Miłość nie wystarczy

Beck Wydawnictwo: Media Rodzina poradniki
poradniki
Media Rodzina
1996-01-01

Okładka książki Twój psychologiczny autoportret: Dlaczego czujesz, kochasz, myślisz, działasz właśnie tak? Lois B. Morris, John M. Oldham
Twój psycholog... Lois B. Morris, Joh...
Okładka książki 10 minut uważności: jak pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem i strachem Goldie Hawn, Wendy Holden
10 minut uważn... Goldie Hawn, Wendy ...
Okładka książki Zalękniony mózg Elizabeth Karle, Catherine Pittman
Zalękniony mózg Elizabeth Karle, Ca...

Świetne rady, zastosowane w praktyce pozwoliły mi uratować związek. Jeśli kogoś nie stać na psychoterapię to w tej książce znajdzie takie rady jakie dają terapeuci. Polecam z całego serca!

Chyba każdy w pewnym wieku dochodzi do momentu kiedy zaczyna analizować, podsumowywać, oceniać i wyciągać wnioski. Niestety trzeba potem coś z tym zrobić i wtedy z pomocą przychodzi "Miłość...". Książka z małżeństwem w tytule, ale zdecydowanie nie tylko dla małżeństw. Bardzo uniwersalna, jeśli chodzi o poprawę stosunków międzyludzkich, poznawanie przyczyny swoich zachowań i ptopozycje zmian. Wszystko opisane bardzo przystępnym językiem z dużą ilością przykładów do analizy, ćwiczeń oraz przede wszystkim gotowych rozwiązań, które należałoby zastosować. Momentami widać, że książka powstała w 1988 roku, ale mimo wszystko, uważam że nie straciła nic na swojej aktualności. Naprawdę szczerze polecam.

Moim pierwszym spostrzeżeniem, jakie nasunęło mi się na myśl po rozpoczęciu tej książki było to, że porady w niej zawarte można wykorzystać w nie tylko w relacji z partnerem, ale również w stosunku do osób, z którymi nie pozostajemy w związku. Są na tyle uniwersalne, że pomogą nam ustrzec się od konfliktów w małżeństwie, gronie bliskich i znajomych, czy nawet wśród nowo poznanych osób.

Porady przedstawione w książce to nie lista surowych przykazań bez konkretnego objaśnienia, tylko wyczerpująca lektura analizująca to, w jaki sposób powstają nieporozumienia i konflikty, obrazująca punkt widzenia obu stron konfliktu oraz wyjaśniająca nam, w jaki sposób można go uniknąć. Oczywiście nie ma recepty na to, aby przejść przez życie bezkonfliktowo, ale można sprawić, że te konflikty, które nas spotkają zostaną rozwiązane w mądry i satysfakcjonujący dla obu stron sposób.

Książka skupia się na parach małżeńskich i we wstępie analizuje to, czym jest związek, zauroczenie, co jest potrzebne do podtrzymania tej relacji oraz zagrożenia, z jakimi przyjdzie jej się zmierzyć. Przyznam, że tę część przeczytałam jako ciekawostkę, bez większego zainteresowania, ponieważ tym, co w pełni mnie pochłonęło były przykłady konfliktów, które autor przedstawił tutaj w świetny sposób.
Najpierw mamy przyjemność poznać opis danego problemu, później widzimy jego obraz na przykładzie danej pary, sposób w jaki postrzegały go obie strony oraz szczegółowe objaśnienie jego powstania wraz z zaproponowaniem rozwiązania i jego wpływu na daną sytuację. Wszystko jest wyjaśnione w przystępny dla czytelnika sposób.

W książce znajdują się również kwestionariusze, które pomogą nam określić np. w jakiej konkretnie dziedzinie związku leży problem i nad czym wymagałoby popracować. Myślę, że jest to niezwykle przydatny element, kiedy nie jesteśmy w stanie określić, co właściwie jest źródłem konfliktów, a tego typu formularz wskaże nam drobiazgi, które mogliśmy pominąć przy wcześniejszej analizie problemu.

