The mystery of the sardine
literatura piękna

brak

źródło opisu: brak

źródło okładki: www.odyseja.com

Marek Krzystek | 2018-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2018

Oczywiście, że Euklides był osłem! Euklides twórca/ wynalazca, odkrywca ?/ aksjomatów - zdań i twierdzeń przyjmowanych bez dowodzenia ich prawdziwości, wszyscy jesteśmy jego dziećmi. Całe nasze postrzeganie, logika, zachowanie opiera się na liczbach, na przyjmowaniu pewników i na ich podstawie wyciąganiu wniosków. Jest oczywiste dla każdego że 1 ≠2 i czego tu dowodzić? Euklides stworzył doskonałą geometrię w całości opisującej rzeczywistość, bez żadnych znaków zapytania. Można ją przyjąć w 100% jako pewnik i z takim przeświadczeniem umrzeć. Tak się jednak składa, że w każdej doskonałej teorii coś mimo wszystko nie pasuje i uwiera. Ot choćby √2, spróbujcie go wyliczyć. I cała książka Themersona udowadnia, że to co tak doskonale można udowodnić za pomocą euklidesowej matematyki nie jest prawdziwe. Oczywiście nie jest to dowód matematyczny lecz literacki, za pomocą faktów i zdarzeń. Ten osioł to nie przypadek i jest jak najbardziej związany z Euklidesem. Pons asinorum – most osłów,...

Daniel | 2017-04-17
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

Dziwna książka. Nie da jej się zaszufladkować ani jako powieść, ani jako książkę filozoficzną. Na pewno jest pokręcona, podzielona na krótsze opowieści, które można czytać samodzielnie, ale tylko w całości pokazują obraz, który chciał stworzyć autor. Do tego ma swój specyficzny styl, który nie ułatwia lektury. Czasami odnosiłem wrażenie, jakbym czytał "Pachnidło" czy "Ucząc psa czytać", chociaż to zupełnie inne książki. Tutaj nawet chociaż trup ściele się gęsto, to jest to ukazane w oryginalny sposób.

Wiktor Kajreb | 2017-02-23
Przeczytana: marzec 2005

Ta książka po przeczytaniu wydawała mi się przeciętna. Nie miałem po niej poczucia straconego czasu, ale nie piałem z zachwytu.
Muszę jednak stwierdzić po latach, że ma ona w sobie coś intrygującego, niebanalnego, magicznego. Coś, co sprawia, że nie raz w różnych sytuacjach życiowych o niej sobie znienacka przypominam.
Kiedyś nawet poszedłem specjalnie do biblioteki aby ponownie przeczytać testament Iana, jednego z bohaterów tej książki (rewelacyjny).

qbard | 2015-10-04

Powieść Themersona to skomplikowana zagadka już od pierwszych stronic. Począwszy od śmierci sławnego pisarza, autor wprowadza coraz więcej powiązanych ze sobą postaci i wydarzeń. Błądzimy w labiryncie filozoficznych przemyśleń, konfiguracji i koligacji, by w efekcie być totalnie zaskoczonym zakończeniem książki.

czytający | 2015-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2015

Każda powieść rozsiewa swoje feromony które my, będąc przyjaciółmi książek z łatwością wyczuwamy. Dzięki nim możemy zakochać się w lekturze. Poświęcić się jej całkowicie i poczuć chemię pomiędzy kartkami papieru a naszym umysłem łaknącym wrażeń. Euforia która z tego wynika, dodaje nam pozytywnej energii i wzbogaca nasze wyobrażenie o świecie. To działa jak narkotyk, czytamy bo to nas wciąga. A wciągnąwszy się raz, zazwyczaj nie musimy wychodzić z tego pozytywnego nałogu. Jednak tym razem coś nie zadziałało. Sama woń książki nie pomogła aby podtrzymać uczucie obcowania z czymś wspaniałym. Oczekiwałem karuzeli namiętności, upadków i nagłych wzrostów nastroju. Chciałem poczuć się jak człowiek, który rozumie co czyta i jednocześnie potrafi wyobrazić sobie całokształt przesłania pisarza. Zawsze tego oczekuję, cokolwiek bym czytał. Książka ma we mnie za jednym zamachem coś zabijać i tworzyć. W tym wypadku było mdło, spokojnie, wręcz nudno. Lubię nudę, ale tą, która polega na braku akcji...

