Pamiętniki 1897-1918

Wydawnictwo: Muzeum Przyrody w Drozdowie
978-83-924267-3-8
jasmina

Wydanie „Pamiętnika" Wacławy Lignowskiej zostało przygotowane na podstawie tekstu przekazanego, w formie zapisu komputerowego, przez Krystynę Witkowską (wnuczkę Mariana Lutosławskiego). Jest to część wspomnień Wacławy Lignowskiej obejmująca lata 1897-1917, czyli od chwili jej przyjazdu do Drozdowa koło Łomży, w celu objęcia posady pani do towarzystwa Pauliny Lutosławskiej, do rewolucji rosyjskiej, w czasie której autorka z rodziną Lutosławskich była w Moskwie.

Żywo napisane pamiętniki ukazują nam życie we dworze średnio zamożnej szlachty pod zaborem rosyjskim, na przełomie XIX i XX wieku. Opisy dnia codziennego, tradycji świątecznych, a także działania dla podniesienia kultury mieszkańców wsi oparte są na dziejach członków konkretnej rodziny, z ich zaletami, wadami i śmiesznostkami. Jest to okres, gdy dobrze wykształceni młodzi ludzie osiedlają się w miastach, a ich kontakty z domem rodzinnym ograniczają się do korespondencji i odwiedzin.

źródło opisu: Muzeum Przyrody w Drozdowie

ewaes | 2017-11-04