Jak już wcześniej wspominałam problemy przedstawione w książce mogą dotyczyć nie tylko par, ale również osób pozostających w innej niż romantyczna relacji. Zaskakująco duża ilość konfliktów rodzi się z niezrozumienia drugiej osoby, wyrażania się niejasno, uprzedzeń lub błędnego interpretowania zachowań drugiej osoby. W książce poznamy sposoby na to, aby ustrzec się przed tym i nauczyć słuchać innych ze zrozumieniem oraz wypracowywać kompromisowe rozwiązania.

Myślę, że ta książka będzie odpowiednia dla każdego czytelnika, nie tylko dla tego, który pozostaje w związku, ale również dla singli, bo każdy z nas ma styczność z innymi osobami i nierzadko popada w niepotrzebne konflikty, którym łatwo byłoby zapobiec stosując się do kilku prostych zasad, które są prezentowane w książce.

Polecam!

Czy miłość to za mało?

Jak zbudować szczęśliwy związek? Jak ustrzec się destrukcyjnych problemów, a jeśli już się one pojawią – jak je rozwiązać? W jakich obszarach życia i bycia razem współpraca dwójki kochających się ludzi jest kluczowa? I w końcu – czy miłość to rzeczywiście za mało do tego, aby zbudować trwały, szczęśliwy związek? Aaron Beck stawia w niniejszej książce mnóstwo pytań, z których każde jest nie mniej ważne od pozostałych. Na szczęście jednak autor udziela także na owe pytania odpowiedzi, które być może pozwolą niejednej parze scementować łączące ją więzi i uczucia.

Aaron Beck to wiekowy już psycholog (jak wieść niesie obecnie jest to 99-latek!),jeden z twórców terapii poznawczej. Ogromne zawodowe oraz terapeutyczne doświadczenie autora to istna kopalnia wiedzy na temat związków i relacji międzyludzkich. Beck przelewa ową wiedzę na karty niniejszej książki i z całą pewnością powinniśmy być mu za to wdzięczni – rady tutaj zawarte mogą bez wątpienia pomóc niejednej parze nie tylko uniknąć kryzysów, ale także wyjść z nich razem obronną ręką.

„Miłość nie wystarczy” w zamyśle autora dedykowana jest małżeństwom, jednak tak naprawdę zawarte tutaj rady i spostrzeżenia można z powodzeniem stosować także w przypadku związków nieformalnych, czy partnerskich – jednym słowem można się niniejszą książką posiłkować w odniesieniu do każdej uczuciowej relacji międzyludzkiej, którą tworzą dwie kochające się osoby.

Punktem wyjścia do rozważań Becka jest dwójka ludzi, którzy tworzą związek. Każda z tych dwóch osób ma własne przekonania, wartości, przemyślenia oraz wizje tego, jak powinno wyglądać wspólne życie. Owo wspólne życie autor pojmuje z jednej strony jako pewien całokształt wszystkiego co tę dwójkę ludzi łączy, ale nie tylko, wszak codzienność to szereg spraw, dylematów i obszarów, które wymagają porozumienia, współpracy i pewnych wspólnych ustaleń (a przynajmniej wymiany myśli, kompromisu, dyskusji). Mowa o takich obszarach jak budżet, plany na przyszłość, wizje wychowania dziecka, podział obowiązków, seks, intymność, sposób spędzania wspólnego czasu, sposób odbierania partnera / partnerki oraz jego / jej zachowań.

Każdy z w/w obszarów jest równie ważny i szalenie istotne jest to, aby funkcjonowały one w pewnej harmonii i w stanie równowagi oraz wzajemnego zrozumienia na linii partner-partnerka. Zaburzenie tego złożonego mechanizmu może doprowadzić do problemów, które mogą być małe lub… olbrzymie. Z niniejszej książki dowiemy się z jednej strony tego, jak rozpoznać, że sytuacja się komplikuje i zmierza w stronę konfliktu oraz jego eskalacji, a z drugiej strony będziemy mogli nauczyć się sposobów na nawiązanie z drugą połówką takiej więzi, która być może pomoże nam tego rodzaju potężnych problemów uniknąć.

