Bóg kocha pijaków, szaleńców i kochanków

Wydawnictwo: List
biografia, piękno, życie
religia
Natalia

Obcując z pięknem jesteśmy niebezpiecznie blisko słońca. Piękno czyni nas świętymi, czyni nas szalonymi, upaja nas, rozkochuje nas w sobie. W Rosji jest przysłowie: „Bóg kocha pijaków, szaleńców i kochanków”. Szaleństwo, pijaństwo i miłość są być może kluczami do postrzegania wymiaru nadprzyrodzonego… To piękno i miłość wyszarpują nas banałowi. Wolę drążenie transcendencji, które pali skórę i wzrok niż nurzanie się w bylejakości, niż grzęźnięcie w banale powszechnie przyjętych konwenansów.

Kiedy studiowałem przez jakiś czas w Québecu, miałem okazję poznać niezwykłe dziecko moich przyjaciół. Chłopiec miał może cztery lata. Stracił ojca i stąd być może jego wielka wrażliwość. Był dzieckiem wyjątkowo wdzięcznym. Siedzieliśmy któregoś wieczoru podziwiając zachodzące na purpurowo słońce. Chłopiec rozłożył obie ręce na szybie i rozpłakał się. Kiedy zapytałem, co się stało, odwrócił się do mnie i powiedział: „Nie wydaje ci się, że to wszystko jest zbyt piękne?”.

To samo piękno może być powodem radości i cierpienia.

źródło opisu: list.media.pl

źródło okładki: list.media.pl

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!