Okładka książki Mamo, uciekaj

tłumaczenie
Rojewski Paweł
Run, mummy, run
wydawnictwo
Hachette Polska Sp. z o.o.
literatura faktu
typ
papier
Marion
7,6 (142 ocen i 28 opinii)

Opis książki

Kiedy Aisha, piękna i inteligentna Azjatka, poznaje Marka – uroczego, przystojnego i odnoszącego sukcesy mężczyznę, wie, że spotkała miłość swego życia. Po krótkim narzeczeństwie i romantycznym ślubie para wkrótce spodziewa się pierwszego dziecka. Gdy jednak Aisha wraca po porodzie do domu, Mark pokazuje swoją prawdziwą twarz – nieprzewidywalnego brutala. Przerażona, bez pieniędzy, z dwojgiem małych dzieci, żyjąca od lat w strachu kobieta wstydzi się przyznać, jak wygląda jej życie. W końcu jednak rozpaczliwie prosi o pomoc...

źródło opisu: http://www.empik.com/mamo-uciekaj-glass-cathy,p1052991995,ksiazka-p

źródło okładki: http://www.empik.com/mamo-uciekaj-glass-cathy,p1052991995,ksiazka-p

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Grażyna | 2013-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2013

Smutne i bolesne jest to ,że cały czas spotyka się przemoc fizyczną i psychiczną i to od osób ,od których oczekujemy na miłość,zrozumienie...
Jak potrafi człowiek uzależnić drugiego,co potrafi ,aby osoba bita,poniżana czuła się winna oraz biernie zgadzała się na "zasłużoną karę". Aisza właśnie stałą się taką kobietą ,a postarał się o to jej -ukochany mąż-Mark.Czuję pogardę dla takiego człowieka-mężczyzny ,który potrafił zmienić życie Aiszy w koszmar.... Dzieci - miłość do nich spowodowała ,że Aisza mimo strachu,lęku zmienia swoje życie-swoje i dzieci. Ale jak potrafi coś takiego pozostawić ślad ,mam nadzieję ,że z czasem rany,które powstały -szczególnie te w psychice zabliźnią się.Wierzę w to ,że czas leczy rany.....
Po takiej lekturze zawsze moje myśli galopują i nie mogę uwierzyć,że niektórzy mogą tak krzywdzić....bo przecież rodzimy się jako dobrzy- w to wierzę ,a później coś takiego się trafia....

To straszna opowieść pełna przemocy nie tyle fizycznej, co psychicznej na kobiecie ze strony mężczyzny, którego kochała i, który powinien ją chronić i otoczyć trosk. To bardzo wzruszająca i przerażająca opowieść.

"Nigdy nie zmienię co do Ciebie zdania. Nie wiedziała , że tak bardzo się myli a los bywa czasem bardzo okrutny".
Brytyjka Cathy Glass to pisarka, która znana jest z tego . że w swoich powieściach opowiada o losie dzieci, którymi się opiekuje. Jednak w książce " Mamo uciekaj" przedstawiła swoim czytelnikom i czytelniczkom historię młodej Azjatki. Aisza bo tak ma na imię główna bohaterka jest młodą ambitną pochodzącą z Indii dziewczyną. Kobieta skończyła studia, uzyskała dyplom znalazła dobrą pracę. Są więc powody do radości . Bohaterka pomimo wszystkich swoich sukcesów nie czuje się spełniona. Pewnego dnia uświadamia sobie , że brakuje jej kogoś z kim mogłaby podzielić się swoim szczęściem/ Pewnego dnia pod wpływem impulsu umawia się na spotkanie z pracownicą biura matrymonialnego. Pełna zapału i chętna do pomocy Belinda szybko znajduje dla nowej klientki pierwszego i jak się później okazuje jedynego kandydata. Aisza pomimo początkowych obaw i zdenerwowania dobrze...

"Przemoc odziera człowieka ze wszystkiego, wycieńcza tak, że wierzymy, że nie potrafilibyśmy przetrwać bez oprawcy."

Przerażająca historia oparta na faktach, w której czarujący i szarmancki mężczyzna po ślubie staje się katem, a zastraszona i poniżana kobieta trwa biernie u jego boku narażając własne życie i swoich dzieci. Temat podjęty przez autorkę to dość popularny i często spotykany scenariusz w filmach i literaturze.

