Z piękniejszej strony świata

Wydawnictwo: Glob
83-7007-112-0

"Zadzwoniłem do Iwony i powiedziałem, że mieszkamy wysoko, prawie na skraju nieba, a z naszych okien widać piękniejszą stronę świata. Spodobało jej się moje określenie, bo powtórzyła je z upodobaniem dwa razy. - Strasznie jestem ciekawa tej piękniejszej strony - dodała. - To przyjedź! Proszę cię, przyjedź zaraz, natychmiast. - Nie mam czym. Tatuś pojechał samochodem do Ghardaji. - Więc nie...

- Strasznie jestem ciekawa tej piękniejszej strony - dodała.
- To przyjedź! Proszę cię, przyjedź zaraz, natychmiast.
- Nie mam czym. Tatuś pojechał samochodem do Ghardaji.
- Więc nie jeździsz na plażę?
- No - zawahała się - jeżdżę.
- Z tymi gangsterami?
Nienawiść do Jarka i Leszka wepchnęła mnie w mrok. Ostry błękit zszarzał w jednej chwili."

Nie lubię literatury młodzieżowej z typowym dla niej dydaktyzmem i sentymentalizmem, a sama napisałam kilkanaście książek z myślą o młodych czytelnikach, sądzę jednak, że są one zupełnie inne. Piszę o współczesności, a moi bohaterowie nie są wcale łatwi ani przyjemni, buntują się, uciekają z domów, robią różne złe rzeczy, a przy tym czują się zagubieni w świecie, który może i nie jest taki zły, ale mógłby być lepszy. Nie piszę tylko o ludziach młodych, interesują mnie również kobiety, w moich książkach są one lepsze od mężczyzn, bo tak również jest w życiu.

źródło opisu: Janina Zającówna, 1987

źródło okładki: zdjęcie autorskie

leanna | 2016-04-13
Przeczytana: 24 lipca 2015

Zazwyczaj w swoich recenzjach na temat książek staram się nie streszczać ich fabuły. W tym wypadku postąpię inaczej, ponieważ jak zauważyłam nigdzie nie ma ogólnego opisu, który pozwalałby czytelnikowi dowiedzieć się o czym jest powyższa książka.
'Z piękniejszej strony świata' to ciekawa opowieść, której akcja toczy się w Algierze. Główny bohater to nastoletni Maciek, który wraz z ojcem zamieszkuje jedną z kamienic. Pewnego razu Maciek poznaje starszą od siebie Iwonę. Jak to w powieściach bywa dziewczyna od razu go zauroczyła. Niestety sama traktuje chłopaka raczej jak młodszego brata, kolegę niźli partnera do spotykania się.
Byłam trochę rozczarowana tym wątkiem, myślałam, że coś się zacznie, wydarzy a tu... nic. Iwona wyjeżdża a życie toczy się dalej. Jak? Właśnie nijak.
Kolejne rozdziały były bardzo monotonne i nużące.
Spodobała mi się postać głównego bohatera. Mimo swojego młodego wieku jest bardzo inteligentny, lubi się uczyć, rozmawiać z ojcem, natomiast dziewczyny w...