wszystkich sprawach.”

Fabuła ma ogromny potencjał. Właściwie nigdy wcześniej nie spotkałam się z podobnymi wątkami, dlatego uważam, że jest niebanalna. Za brak wtórności przyznaje Autorowi potężny plus. Rzecz dzieje się w okolicach XVI wieku. Choć miejsca i co poniektóre postacie istniały naprawdę, to większość jest fikcją literacką, o czym należy...

książek: 5639
malineczka74 | 2012-12-01
Przeczytana: 30 listopada 2012

Pewna dziewczyna o imieniu Miriam

Właśnie odłożyłam na półkę kolejną książkę autorstwa pewnego historyka z wykształcenia, bankowca z zawodu. O kim mowa? O Jarosławie Klonowskim i jego ostatniej, a trzeciej już z kolei powieści historycznej pt. "Miriam".
Podobnie jak w innych książkach tego pisarza akcja rozgrywa się dawno temu, przed wiekami, gdy Polska była pod rządami króla. A konkretnie pod berłem Zygmunta z rodu Jagiellonów. W Turcji zaś rządził sułtan Bajazed II. Tytułowa bohaterka to młoda Żydówka, dziewczyna odważna i z werwą, o imieniu Miriam, która poszukuje swojej siostry Sary. Poszukiwania te są okraszone wieloma przygodami i zawirowaniami. Miriam nie jest damą, musi liczyć na samą siebie i swój spryt. Kradnąca sakiewki panna zmuszona jest do ukrywania się w zakonnym szpitalu prowadzonym przez benedyktynów. W tym celu chodzi nawet w mnisim habicie. Ten wybór ma na celu zmylenie jej wrogów, których tej białogłowie nie brakuje. A są to osoby stojące wyżej w społecznej...

książek: 265
KKBello | 2012-10-23
Na półkach: Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 19 października 2012

Co może skrywać ilustracja na okładce książki?
Na początku nie całkiem zwróciłam na nią uwagę, ot młoda dziewczyna w czarnym kapturze, urzekająca róża spowija jej głowę... nie przypuszczałam, że ten jakże spokojny obrazek jest mirażem jej wnętrzności.
Zaskoczenie to jakże miłe dla oka, ponieważ wszystkie zdarzenia, które mają miejsce w powieści nie mają nic wspólnego z sielankowym zawieszeniem. Książka tętni życiem i to do tego stopnia iż wciąż mam w pamięci krwawe bijatyki, które autor opisuje bez mrugnięcia okiem nie zważając na „chlastającą” wokół krew.

„Miriam” zaciekawiła mnie wnikliwym połączeniem fantasy wplecionego w czasy działalności Władysława Jagiełły. Interesująca sceneria ówczesnych czasów, konszachty, balansowanie ryzykiem na krawędzi śmierci... Miriam nie pozwala czytelnikowi na nudę. Biegnąc wśród słów utaplanych krwią, przeskakując między konającymi ludźmi jesteśmy świadkami pięknego widowiska, kiedy zamieszkujący duszę Miriam – Hazel – dochodzi do głosu...

książek: 1755
Jenah | 2012-10-17
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 17 października 2012

Wielu z Was może kojarzyć autora, Jarosława Klonowskiego, z takich powieści, jak "Tajemnica świętego Wormiusa" i "Ognie świętego Wita". Niestety, do tej pory nie miałam możliwości zapoznać się z jego twórczością, dlatego w tym przypadku "Miriam" była moim debiutem. Czy udanym? O tym za chwilę.

Akcję utworu autor osadził w średniowieczu, a dokładniej - w XVI w. Nic dziwnego, że Klonowski wybrał akurat ten okres czasu, gdyż jest on absolwentem Wydziału Historii bydgoskiego UKW, a jako temat pracy magisterskiej wybrał "Kult Świętych w średniowiecznych miastach kujawskich". Zatem osadzone w średniowiecznych realiach ludzkie losy, wszelkie wydarzenia czy legendy są mu znane od podszewki. Pozwoliło mu to stworzyć całkiem ciekawą historię, w której pierwsze skrzypce gra pewna młoda Żydówka.