Co jest kluczem do sukcesu w tym wszystkim, o czym dotąd napisałem? Według Becka za sukces związku i za jego szczęście (a także za unikanie i rozwiązywanie problemów) odpowiada szereg czynników, jednak najważniejsze spośród nich to otwarta rozmowa partnerów oraz ich wzajemna szczerość względem siebie. Jeśli nie ma rozmowy, to będzie naprawdę ciężko. Ciężko będzie także bez wyraźnego artykułowania swoich potrzeb, oczekiwań, bez czytelnego wyrażania myśli oraz odczuć. Nikt nie ma szklanej kuli, a zatem bez wiedzy o tym czego chce i czego potrzebuje partner zabrniemy tylko i wyłącznie na manowce…

Jednak nawet jeśli wspomniana wyżej rozmowa będzie przez partnerów toczona, to bez szczerości znika sens wszystkiego… Rozmowa i szczerość są tutaj kluczem do wszystkiego, co może łączyć. Bez rozmowy nie wiemy nic na temat tego, co partner myśli, co czuje, a więc nasze własne reakcje mogą być nieadekwatne do jego / jej oczekiwań. Bez rozmowy nie poznamy tych oczekiwań, ani potrzeb drugiej strony. W efekcie może dojść do sytuacji, w której zaczniemy „zgadywać” czego potrzebuje druga strona, a wcale nie musimy dokonać w tej materii trafnej oceny… Efekt? = niezamierzone błędy i niezaspokojone potrzeby drugiej strony, które prowadzą do frustracji, żalu i w konsekwencji do odsuwania się od partnera oraz do niewłaściwego postrzegania tak jego / jej intencji, jak również jego / jej działań oraz, całościowo patrząc, do wypaczonego postrzegania jego samego / jej samej. Brak szczerości w rozmowie także wszystkie w/w elementy zaburza i w efekcie je wypacza… Innymi słowy mówiąc jeden błędny krok może prowadzić do następnego, a to po prostu ścieżka wiodąca ku przepaści. Powtarzając za klasykiem: „nie idźmy tą drogą”.

Wniosek z kolejnych rozdziałów płynie również taki, że zbyt często zapominamy o tym, co jest naprawdę ważne… Zbyt często ulegamy złym emocjom, zbyt często pozwalamy na to, żeby to co piękne gdzieś się (na chwilę) straciło. Piszę „pozwalamy”, bo to się nie dzieje „samo” – to właśnie my na to pozwalamy, my do tego dopuszczamy spychając na drugi plan szczęście, a na pierwszy wysuwając żale i pretensje, których nie umiemy lub nie chcemy wybaczyć; zbyt często się nimi karmimy, a kiedy to robimy, to zaczynamy widzieć w kochanej osobie kogoś, kim ona / on nie jest – demonizujemy po prostu drugą połówkę… A przecież tego kogoś kochamy. Dlatego warto, aby ludzie się opamiętali, żeby zatrzymali się choć na chwilę w tym destrukcyjnym szaleństwie i żeby raz jeszcze z czułością i miłością spojrzeli na swojego partnera… Wtedy jest szansa na to, żeby ludzie ujrzeli w tej swojej drugiej połówce (tak źle za sprawą złych emocji ocenianej!) to, co zachwyciło w partnerze wiele lat temu. To „coś” nadal w naszym partnerze jest, to tylko nasze spojrzenie może być inne, czasami (po upływie czasu) patrzymy bowiem na partnera / partnerkę z innej perspektywy i z innego miejsca w związku… A czasami to spojrzenie na drugą połówkę jest po prostu wypaczone przez to, co złe – zbyt często bowiem chwytamy się złych emocji i pozwalamy im nami kierować. One są w stanie wypaczyć i zniszczyć absolutnie wszystko… Dlatego warto się zatrzymać. Odetchnąć. Pomyśleć. Porozmawiać. I dostrzec znów w tej drugiej parze wpatrzonych w nas oczu to, co w tej osobie wciąż kochamy.

Zawarte w książce rady nie są może odkrywcze, jednak Beck bardzo rzetelnie nadrabia brak „odkrywczości” rzetelnym uzasadnianiem zasadności każdego opisanego przezeń działania. Dochodzę po lekturze do wniosku, że przeczytałem książkę naprawdę szalenie mądrego człowieka… Gdyby tylko każdy był tak rozsądny :) … Wszystko byłoby wtedy dużo prostsze (nie tylko w związku).

Gorąco polecam :) Jeśli macie problemy, to ta książka być może pozwoli Wam się przed nimi uratować. Jeśli ich nie macie, to być może zdołacie ich dzięki tej lekturze uniknąć. Przede wszystkim jednak być może jeszcze lepiej się zrozumiecie i będziecie w efekcie po prostu bardziej szczęśliwi :)… Czego Wam wszystkim z tego miejsca życzę.

Dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina za egzemplarz recenzencki.

#MiłośćNieWystarczy #AaronBeck #TerapiaDlaPar #Związek #Miłość

Czy miłość to za mało?

Autor poradnika Aaron T. Beck to 99 - letni znany amerykański psychiatra, twórca terapii poznawczej, specjalista w dziedzinie nauk psychologicznych. Do kogo jest adresowany ten poradnik? Głównie do par małżeńskich, które pragną, aby ich związek był oparty na trwałych fundamentach i podwalinach, które nie do końca są szczęśliwe i rozumiane w małżeństwie. Ale warty uwagi jest również przez pary, którym wszelkie problemy są obce, to nowe spojrzenie na związek będzie spoiwem, które jeszcze bardziej scementuje łączące ich uczucie.
Autor przekazuje nam proste i jasne zasady, co zrobić, aby nasze życie małżeńskie było udane, wolne od wszelkich nieporozumień i problemów. Stawia znakomitą diagnozę, jakie najczęściej w związku są niejasności, wskazuje proste i nie wymagające wielkiego wysiłku rozwiązania. Czasami potrzeba tak niewiele, aby się wzajemnie rozumieć, właściwie interpretować zachowania drugiej strony, czytać jej w myślach. Należy się otworzyć na tę drugą osobę, podchodzić do wszelkich codziennych spraw mniej emocjonalnie, starać się zamienić rolą i położeniem z partnerem i spróbować go teraz zrozumieć.
Miłość nie wystarczy to zdecydowanie budzący zaciekawienie i wywołujący niemałe emocje poradnik, jak sobie radzić w związku. Za pomocą czytelnych i prostych przykładów autor wskazuje nam, jak interpretować zachowania małżonka, jak czytać wysyłane przez niego sygnały, jak rozumieć ton i barwę jego głosu, czy jego chwilowe milczenie. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna inaczej interpretują te same zachowania partnera, co często jest powodem konfliktów i nieporozumień. To samo wydarzenie wywołuje odmienne emocje. Autor raczy nas wskazówkami, jak należy wspólnie dążyć do rozwiązywania sporów, jakich metod i narzędzi używać. Ważna jest praca nad sobą i swoimi zachowaniami. Wielką sztuką dla wtajemniczonych jest próba wejścia w wewnętrzny i zamknięty świat drugiej połówki. Ale jaka jest satysfakcja, jak się już to uda i mamy więcej wiedzy o drugiej ukochanej osobie.
Ta lektura jest dość obszerna, liczy ponad 500 stron, jestem przekonana, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Coś, co pozwoli uzdrowić związek i inaczej spojrzeć na partnera. Coś, co również potrafi utwierdzić w przekonaniu, że związaliśmy się z tą właściwą osobą, że to miłość na zawsze. W tej ciekawej pozycji nie zabraknie informacji na temat rozwiązywania rodzinnych sporów, spędzania wspólnie czasu, zarządzania budżetem domowym, wychowywania dzieci, ról każdej ze stron w związku, intymności, seksu czy podziału obowiązków. Jedno jest pewne, że każdy z nas wchodzi do związku z pewnymi własnymi przekonaniami na wspomniane wyżej zagadnienia. Na przykład inaczej rolę małżonków w wychowywaniu dzieci widzi żona, inny obraz jest w wyobrażeniach męża. Takie odmienne podejścia wywołują często frustrację i zaogniają sytuację w związku. Dlatego bardzo ważna jest szczera i otwarta rozmowa na wszelkie tematy, nie powinny być tematów tabu czy niewygodnych kwestii. Szczerość, szczerość i jeszcze raz szczerość.
Czy ta lektura jest dzisiaj potrzebna? Zdecydowanie tak. Zwłaszcza w czasach, gdzie związki małżeńskie przechodzą kryzys, gdzie ludzie nie potrafią i nia mają czasu ze sobą rozmawiać, gdy partnerzy mijają się w pośpiechu, gdy ważne sprawy rodzinne są omawiane między poranną kawą a szykowaniem się do pracy. Warto, aby ludzie się opamiętali, zatrzymali na chwilę, jeszcze raz z czułością i miłością spojrzeli na partnera i ujrzeli w nim to, co zachwyciło w nim wiele lat temu. To nadal w nim jest, tylko nasze spojrzenie już jest inne, czasami z innej perspektywy i innego miejsca w związku.
Nie mogę powiedzieć, żeby autor dokonał jakichś rewolucyjnych odkryć i zaskoczył nas czymś nowatorskim. Zebrał w jedną pozycję to, co inni wcześniej starali się przekazywać w rożnych formach. Ale zachęcam do sięgnięcia po ten poradnik. Na pewno jego lektura nie zaszkodzi, a zdziałać może naprawdę wiele, tylko trzeba sięgać po niego z przekonaniem, że przekaz jaki niesie potrafi uzdrowić wiele chorych związków.
Książkę otrzymałam dzięki współpracy z portalem Sztukater.

