Kadisz dla Ruth. O przyjaźni w czasie nienawiści

Okładka książki Kadisz dla Ruth. O przyjaźni w czasie nienawiści
Kurt Witzenbacher Wydawnictwo: Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC biografia, autobiografia, pamiętnik
112 str. 1 godz. 52 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Kaddisch für Ruth : Erinnerung an meine jüdische Freundin
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC
Data wydania:
2012-09-28
Data 1. wyd. pol.:
2012-09-28
Liczba stron:
112
Czas czytania
1 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375023442
Tłumacz:
Elżbieta Zarych
Tagi:
powieść niemiecka
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
49 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1338
53

Na półkach: ,

Któregoś dnia do kamienicy, w której mieszka kilkuletni Kurt, sprowadza się nowa rodzina z córką w podobnym do niego wieku. Początkowe rozczarowanie, że towarzysz przyszłych zabaw okazał się dziewczyną, szybko zmienia się we wzajemną fascynację. Dzieci spędzają ze sobą każdą wolną chwilę. W tle grzmi polityka Führera, podziały religijne i obyczajowe. Mamy lata 30. w Niemczech. Nowi sąsiedzi Kurta okazują się Żydami.

Dziecięce widzenie świata skupia się przede wszystkim na teraźniejszości i działaniu, miesza prawdę z fikcją, nadając magiczny wymiar niewyróżniającej się niczym codzienności. Pozbawione wartościowania i uprzedzeń, nabieranych podczas dorosłego życia, pozwala doświadczać rzeczywistości, która jawi się jako największa przygoda, a spotkanych rówieśników oceniać za sprawą własnych sympatii, nie publicznych etykietek. Takie cechy mitycznego dzieciństwa pozwoliły przeżyć Kurtowi jedną z najważniejszych przyjaźni w jego życiu, trwałej bez względu na destrukcyjne okoliczności, w których pogrążał się świat.

Mimo różnic religijnych, dzielących obie rodziny, ich pełna życzliwości relacja pozwoliła na otwarcie się na nową kulturę. Cykl zabaw Kurta i Ruth wyznaczał kalendarz żydowskich nabożeństw i ewangelickich spotkań. Uroczystości i opowieści miały w sobie coś z mistycznej baśni, dzieci uczestnicząc w nich, z pełnym zaufaniem wkraczały do świata duchowego, nie ograniczonego jednym kanonem wiary. Przekraczając różnice, rodziny skupiały się, na wspólnej każdemu wyznaniu, idei Boga.

Witzenbacher w opowieści o przyjaźni z Ruth zawarł autentyczne wspomnienia z dzieciństwa. Ukazał świat widziany oczyma dziecka: rozdarty pomiędzy prostotę i radość oraz nieprawdopodobne wydarzenia, kiedy to życzliwi sąsiedzi, z dnia na dzień zmieniali się w bestie otumanione wizją wszczepioną przez Hitlera, każącą nienawidzić i niszczyć Żydów, jako przejaw inności.

Dystans i oszczędność dziecięcej opowieści pozwolił podkreślić tragedię, która miała miejsce na ulicach setek miast. Opisując odejście jednej, bliskiej mu rodziny, opowiedział historię milionów jej podobnych.

Kadisz najczęściej kojarzony jest z modlitwą za zmarłych (choć faktycznie odmawiany jest, by wychwalać imię Boga i podkreślać zgodę na Jego wolę). Ten odmawiany dla Ruth jest świadectwem istnienia osoby zapisanej w pamięci, podziękowaniem za rok przyjaźni, która zbliżyła ludzi ponad podziałami religijnymi i społecznymi, pamiątką czasu tolerancji, mimo tlącego się wokół szaleństwa wojny.

Któregoś dnia do kamienicy, w której mieszka kilkuletni Kurt, sprowadza się nowa rodzina z córką w podobnym do niego wieku. Początkowe rozczarowanie, że towarzysz przyszłych zabaw okazał się dziewczyną, szybko zmienia się we wzajemną fascynację. Dzieci spędzają ze sobą każdą wolną chwilę. W tle grzmi polityka Führera, podziały religijne i obyczajowe. Mamy lata 30. w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    85
  • Przeczytane
    57
  • Posiadam
    26
  • Tematyka Żydowska
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Wojenne
    2
  • Przeczytane - pozostałe
    1
  • Wymienię
    1
  • 2017
    1
  • W mojej osobistej biblioteczce:)
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kadisz dla Ruth. O przyjaźni w czasie nienawiści


Podobne książki

Przeczytaj także