Literatura: postacie i wątki

Tłumaczenie: Tamara Łozińska
Seria: Leksykon: Historia, Sztuka, Ikonografia
Wydawnictwo: Arkady
Episodi e personaggi della letteratura
sztuka
Abdita

Kolejny tom z serii „Leksykon – historia, sztuka, ikonografia”. Całość zgromadzonego tu materiału została podzielona tematycznie na trzy części i zaprezentowana chronologicznie, od średniowiecza po początek XIX wieku. W pierwszej części książki zostały omówione dzieła sztuki powstałe na kanwie najwybitniejszych utworów literackich. Jest to część najobszerniejsza, w której stykamy się z bardziej lub mniej złożonymi problemami zobrazowania tekstu. Drugą część poświęcono kolejnemu niezmiernie interesującemu zagadnieniu, jakim są wizerunki pisarzy. W trzeciej części zaprezentowano pewne tematy wspólne dla literatury i sztuk przedstawiających w rozmaitych epokach, obserwując wzajemne oddziaływanie na siebie słowa i obrazu – obopólnie inspiracje, które wzbogaciły obydwie dziedziny twórczości.

źródło opisu: www.arkady.com.pl

źródło okładki: www.arkady.com.pl