Polityka w świecie starożytnym

Tłumaczenie: Dorota Kozińska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Demokracja. Filozofia i praktyka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fundacja im. Stefana Batorego, Znak
5 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Politics in the Ancient World
83-7006-638-0
Historia, starożytność, Grecja, Rzym
historia
MacG

"Polityka w świecie starożytnym" to poszukiwanie dla współczesnych dylematów polityki analogii i rozwiązań w historii. Autor odnosi się do Grecji i Rzymu jako modeli, szczególną uwagę poświęcając znaczeniu przesłanek ideologicznych, roli prawa, sposobowi sprawowania władzy, warunkom społecznej stabilności.

źródło opisu: Wydawnicstwo Znak/ Fundacja im. Stefana Batorego 2000.

źródło okładki: Wydawnicstwo Znak/ Fundacja im. Stefana Batorego, 2000.

Elevander | 2016-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2016

Książka ta mocno mnie zawiodła. Nie dość, że jest miejscami niezwykle ogólna, to jeszcze tematycznie ograniczona do klasycznych Aten (V-IV w.) oraz schyłku republikańskiego Rzymu (II-I w.). Autor stara się zestawić pewne podobieństwa i różnice między ateńskim i rzymskim systemem politycznym a demokracjami współczesnymi. Moim zdaniem tytułowe tematy lepiej omawiają inne dostępne prace: "Życie polityczne w Atenach" R. Turasiewicza, "Powstanie polityczności u Greków" Ch. Meiera, czy "Zrytualizowanej polityce" E. Flaiga. Jest tam więcej konkretu, a u Finleya miejscami nazbyt to wszystko... banalne.

| 2016-01-08
malaszczotka | 2013-10-22