Na szczęście w tym przypadku Aisza - matka Sarah i Jamesa - dwojga dzieci w wieku szkolnym znalazła w sobie siłę i odwagę, aby zerwać z dotychczasowym życiem, przeciwstawić się Markowi - brutalnemu, bezwzględnemu despocie, z którym trwała w związku przez osiem lat. Uciekając wraz z dziećmi przed rozwścieczonym mężem Aisza nie ma pojęcia, że jej decyzja doprowadzi do śmiertelnego wypadku, w którym ofiarą będzie jej wieloletni oprawca.

Czy bohaterka zdobyłaby się na ucieczkę wiedząc co się stanie? Czy kobieta powinna obwiniać się o to co się stało?

Wypadek...

Deutschland91 | 2014-01-09
Przeczytana: 08 stycznia 2013

"Podobno oczy są oknami duszy - pozwalają zajrzeć do czyjegoś wnętrza. Ale co się dzieje, kiedy szkło pęknie?
Czy zauważamy uszkodzenie, czy desperacko wierzymy, ignorujemy je aż będzie za późno?"
Moje kolejne udane spotkanie z Cathy Glass. Brytyjska autorka jest znana z tego, że w swoich książkach opisuje historie dzieci, którymi się opiekowała. Jednak w książce "Mamo uciekaj" przedstawia nie skrzywdzone dziecko, lecz maltretowaną kobietę. Aisza , bohaterka tej powieści jest młodą i wykszatconą Azjatką. Skończyła studia z bardzo dobrymi wynikami oraz znalazła dobrą pracę. Do pełni szczęścia brakuje jej kochającego mężczyzny, z którym by mogła spędzić resztę życia. Aby kogoś poznać w tym celu udaje się do biura matrymonialnego. Pracownica biura Belinda szybko oferuje pomoc kobiecie i znajduje jej potencjonalnego kandydata. Na Aiszy mężczyzna szybko robi dobre wrażenie, jest nim oczarowana. Mark jest nie tylko przystojnym mężczyzną, ale także z klasą , zna się na d...

Madi | 2013-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2013

Jest to druga książka tej autorki,którą przeczytałam i od razu dodałam Cathy Glass do moich ulubionych pisarek.
Książki jej bardzo szybko się czyta i wciągają do czytania już od pierwszych stron,a stopniowe napięcie ,które narasta podczas czytania nie pozwala nam oderwać się od lektury.
Tu opisana jest tragedia Aiszy,która była bita i poniżana przez męża,ale na szczęście autorka oszczędziła nam szczegółowych opisów maltretowania przez 7 lat.Przez pierwsze 100stron poznajemy Marka-męża Aiszy jako eleganckiego,dobrze wychowanego i czułego chłopaka Aiszy.Sielanka jednak się kończy od urodzenia 1 dziecka.
Jak i czy poradzi sobie Aisza? Zachęcam do przeczytania.

Sophie | 2013-10-31
Przeczytana: 31 października 2013

Piękna choć zarazem straszna opowieść. Piękna, ponieważ ukazuje jak wielką miłością darzy matka własne dzieci, ile potrafi uczynić, aby było one bezpieczne. Straszna, ponieważ ukazuje przemoc fizyczną i psychiczną nad kobietą, której dopuszcza się jej mąż. Jak świat w jednej chwili potrafi się zmienić, jak jeden uczynek popełniony w desperacji może uratować życie matki i dwójki jej dzieci? Jak bardzo musiała być zdesperowana zabijając męża, ab bronić życie swoje i dzieci? ...

"Aiszo, skarbie, zaćmienie nie potrwa wiecznie. Chociaż na to nie wygląda, to uwierz mi, że minie. Do twego życia wróci światło, jeszcze mocniejsze z powodu mroku, który panował wcześniej. Do tego czasu będziemy z tobą."

"Wspomnienia blakną, żal traci na sile, a upokorzenia odchodzą. W pewnym momencie musimy wyciągnąć z przeszłości wnioski, by wzbogaciły nasze doświadczenie, i mądrzejsi udać się ku przyszłości."

anza19 | 2013-06-10

Angielska autorka ,matka i opiekunka znów stara się otworzyć oczy tym , którzy zdają się nie zauważać problemu lub wolą unikać drażliwych tematów. Teraz to nie ona jest narratorką utworu. Oddaje głos osobie , która doświadczyła przemocy fizycznej ze strony ukochanego. W utworze nie brakuje drastycznych opisów i pełnych leku monologów zranionej kobiety. Znajdziemy tam również walkę z samą sobą i pytania o to jak postąpić : walczyć czy skapitulować ?. "Mamo uciekaj" to pełne bólu i cierpienia autentyczne świadectwo dziewczyny, która uwierzyła i na własnej skórze przekonała się , że pod maską kochającego mężczyzny i przykładnego ojca kryje się osoba zdolna do największych podłości.

