8 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
A Missão
Kaklucha

W "Misji" podejmuje pisarz problem, który spotykamy również w twórczości Camusa i Saint-Exupéry'ego: problem solidarności ludzkiej i postawy moralnej człowieka w czasie wojny, która burzy normy postępowania uznane dotychczas za wystarczające i słuszne.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1972

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Medellin | 2016-05-10
Przeczytana: 09 maja 2016

Francja, czasy II wojny światowej. Niemcy atakują kraj, zajmują Paryż i podążają na południe. Na ich drodze znajduje się misja z kilkunastoma duchownymi, którzy stają przed dylematem moralnym: czy postąpić według ustalonej od lat konwencji i ratować własne życie, czy może jednak próbować ocalić kilkuset robotników pracujących w położonej w pobliżu w bliźniaczo podobnym budynku fabryce.

Autor zagłębia się w umysły poszczególnych mnichów, śledzi motywy ich postępowania i końcowe wybory. Świetna psychologiczna literatura. Widzę w niej pewne analogie do filmu odnoszącego się do wydarzeń sprzed dwóch dekad "Ludzie Boga". Polecam zarówno książkę jak i film.

Basia | 2017-01-06
Na półkach: Przeczytane, 2017, Portugalia