Opowiadania tom 3

Wydawnictwo: Czytelnik
opowiadania
klasyka
dee

Zbiór opowiadań Jarosława Iwaszkiewicza: Stara cegielnia, Ikar, Młyn nad Lutnią, Bitwa na równinie Sedgemoor, Matka Joanna od Aniołów, Światła małego miasta, Cmentarz w Toporowie, Młyn nad Kamionną

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

allison | 2018-01-21
Przeczytana: 19 stycznia 2018

Iwaszkiewicz niewątpliwie jest jednym z nielicznych polskich pisarzy, którzy świetnie radzili sobie ze wszystkimi rodzajami literackimi i na dodatek z literaturą faktu.

Do opowiadań z tego zbioru wróciłam z wielkim sentymentem, bo wszystkie je czytałam w młodości. Wszystkie, oprócz "Starej cegielni", która okazała się dla mnie czymś nowym, zupełnie nieznanym, ale dostarczającym wielu pozytywnych wrażeń i dużych emocji.

Iwaszkiewicz świetnie radzi sobie zarówno z utworami, których akcja rozgrywa się w XX wieku, jak i z tymi, które osadzone zostały w przeszłości odległej o kilka stuleci (np. "Matka Joanna od aniołów”).
To ostatnie opowiadania zawsze robiło na mnie ogromne wrażenie, bo to nie tylko historia oparta na autentycznych wydarzeniach, do jakich doszło w XVII wieku we Francji. Autor, co prawda, przeniósł miejsce akcji do naszego rodzimego Ludynia, jednak skupił się nie tylko na temacie rzekomego opętania zakonnic i ich matki przełożonej, tytułowej Joanny.

Tak naprawdę...

beata | 2017-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2017

Końcówka ubiegłego roku upłynęła mi pod znakiem zmiany mieszkania. Teraz, w nowym, mam miejsce na książki. Nareszcie je widzę:). Wszystkie! Niektóre pierwszy raz po wielu, wielu latach. Skutek tego jest taki, że nie mogę się oprzeć pokusie, by sięgnąć po dawno niewidzianą książkę, przekartkować lub przeczytać… i poczuć się, jak na spotkaniu ze znajomymi z lat młodości:). Jak zawsze, w przypadku spotkań po latach, jest pewna doza niepewności, w jaki sposób ci sami, ale przecież nie tacy sami, zagramy naszą melodię.

W końcówce podstawówki i początkach szkoły średniej odkryłam dla siebie Iwaszkiewicza w opowiadaniach. Uwielbiałam w nich nastrój (na swój użytek nazywałam nastrój głównym bohaterem iwaszkiewiczowskich opowiadań; to gra nastrojem, a nie rozwój wypadków decydowały o moim zaczytaniu się w opowiadaniach Iwaszkiewicza; to rozmaite odcienie nastroju, a nie treść opowiadań pamiętam po latach…), sposób snucia opowieści, obecność krajobrazu, kreacje bohaterów… W moim prywatnym...

Magda | 2018-01-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane