Wielka historia sztuki. Tom 2, Sztuka Gotycka.

Tłumaczenie: Tamara Łozińska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wielka Historia Sztuki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Arkady
Grande storia dell'arte. 2, Il gotico
sztuka
gotye

W tomie tym przedstawiony został rozwój gotyku od powstania pierwszych realizacji – opacki kościół Saint-Denis do ukształtowania się we Francji założeń nowego stylu i powstania wielkich katedr; rozprzestrzenianie się gotyku na obszarze Anglii, Hiszpanii, Niemiec i w Europie Środkowo-Wschodniej; recepcja gotyku we Włoszech, rozkwit rzeźby i malarstwa, przełomowe znaczenie twórczość Giotta ; wybitne działa malarstwa miniaturowego i złotnictwa; uniezależnienie się miast i budowa siedzib władz miejskich.

źródło opisu: www.arkady.com.pl

źródło okładki: www.arkady.com.pl

Piktor | 2016-01-10

Tom drugi powiela zarówno główne zalety (wysoka liczba prezentowanych wycinków sztuki, doskonałe zdjęcia, bogaty w informacje tekst, ciekawe analizy dzieł), jak i wady (niedobór spojrzenia ogólnego, muzealne raczej niż rzeczywiście historyczne podejście do tematu, suchość tekstu) tomu pierwszego. Czytało mi się go jednak wyraźnie lepiej - być może to przede wszystkim dlatego, że sztuka gotycka do romańskiej ma się w moim mniemaniu jak danie główne do przystawki, a w dodatku malarstwo, które interesuje mnie najbardziej ze sztuk plastycznych, tym razem zajmuje już bardzo dużą część książki. Chyba jednak tekst był odrobinę mniej sztywny i trochę częściej opowiadał o pewnych ogólnych prądach i zjawiskach zamiast niemal wyłącznie o konkretnych dziełach. Nie musi to dziwić, wszak każdy tom tego cyklu ma inny skład autorów.

7.5/10

Mariusz Brząkalik | 2015-08-18
Przeczytana: 14 sierpnia 2015

Niestety dobre wydanie i obfitość ilustracji nie idą w parze z jakością treści.Nie biorąc pod uwagę całkowicie stricte merytorycznej strony tekstów, czytelnika najzwyczajniej w świecie powalają dwie rzeczy:

1. Italiocentryzm. O ile można to zrozumieć przy sztuce np Renesansu, tak przy gotyku zaprawdę powiadam wam, nie rozumiem. Niechcący można odnieść wrażenie, że we Włoszech powstało wszystko co najlepsze w tamtym okresie.

2. Kompletny brak logiki. Autorzy przez pół książki piszą przy 90% artystów jaki to wielki wpływ na ich twórczość miały prace Giotta, po czym samego Giotta i jego sztukę charakteryzują prawie na samym końcu. Dlaczego?

Druga część serii pozostawia olbrzymi niesmak. Oby pozostałe to jakoś zbalansowały...