Patrycja | 2013-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2013

Właśnie przed chwilą skończyłam ją czytać i... nie wiem co powiedzieć, a w zasadzie napisać. Na początku opowieści w bohaterce odnalazłam samą siebie: restrykcyjne zasady w rodzinnym domu, studia, dobre wychowanie, później praca. Bajka? Niestety, samotność przezwycięża wszelką motywację bohaterki. Tonący brzytwy się chwyta, toteż Aisza udaje się do biura matrymonialnego w poszukiwaniu bratniej duszy... Brzytwa - choć niosła nadzieję na ucieczkę od samotności - zadała bohaterce porażający cios. Polecam serdecznie!

Natasza | 2014-08-31
Przeczytana: sierpień 2014

Aisza w wieku dwudziestu dziewięciu lat otrzymuje stanowisko managera. Jest ambitna, mądra, inteligentna i ufna. Koncentrując się na karierze zaniedbała inny aspekt swojego życia. Brak rodziny - męża i dzieci ani nawet partnera.
Kiedy więc poznaje Marka wie, że spotkała miłość swojego życia. Postanawiają się pobrać i wkrótce na świat przychodzi ich pierwsze dziecko. Niestety wtedy też sielankowe życie się kończy. Po siedmiu latach, w których okazjonalne uderzenia przerodziły się w regularne bicie Aisza zaczyna się bać o swoje życie. Mark całkowicie przejął kontrolę nad nią i dwójką dzieci.
Aisza w piekle jakie zgotował jej własny mąż zatraciła się całkowicie. W końcu zostawia go uciekając z dziećmi.
To straszne, że przemoc odziera człowieka ze wszystkiego, wycieńcza tak, że wierzą oni, że nie potrafiliby przetrwać bez swojego oprawcy...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • David Weber
    62. rocznica
    urodzin
    Życie byłoby znacznie przyjemniejsze, gdyby tak powywieszać wszystkich polityków
  • Stephen R. Covey
    82. rocznica
    urodzin
    Przyjacielu, kochać to czasownik. Miłość, uczucie, to owoc tego czasownika. Zatem kochaj ją. Służ jej. Poświęcaj się. Współczuj. Doceniaj. Utwierdzaj ją. Czy jesteś gotów to robić?
  • Wieniedikt Jerofiejew
    76. rocznica
    urodzin
    - O-o-o-o! Niezrównoważenie psychiczne to moje marzenie! - i ośmielę się na szczerość - w marzeniach jestem wariatem! O, nie wiecie, panowie, co to takiego bezsenność marzeń... i stan zapalny marzeń przy bezsenności...
  • Ted Dekker
    52. rocznica
    urodzin
    Trzeba samemu mieć obsesję, żeby rozpoznać ją u drugiego człowieka.
  • Fernando Vallejo
    72. rocznica
    urodzin
    Przestałem być jednym i jesteśmy dwoma: jednym nierozłącznym w dwóch różnych osobach. To jest moja nowa teologia Dwójcy, przeciwstawiona teologii Trójcy: dwie osoby, które potrzebują siebie nawzajem do miłości; przy trzech już zaczyna się orgia
  • Jun'ichi Watanabe
    81. rocznica
    -Chcę być lekarzem.
    Ginko za bardzo się wstydziła,żeby to powiedzieć głośno,gdy się uczyła u Yorikuniego,lecz teraz przyszło jej to bez trudu.
    Po części dlatego,że nabrała odwagi,po części-bo czasy się zmieniły na tyle,że kobieta mogła mieć ambicje,nie narażając się na pogardę.
  • Szymon Szymonowic
    456. rocznica
  • Emma Donoghue
    45. rocznica
    urodzin
    Jak o czymś myślimy, nadajemy temu moc
  • Natalka Babina
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzie rodzą się nie po to, żeby im było dobrze. W najlepszym wypadku przychodzą na ten świat po to, żeby dobrze było komu innemu.
  • Anatol Stern
    115. rocznica
  • Jerzy Kukuczka
    25. rocznica
    śmierci
    Widziałem w górach ludzi, którzy nigdy nie chodzą do kościoła. A tam się modlili.

Znajdź nas na Facebooku