Na półkach: , , , , , ,

"Zanim się pobraliśmy, gotowa byłam iść na kolanach do Mekki, żeby sprawić mu przyjemność. Teraz nie chce mi się dla niego pójść do drugiego pokoju." Brzmi znajomo? 🙈 Jeśli tak to czytaj dalej, bo być może "Miłość nie wystarczy" od @media_rodzina to lektura dla Ciebie. Autor książki jest psychiatrą (ma 99 lat 😲) i jednym z twórców terapii poznawczej. Jak widzicie jest to poradnik napisany przez świetnego specjalistę, który w prosty sposob i za pomocą licznych przykładów pokaże nam jak nasze myśli, przekonania o partnerze i interpretacje jego zachowań wpływają na nasz związek. Da nam oczywiście mnóstwo wyjaśnień i narzędzi do pracy nad sobą i relacją z drugą połówką. Książka liczy ponad 500 stron, więc na pewno każdy znajdzie tutaj opis obszaru, który chciałby ulepszyć. Będzie o sporach w zakresie wychowywania dzieci, spędzania wspólnie czasu, finansów, seksu, podziały obowiązków czy rodziny partnera. Lektura pomoże nam uzmysłowić sobie jakie mamy automatyczne myśli i jak zmieniać je na bardziej rozsądne. Zobaczymy też jak dużo zależy od naszej interpretacji. Prosty przykład: wracamy z partnerem ze spotkania u znajomych, a nasz współmałżonek całą drogę milczy. Co myślisz? Że pewnie jest zmęczony? Czy raczej obrażony? Może Twoje myśli zaczynają być coraz bardziej radykalne - "on zawsze musi psuć mi humor"! Czy kiedy zapytasz wprost, dlaczego milczy to uznasz odpowiedź o zmęczeniu za prawdziwą, czy zaczniesz drążyć o co chodzi? O awanturę wtedy nietrudno... Jedno zachowanie, a tyle interpretacji. Takich mechanizmów jest więcej, warto być ich świadomym, żeby nie reagować automatycznie. Autor omawia wszystkie kwestie w prosty sposob, na przykładach zachowań, sporów, dialogów a nawet myśli konkretnych par. Myślę, że te przykłady są bardzo uniwersalne, chociażby patrzenie najpierw na partnera przez różowe okulary - "ach, jaki oszczędny", "och, jaka spontaniczna!", żeby po czasie te same cechy ocenić negatywnie - "sknera" i "nieodpowiedzialna". Bardzo ciekawe studium naszego myślenia, nie tylko w kontekście związków. Polecam osobom analitycznym, które chcą podjąć trud pracy nad sobą i związkiem 💜

Ojjjjj jakie to wszystko było szajskie. Wierzę, że w momencie w którym powstała ta książka część z tez była odkrywcza. Jednak w 2017 jak się o tym czyta to non stop ma się wrażenie, że już się to słyszało, że wszystko jest wtórne. Nie polecam, strata czasu.

Świetna książka, stanowi poradnik adresowany do par. Napisana bardzo przejrzystym językiem. Wiele skorzystają też klinicyści pracujący z parami.
Niespodziewanie książka ta zmieniła też moje podejście do wielu procesów zachodzących w kontaktach z ludźmi.

• Psychologia
  • Przeczytać koniecznie!
  • Love
  • Psychologia
  • Top 5

Dodaj cytat z książki Miłość nie wystarczy