Nimmo | 2015-03-27
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 23 marca 2015

Dziwna to książka. Czytanie przypominało bieg po mokrych kamieniach wystających ponad taflę wody, z jednego na drugi brzeg rzeki. Zatrzymasz się - przepadłeś, odwrócisz - po tobie, i dopiero będąc na drugim brzegu; gdy adrenalina powoli opada; spoglądając za siebie jest się w stanie ogarnąć i zrozumieć całość drogi którą się przebyło.
Wątki tasują się jak karty talii i po paru rozdziałach coś co można nazwać tematem przewodnim przestaje istnieć. Do postaci nie ma się co przyzwyczajać bo albo przenoszą się do innego świata (co nie zawsze oznacza śmierć delikwenta) albo zostają zepchnięte na plan trzeci. A mimo to ta mieszanka groteski, kryminału, filozofii i fantastyki jest lekturą wyborną.

Polecam każdemu kto:
- szuka niebanalnej lektury z którą miło można spędzić czas
- należy do drugiego albo trzeciego pokolenia ... generała Pięści (co aż tak bardzo nieprawdopodobne nie jest)
- chce znaleźć odpowiedź na kilka "filozoficznych" pytań (dlaczego Bóg nie może stworzyć dolarów...

Stefi | 2014-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

W tej książce chodzi przede wszystkim o sprawdzenie... Hm no właśnie -zdradziłabym zakończenie, a to zły pomysł.
Książka z pogranicza filozofii i absurdu. Dla mnie genialna lektura.

a_psik | 2014-01-16
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Postanowiłam, że od czasu do czasu będę sięgać po klasykę, szczególnie prozę, aby nieco poszerzać horyzonty... Nie samymi nowościami wydawniczymi żyje prawdziwy czytelnik. I tak w moje ręce wpadła książka Stefana Themersona pt. "Euklides był osłem".

Autor, urodzony w Płocku w 1910 roku, był twórcą wszechstronnym. W okresie międzywojennym, wraz z żoną Franciszką zrealizował kilka filmów awangardowych; jako poeta był twórcą poezji semantycznej; jako prozaik pisał zarówno po polsku, jak i po angielsku; był również autorem czytanek (i innych tekstów dla dzieci) zamieszczanych w przedwojennych podręcznikach szkolnych, kompozytorem, filozofem, eseistą; wraz z żoną prowadził nawet wydawnictwo (w Londynie). Żona była dla pana Stefana muzą, ilustrowała również jego książki. Jedna z książek Themersona "Przygody Pędrka Wyrzutka" posiada wiele powiązań ze znanym chyba wszystkim "Małym Księciem". W młodości autor konstruował rozmaite urządzenia techniczne. Czuję się zaciekawiona jego...

ghaia | 2014-01-11

Ocena tej książki, podobnie jak jej lektura, nie jest prostą sprawą. Wychodzi bowiem na to, że nie tylko Euklides jest osłem, bo po lekturze miałam na twarzy wyraz bliżej nieskonkretyzowanego niedowierzania: "ALEOCOCHODZI?!?"
Bohaterowie jak w kalejdoskopie pojawiają się i znikają, miejsce akcji zmienia się drastycznie, a wszyscy - co do jednego - postępują nielogicznie. Wśród tych mniejszych lub większych wariatów, ci więksi są koniec końców zdrowsi na umyśle. Trup ściele się gęsto wśród młodych i starych, zmieniających przyjaciół, partnerów i orientacje seksualne. W kosmosie krąży alternatywna-prawdziwa ziemia, a na "naszej" ziemi lata szalony kapelusznik i banda ministrów z manią prześladowczo-wywiadowczą. A nade wszystko latał po niej imć Generał Pięść, który zdaje się mieć potomków w nieskończonej ilości - i już człowiek zaczyna się głębiej zastanawiać nad pochodzeniem własnym. Że nie wspomnę o refleksjach nad zapachem trupów czy niepodzielością najmniejszych cząstek...

chuckstermajster | 2013-04-14

Humorystyczna, przewrotna, zabawna, ironiczna. Nie wiadomo kiedy (i czy cokolwiek) można traktować coś poważnie. Co w sumie na dłuższą metę zaczęło mnie trochę drażnić.