Autobiografia filozoficzna

Tłumaczenie: Henryk Paprocki
Seria: Daimonion/ Fundamenta Antyk
Wydawnictwo: Antyk Marek Derewiecki
Самопознание (Опыт философской автобиографии)
filozofia, etyka
nagash

Ze wstępu tłumacza: Autobiografia Bierdiajewa, uważana jest za jego najlepszą książkę, daje panoramę wydarzeń historycznych i życia intelektualnego Europy w ciągu pierwszej polowy XX wieku. Jest to opis wędrówki filozoficznej, a ściślej duchowej, przez co sama książka wpisuje się w nurt literatury typu wyznań. W porównaniu z innymi książkami tego typu Bierdiajew koncentruje się bardziej na...

Ze wstępu tłumacza:
Autobiografia Bierdiajewa, uważana jest za jego najlepszą książkę, daje panoramę wydarzeń historycznych i życia intelektualnego Europy w ciągu pierwszej polowy XX wieku. Jest to opis wędrówki filozoficznej, a ściślej duchowej, przez co sama książka wpisuje się w nurt literatury typu wyznań. W porównaniu z innymi książkami tego typu Bierdiajew koncentruje się bardziej na opisie własnej drogi, której tło stanowią wydarzenia intelektualne ówczesnej Europy. Bierdiajew utrzymuje bowiem bardzo bliskie kontakty z wieloma najwybitniejszymi intelektualistami Europy. Książka jest napisana z ogromną pasją, właściwą filozofowi w całej jego twórczości, stąd jej lektura jest zajęciem pasjonującym.

SPIS TREŚCI:

Przedmowa

I ŹRÓDŁA I POCHODZENIE. JA I ŚRODOWISKO ŚWIATA. PIERWSZE FAKTORY. ŚWIAT ARYSTOKRACJI

II SAMOTNOŚĆ. TĘSKNOTA. WOLNOŚĆ. BUNT. WSPÓŁCZUCIE. WĄTPLIWOŚCI I WALKI DUCHA. ROZMYŚLANIA O EROSIE
Samotność

VII POWRÓT DO CHRZEŚCIJAŃSTWA. DRAMAT RELIGIJNY. SPOTKANIA DUCHOWE

VIII ŚWIAT TWÓRCZOŚCI. SENS TWÓRCZOŚCI I PRZEŻYWANIE EKSTAZY TWÓRCZEJ

IX REWOLUCJA ROSYJSKA I ŚWIAT KOMUNISTYCZNY

X LATA WYGNANIA. ROSJA I ŚWIAT ZACHODNI

XI MOJA OSTATECZNA FILOZOFIA. WYZNANIE WIARY. ŚWIAT ESCHATOLOGII. CZAS I WIECZNOŚĆ

XII O POZNANIU SAMEGO SIEBIE I GRANICACH TEGO POZNANIA. KILKA MYŚLI O SOBIE

Posłowie tłumacza
Indeks osobowy

źródło opisu: Wydawnictwo ANTYK - Marek Derewiecki, 2002

źródło okładki: http://www.derewiecki.pl/

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!