Tożsamość i rozdwojenie w perspektywie mitów

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
978-83-7096-675-1
mit, mitologia, Tokarczuk,
popularnonaukowa
Revenga

Spis treści I. WSTĘP Lidia Wiśniewska (Bydgoszcz) Tożsamość i rozdwojenie w mitach II. POPRZEZ EPOKI Aleksander Szajkin (Orzeł, Rosja): Oblicza Jarosława Mądrego w kronice staroruskiej Powieść minionych lat (przeł. Anna Majmieskułow) Ireneusz Szczukowski (Bydgoszcz): Cień Narcyza. Wokół barokowych pytań o tożsamość Eligiusz Szymanis (Warszawa): Kryzys tożsamości bohatera Dziadów drezdeńskich...

Spis treści
I. WSTĘP
Lidia Wiśniewska (Bydgoszcz) Tożsamość i rozdwojenie w mitach
II. POPRZEZ EPOKI
Ireneusz Szczukowski (Bydgoszcz): Cień Narcyza. Wokół barokowych pytań
o tożsamość
Eligiusz Szymanis (Warszawa): Kryzys tożsamości bohatera Dziadów drezdeńskich Adama Mickiewicza
Maciej Gloger (Bydgoszcz): Pozytywizm i kryzys nowoczesnej tożsamości
Jolanta Sztachelska (Białystok): Bohater z gombrowiczowską gębą albo stare i nowe spory o polską tożsamość (z Sienkiewiczem w tle)
Grażyna Legutko (Kielce): Realizacja mitu androgynicznej dwójjedni w prozie
Młodej Polski (Przybyszewski – Daniłowski – Mniszkówna)
Maria Jolanta Olszewska (Warszawa): Odbicie Ja w ujęciu nienarcystycznym (Leo Bel-monta Tamten człowiek. Z notatek wariata)
Galina Jermolenko (Smoleńsk, Rosja): Natura w postaciach kobiecych w zbiorze nowel Iwana Bunina Ciemne aleje
Marta Kładź (Bydgoszcz): Rozdwojenie i inne problemy z tożsamością bohaterów Stani-sława Lema
Koichi Kuyama (Tokio, Japonia): Mitomania a pokora – wokół Fiaska Stanisława
Lema
Artur Żywiołek (Częstochowa): Ja jako Inny. O religijnym podmiocie prozy Włodzimierza Odojewskiego
Dorota Utracka (Częstochowa): Między całością a fragmentem. Tożsamości
rozproszone i zwielokrotnione w literackich obrazach „mitologii wykorzenienia”
(na przykładzie prozy Zygmunta Haupta)
Marian Bielecki (Wałbrzych): Krawiec i Operetka, czyli Mrożek i Gombrowicz na grani-cach tożsamości
Grażyna Pietruszewska-Kobiela (Częstochowa): Po obu stronach martwej natury. Człowiek przed zwierciadłem sztuki (o Epilogu Zbigniewa Herberta)
Zbigniew Kopeć (Poznań): „Jak łatwo utożsamić się z zagonionym szczurem”. Marka Nowakowskiego bolesne problemy z pisarską tożsamością
Irina Adelgejm (Moskwa, Rosja): Jedność i rozdwojenie losu. Mit przestrzeni Kresów Zachodnich w młodej polskiej prozie lat 90. XX wieku (przeł. Monika Krajewska)
Urszula Chowaniec (Tampere, Finlandia): The Role of Natural Scenery in Olga Tokarczuk’s Storytelling (Deconstructing the Origin Myth)
III. ZAKOŃCZENIE
Edward Możejko (Edmonton, Kanada): O tożsamości imigracyjnej
Marzenna Jakubczak (Kraków): O dobrodziejstwie i przekleństwie mitu rozdwojenia psychofizycznego
Indeks osób

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy