Tarnów na starej fotografii: ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Tłumaczenie: Anne-Marie Fabianowska
Wydawnictwo: S-CAN
Old photographs of Tarnów: in the collections of the District Museum in Tarnów
978-83-87785-48-2
albumy
Danway

Tarnów dzierży palmę pierwszeństwa. Stara się wciąż zaistnieć w świadomości polskiej jako pierwsze polskie, niepodległe miasto. Dokładnie 90 lat po pamiętnej deklaracji Rady Miasta pod przewodnictwem burmistrza Tadeusza Tertila, do rąk tarnowian i wszystkich zainteresowanych trafia album „Tarnów na starej fotografii ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie”. Pierwsze zakłady fotograficzne...

Pierwsze zakłady fotograficzne pojawiły się w Tarnowie już w latach siedemdziesiątych XIX wieku, świadcząc swe usługi zrazu w zakresie zdjęć portretowych, później uwieczniając ważne wydarzenia rodzin tarnowskich by w końcu „zapamiętać” miejsca Tarnowa, których dzisiaj nie znamy, które trwają w znacznie zmienionej formie, lub bywa, że nie zmieniły się wcale.
Album zawiera około trzystu pięćdziesięciu fotografii pochodzących z archiwum ikonograficznego Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Mimo, że premiera wydawnictwa wiąże się z rocznicą odzyskania niepodległości, autorzy zdecydowali by pokazać Tarnów w szerszej perspektywie czasowej. Od lat dziewięćdziesiątych XIX wieku do wiosny roku 1945. Zatem nadarza się okazja do zerknięcia na ulice, jeszcze CK Tarnowa co stanowi niewątpliwą wartość.

źródło opisu: http://www.muzeum.tarnow.pl

źródło okładki: http://www.muzeum.tarnow.pl