Testament. Rozmowy z Dominique de Roux

Okładka książki Testament. Rozmowy z Dominique de Roux Witold Gombrowicz
Okładka książki Testament. Rozmowy z Dominique de Roux
Witold Gombrowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Testament : entretiens avec Dominique de Roux
Wydawnictwo Literackie
2012-09-06
1990-01-01
Ireneusz Kania
pisarze polscy wywiad

Gombrowicz w pigułce. Lektura bardzo gęsta. Autor "Operetki" objaśnia swoją twórczość, konstruuje swoją biografie. Gombrowicz wciąż stwarza Gombrowicza, wypełnia szczelnie tekst rozmowy swoją osobą. Wciąż buntuje się przeciw Formie stwarzając kolejne jej warianty.

"Czy mój bunt dawniejszy ożyje w czyjejś młodej, zdobywczej wyobraźni? Nie wiem. Ale ja? Czy zdołam zbuntować się jeszcze raz, na stare lata, tym razem przeciw niemu, Gombrowiczowi? Wcale nie jestem tego pewny. Przemyśliwam nad rozmaitymi podstępami by wydostać się spod tej tyranii, ale choroba i wiek mnie osłabiły. Odrzucić przecz Gombrowicza, skompromitować go, zniszczyć, tak, to byłoby ożywiające... ale najtrudniej walczyć z własną skorupą."

Gdybym przeczytał "Testament" wcześniej! Gdybym znał treść rozmów Gombrowicza z Dominique de Roux! Gdybym... To pewnie z jego książkami szedł bym dzisiaj jasną, przestronną drogą, a nie przedzierał się przez gąszcz krzewów ciernistych i jeden Bóg wie jakich jeszcze krzakorów słownych i stylistycznych. Książka koniecznie do przeczytania przed "zabraniem się" za Gombrowicza. Polecam po wielokroć!

Książka wyjaśniająca prawie wszystkie niejasności dotyczące utworów Gombrowicza. Autor chętnie podaje linię interpretacyjną swoich dzieł, a także nieustannie (bo i w "Dziennikach") dopowiada. Być może takie zachowanie wyda się czytelnikowi naganne, ponieważ "dzieło musi bronić się samo", ale w tym przypadku należy wziąć poprawkę na oryginalność naszego literata. Gombrowicz był niezwykle świadomym twórcą, ale nie twórcą "rozumowym"; wiedział, że czuje, chwytał niejasne intuicje słowami, a inteligencja zdawała się być u niego jedynie strażnikiem stylu. Dokładnie tak: gust, smak, zastępowały mądrość, wręcz były nią na tej samej zasadzie, na jakiej mądrość prowadzi do dobrego gustu. Dlatego ciągle naprowadzał na właściwy kierunek, bo zbaczając z niego, czytelnik uśmiercał wysiłek autora, a ten wciąż żył. Autor "Kosmosu" nie chciał, aby o nim mówiono, wplatając w branżowy dyskurs, zrównując z innymi. Lubił być traktowany osobno i nawet nie jako pisarz czy filozof, ale jako jedyny na świecie Witold Gombrowicz. Poza tym chciał wpływać realnie na ludzi. Jego pisarstwo było faktycznym czynem połączonym bezgranicznie (tak!) z życiem prywatnym.
Głównym tematem rozmów z Dominikiem de Roux stała się "forma", a nieco podrzędnym "niedojrzałość". Dowiadujemy się tutaj o gabarycie koncepcji, o wielkości i istotności postawy Gombrowicza w ówczesnej kulturze. Był prawdziwie, a nie tylko wyteoretyzowanym przez np. Sartra, wolnym człowiekiem, prawdziwym rewolucjonistą i buntownikiem stojącym mocno na ziemi. Nazywał siebie realistą.
Lekturę niesmaczy trochę klamra komentarza Dominika de Roux, przepoetyzowana i patetyczna w tonie. Nieprzyjemny dysonans tworzy wraz z brzmieniem wykładanej przez Gombrowicza treści, jak przemarsz cygańskiego taboru przez wieś w czasie żniw. Brak mądrości (wyczucia smaku) przy wybitnej erudycji.

(Podobno sam Gombrowicz napisał tę przedmowę).

To trzeba przeczytac, tyle ze juz po lekturze wszystkich jego dziel ale koniecznie przed przeczytaniem ich ponownie :)

Świetny przewodnik po twórczości Witolda Gombrowicza. Dobrze jest znać punkt widzenia samego autora, podczas gdy jego dzieła interpretowane są na wiele różnych sposobów.

Warto przeczytać przed zabraniem się za Gombrowicza.

Warto przeczytać przed zabraniem się za Gombrowicza.

Fascynujący wywiad, ale to nie dziwi, biorąc pod uwagę barwną osobowość twórcy "Ferdydurki".

• Publicystyka literacka i eseje
  • 1.1. Proza narracyjna