Miriam, bo o niej mowa, to niepokorna dziewczyna, która z pewnych powodów musi ukrywać się w benedyktyńskim szpitalu w Kruszwicy. Podając się za młodego zakonnika, żaden z braci nie orientuje się, że...

książek: 258
aja316 | 2012-10-15
Na półkach: Przeczytane

Niedawno rozpoczęłam swoją przygodę z panem Jarosławem Klonowskim i jego książką „Miriam”. Cóż mogę rzec, niespodziewanie znalazłam się w średniowiecznych kujawskich miastach...

Miriam to młoda Żydówka, której zdecydowanie nie można nazwać prawą i skromną dziewczyną, to wyrachowana i bezwstydna złodziejka, jednak w końcu sytuacja w jakiej się znalazła staje się zbyt gorąca i jedyne co pozostaje to ucieczka. Miriam ukrywa się pośród benedyktynów w szpitalu w Kruszwicy, podając się za brata Mateusza, który zginął z ręki jej kompana. Niestety nawet pośród cysterskich habitów nie może znaleźć schronienia, gdy pojawia się tajemniczy janczar Bartłomiej Chodyna, wychodzi na jaw kim Miriam jest naprawdę, a nawet więcej. Okazuje się, że dziewczyna jest opętana przez Hariela – anioła ognia, którego wzywa się przeciw bezbożnikom i to właśnie jego poszukuje starosta Andrzej Kościelecki.

Spotkałam się z opiniami, że w książce jest zbyt wiele postaci i niestety muszę się z tym zgodzić. Łatwo...

książek: 264
andziorek | 2012-09-27
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 27 września 2012

Po raz pierwszy zetknęłam się z twórczością tego autora. Z wykształcenia jest on historykiem. Pracę magisterską poświęcił badaniom nad: „Kultem świętych w średniowiecznych miastach kujawskich”. Co prawda nie pracuje on w zawodzie wyuczonym, jednakże jego zainteresowania, związane z tematyką studiów widoczne są na łamach wydanych pod jego nazwiskiem książek.

Przejdźmy jednak do sedna sprawy. Tytułowa Miriam to tajemnicza kobieta, która z nie do końca znanych powodów ukrywa się w szpitalu benedyktyńskim, w Kruszwicy. Żaden z braci nie zdaje sobie sprawy, że pod przebraniem mnicha kryje się ciało pięknej młodej niewiasty. Dziewczyna jest poszukiwana przez wiele groźnych osób. Jedni sądzą, że Miriam jest zwykłą oszustką, złodziejką i damą lekkich obyczajów. Inni z kolei widzą w niej demona, sukkuba (nazywa się tak demony ukryte w ciałach pięknych kobiet).

Pewnego dnia w klasztorze zjawia się nikomu nieznany mężczyzna – młody janczar (Bartłomiej Chodyna). Jest to niezwykle twardy,...

książek: 1062
miqa | 2012-09-27
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 25 września 2012

http://miqaisonfire.wordpress.com/2012/09/25/255-miriam-jaroslaw-klonowski/

książek: 2023
Piotr | 2012-09-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 września 2012

Książkę otrzymałem wczoraj i pochłonąłem w ciągu doby. Jej premiera jest przewidywana na 27 września, czyli ukaże się w księgarniach w przyszły czwartek. "Miriam" to moja pierwsza przygoda autorstwa bydgoskiego historyka i pisarza. W moim mniemaniu książka ma kilka niedociągnięć, a najważniejszy to dialogi. Z pewnością w czasach ,w których dzieje się akcja ludzie nie używali pewnych słów. Wydaje mi się również, że sceny erotyczne są zbyt opisowe. Osobiście czułem pewien niesmak. Książki nie można również traktować w kategoriach historycznych. Podane miejsca często istnieją, ale niekoniecznie miały tam miejsce wydarzenia opisywane przez autora.
Teraz plusy...Autor pięknie prowadzi nas przez kolejne strony, doskonale operuje słowem pisanym. Sama fabuła trzyma w napięciu, ksiązkę czyta się w napięciu i bez znudzenia. "Miriam" to doskonała, niezobowiązująca lektura na wieczór. czy warto przeczytać? Z pewnością warto. Polecam szczególnie miłośnikom średniowiecznych historii,...

Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd